Intel

Czwartek, 2 listopada 2023 (15:12) Aktualizacja Czwartek, 23 listopada 2023 (12:26)
Intel to jeden z wiodących producentów mikroprocesorów na świecie. Firma została założona w w USA w 1968 roku przez Roberta Noyce'a i Gordona Moore'a, a jej nazwa jest skrótem od "Integrated Electronics". Intel zrewolucjonizował rynek komputerów osobistych dzięki swoim mikroprocesorom, które stanowią mózg większości komputerów PC. Firma produkuje również płyty główne, układy sieciowe, komponenty pamięci i inne urządzenia elektroniczne. Intel angażuje się też w rozwój technologii, takich jak sztuczna inteligencja i rozwiązania chmurowe, utrzymując swoją pozycję jako jednego z liderów innowacji w branży technologicznej.
Intel - najważniejsze informacje
Intel to amerykańska firma, którą znamy przede wszystkim z produkcji mikroprocesorów. /AFP

Intel - najważniejsze informacje

  • Rok założenia:

    1968

  • Kraj założenia:

    Stany Zjednoczone (USA)

Intel. Co to za firma? 

Firma Intel została założona w 1968 roku przez Gordona E. Moore'a oraz Roberta Noyce'a. Trzecim współzałożycielem, który do nich dołączył był Andrew Grove. Nazwa Intel nawiązuje do wyrażenia "Integrated Electronics". Intel jest producentem mikroprocesorów, pamięci RAM, kart graficznych, komputerów, produkty serwerowych i sieciowych oraz oprogramowania.

Warto wspomnieć, że nazwa w chwili powstawania przedsiębiorstwa była już używana. Firma musiała sporo zapłacić, aby posługiwać się nazwą należącą wówczas do sieci hoteli. Od początku działalności logiem firmy było E na niebieskim tle. Pierwsze zmiany w logo nastąpiły dopiero w 2005 roku.
 
Początkowo firma Intel zajmowała się przede wszystkim projektowaniem oraz produkowaniem pamięci RAM. Pierwszy procesor przez nią wykonany zaprezentowany został dopiero w 1971 roku, a był nim i4004.

W 1974 roku na rynek trafił innowacyjny wówczas procesor 8080. Wprowadził na rynek mikroprocesorów tak wiele nowości, że na jego cześć nazwano między innymi asteroidę. Również numer telefonu do siedziby głównej Intela kończy się ciągiem cyfr 8080. Pod koniec lat 70. na rynek wprowadzono natomiast kolejny, ulepszony model Intel 8086, którego architektura wykorzystywana jest przez producentów także w procesorach z 2023 roku.
 
W 1981 roku kolejny z procesorów Intela, model 8088, wykorzystany został przez firmę IBM do zbudowania komputera. Firma Intel zrezygnowała z produkcji pamięci RAM w 1985 roku, co poniekąd związane było z bardzo dużą konkurencją w branży. Skupiła się wówczas na procesorach x86, które wykorzystała do produkcji komputerów. W 2022 roku zaczęła natomiast produkcję kart graficznych – Intel ARC.

Co produkuje Intel?

Intel od początku swojej działalności skupiał się głównie na pamięciach RAM oraz procesorach x86. Dzięki dużemu zaangażowaniu w badania oraz rozwijanie technologii mikroprocesorów firma w swojej ofercie ma szereg różnorodnych modeli procesorów.

Jednymi z najważniejszych są m.in.:
  • Intel Pentium w wersji M przeznaczony do laptopów, w wersji D procesor ma dwa rdzenie i przeznaczony jest do komputerów stacjonarnych,
  • Intel Celeron w wersji M (do laptopów) oraz D,
  • Intel Xeon oraz Itanium zaprojektowane do stosowania w serwerach,
  • Intel Core oraz Core 2 to rodzina procesorów jedno-, dwu- oraz czterordzeniowych,
  • Intel Core i9 w wersji z czterema, sześcioma, dwunastoma oraz osiemnastoma rdzeniami,
  • Intel Core i7 w wersji z czterema, sześcioma oraz ośmioma rdzeniami.
Procesory firmy Intel są bezpośrednią konkurencją dla innych czołowych producentów. Wśród nich warto wymienić takie przedsiębiorstwa jak: AMD, nVidia, IBM oraz Samsung.

Intel, oprócz procesorów o różnym zastosowaniu, opracowuje i produkuje karty graficzne. Należy przy tym zaznaczyć, że firma dostosowuje je zarówno do użytku w komputerach stacjonarnych, jak i laptopach.

Temat Intel znajdziesz również w serwisie:

Więcej na temat Intel

Intel - Wiadomości

Intel - Wideo

  • MWC 2013: Smartfon Intela

    Czwartek, 28 lutego 2013 (12:01)
    Na targi MWC 2013 do Barcelony Intel przywiózł swojego autorskiego smartfona, który ma stanowić matrycę dla innych producentów do tworzenia urządzeń opartych na platformie Clover Trail+.