Mars

Wtorek, 21 listopada 2023 (11:59) Aktualizacja Piątek, 24 listopada 2023 (16:04)
Mars (Czerwona Planeta ze względu na swój charakterystyczny kolor), jest czwartą planetą od Słońca w Układzie Słonecznym. Jest to skalista planeta, posiadająca najwyższą górę (wulkan Olympus Mons) oraz największy kanion (Valles Marineris) w całym naszym systemie planetarnym. Mars przyciąga szczególną uwagę naukowców i jest głównym celem badań kosmicznych i planowanych misji załogowych.
Mars - najważniejsze informacje
Powierzchnia Marsa (kaniony) na wizualizacji 3D Europejskiej Agencji Kosmicznej. /archangel80889 /123RF/PICSEL

Mars - najważniejsze informacje

Mars. Co to za planeta w Układzie Słonecznym?

Mars jest czwartą planetą w Układzie Słonecznym. Znajduje się ona na orbicie pomiędzy Ziemią a pasem asteroidów, który oddziela Marsa od kolejnej planety, Jowisza. Swoją nazwę Mars zawdzięcza rzymskiemu bogowi wojny. Nie bez znaczenia jest także kolor planety. Rdzawo-czerwony odcień zawdzięcza tlenkom żelaza, które pokrywają powierzchnię Marsa. 

Mars jest planetą wewnętrzną, czyli taką, której orbita leży w wewnętrznym układzie planetarnym. Granicę wewnętrznego układu wyznacza  natomiast pas asteroid, który rozciąga się za Marsem. Tym, co wyróżnia planetę, jest brak pola magnetycznego.

Mars ma bardzo podobny do Ziemi czas obrotu wokół własnej osi. Wynosi on 24 godziny 37 minut i 22 sekundy. Na powierzchni planety znajdują się kratery będące pozostałościami po uderzeniach komet, meteorytów oraz planetoid. Naukowcy odkryli tam również bardzo podobne formacje do tych znanych na Ziemi. Są to głównie kaniony, doliny, wulkany czy pustynie.

Na Marsie jest najwyższy wulkan w Układzie Słonecznym

Olympus Mons to najwyższy wulkan w Układzie Słonecznym. Ma wysokość około 21,3 km. Również na Marsie znajduje się największy kanion (Valles Marineris). Jego szacunkowe wymiary to około 5000 km długości, 200 km szerokości oraz około 5-8 km głębokości. 

Mars ma dwa księżyce, które krążą wokół planety

Mars ma dwa księżyce. Ich budowa jest nieregularna i są one stosunkowo małe. Szacuje się, że pochodzą one z okresu, kiedy dopiero formowała się planeta. Mniejszy z nich, Deimos został odkryty 12 sierpnia 1877 roku, a większy Fobos niedługo po nim, było to 18 sierpnia tego samego roku.

Mars na biegunach ma dwie stałe polarne czapy lodowe

Kiedy pozostają one w ciemności, ochładzają powierzchnię planety i wytwarzają duże ilości suchego lodu. Kiedy ponownie zostają oświetlone promieniami Słońca, dochodzi do sublimacji CO2. Tworzą się wówczas bardzo silne wiatry, które osiągają prędkość nawet do 400 km/h.

Temat Mars znajdziesz również w serwisie:

Mars - Wiadomości

Mars - Wideo