Przejście Polski na telewizję cyfrową

III etap cyfryzacji Polski - wszystkie informacje

W nocy z 18 na 19 marca rozpocznie się III etap cyfryzacji kraju - telewizja analogowa zostanie wyłączona na terenie 365 gmin, w miastach takich jak: Elbląg, Rzeszów, Szczecin, Warszawa i Wisła. To obszar zamieszkiwany przez około 5,7 mln ludzi.

Czym jest naziemna telewizja cyfrowa?

Reklama

Naziemna telewizja to telewizja odbierana za pomocą tradycyjnych, indywidualnych anten naziemnych, np. kierunkowych lub popularnych siatkowych, czy też anten zbiorowych przystosowanych do jej odbioru. Dziś jej sygnał dociera do naszych odbiorników analogowo oraz cyfrowo. Teraz sygnał analogowy będzie stopniowo wyłączany.

Dlaczego w Polsce rozpoczął się proces cyfryzacji?

Nowa, cyfrowa technika nadawania pozwala na zwiększenie oferty programowej i jakości obrazu. To wszystko za sprawą oszczędniejszego wykorzystania częstotliwości. Na jednym kanale można nadawać kilka programów w miejsce jednego - analogowego.

Wprowadzanie naziemnej telewizji cyfrowej wynika z postanowień Regionalnej Konferencji Radiokomunikacyjnej, której członkiem jest Polska. Zwolnione częstotliwości będą wykorzystywane do rozwoju usług telekomunikacyjnych, w tym dostępu do internetu.

Kogo dotyczy cyfryzacja, a kogo nie?

Cyfryzacja obejmuje tych, którzy korzystają z naziemnych anten telewizyjnych. W zależności od warunków lokalnych, tj. odległości od nadajnika, ukształtowania terenu, wysokości zabudowań w pobliżu itp. mogą to być anteny pokojowe, zewnętrzne montowane na elewacjach budynków lub balkonach albo też zbiorcze anteny umieszczane na dachach budynków wielorodzinnych. Telewizją naziemną jest też sygnał odbierany przez anteny przenośne i mobilne (np. w przyczepach kempingowych).

Nie są natomiast telewizją naziemną sygnały odbierane za pomocą anten satelitarnych, platform cyfrowych TV kablowej oraz IPTV, czyli odbiór oparty na protokole IP (internet) - zatem osób odbierających telewizję w ten sposób cyfryzacja nie dotyczy.

Przerwy w emisji sygnału

Jak podaje serwis SatKurier.pl, dla ponad 3 mln osób objętych przełączeniem sygnał cyfrowy jest już dostępny i wyłącznie sygnału analogowego nie powinno stanowić problemu. Natomiast 5-godzinna przerwa - czas potrzebny na włączenie nadajników cyfrowych - obejmie ok. 2,6 mln osób. (dotyczy to osób odbierających sygnał z głównych nadajników w Rzeszowie, Elblągu, Wiśle i Szczecinie - rano 19 marca telewizja powinna być dostępna). Do części mieszkańców terenów górzystych sygnał naziemnej telewizji cyfrowej nie dotrze wprost - żeby mogli odbierać telewizję, włączonych zostanie 45 nadajników "doświetlających (tzw. gapfillerów). Będzie to następowało stopniowo od 19 marca (od godz. 8 rano) do 20 marca (do godz., a godz. 17). Dlatego od 7 do 17 godzin przerwy czeka ok. 50 tys. mieszkańców z 17 miejscowości w woj. Śląskim i 29 w podkarpackim Od 34-40 godzin przerwy dotknie ok. 36 tys. osób z miejscowości w woj. podkarpackim, czterech w śląskim i jednej w małopolskim.


Dokładny wykaz nadajników w podziale na obszary wykorzystywania częstotliwości objętych III etapem wyłączeń naziemnej telewizji analogowej  prezentujemy poniżej (źródło: cyfryzacja.gov.pl):



Elbląg:

  • Elbląg / Jagodnik - TVP2.
  • Elbląg / ul. Królewiecka - Polsat.


Rzeszów:

  • Dukla/ Teodorówka - TVP1, TVP2.
  • Dynów / g. Winnica - TVP1, TVP2.
  • Iwonicz Zdrój / sanat. Excelsior - TVP1, TVP2.
  • Jaśliska - TVP1, TVP2.
  • Krosno - Polsat.
  • Krzemienna / g. Mały Dział - TVP1, TVP2.
  • Rzeszów / Baranówka - TVP1, TVP2, TVN, Polsat, TV 4, TVP Info Rzeszów.
  • Rzeszów / Sucha Góra - TVP1, TVP2.
  • Rymanów Zdrój / wzn. Zamczyska - TVP1, TVP2.
  • Sanok / g. Parkowa - TVP1, TVP2.
  • Strzyżów / Działy - TVP1, TVP2, TVP Info Rzeszów.
  • Tylawa - TVP1, TVP2.


Ponadto zostaną wyłączone stacje poza obszarem, które retransmitują sygnał analogowy TVP1 i TVP2 emitowany przez stację główną Rzeszów/Sucha Góra:

  • Baligród / g. Kiczera - TVP1, TVP2.
  • Cisna / g. Potoczyszcze - TVP1, TVP2.
  • Czarna - TVP1, TVP2.
  • Gorlice / g. Cmentarna - TVP1, TVP2.
  • Hoczew / g. Czekaj - TVP1, TVP2.
  • Kalnica / g. Wideta - TVP1.
  • Komańcza / g. Krymieniec - TVP1, TVP2.
  • Lutowiska - TVP1, TVP2.
  • Majdan - TVP1.
  • Olszanica / g. Kiczera - TVP1, TVP2.
  • Polana / g. Szeroka Łąka - TVP1, TVP2
  • Rzepedź / g. Sokoliska - TVP1, TVP2.
  • Solina / g. Jawor - TVP1.
  • Solina / g. Jawor - TVP1.
  • Stuposiany / g. Czereszna - TVP1, TVP2.
  • Tarnawa / g. Makówka - TVP1, TVP2.
  • Trójca / g. Jaworów - TVP1.
  • Ustrzyki Dolne / g. Gromadzyń - TVP1, TVP2.
  • Wołkowyja / g. Czaków - TVP1, TVP2.
  • Zahoczewie / Szerokie - TVP1, TVP2.
  • Zatwarnica / g. Wierszek - TVP1, TVP2.


Szczecin:

  • Szczecin / Pl. Rodła 8 - TV4.
  • Szczecin / Kołowo - TVP1, TVP2, TVP Info Szczecin, TVN, Polsat.
  • Szczecin / Warszewo - TV4, TV Puls. 


Warszawa:

  • Warszawa / PKiN - TVP1, TVP2, TVP Info Warszawa, TVN, Polsat, Puls, TV4.
  • Warszawa / Raszyn - TVP1, TVP2, TVP Info Warszawa, TVN, Polsat, Puls, TV4.


Wisła:

  • Bielsko Biała / ul. Cieszyńska 79 - TVN.
  • Bielsko Biała / ul. Armii Krajowej 220 - TV Puls.
  • Brenna / Wzgórze Jatny - TVP1, TVP2.
  • Cieszyn / ul. Mickiewicza - TVP1, TVP2.
  • Istebna / g. Złoty Groń - TVP1, TVP2.
  • Jeleśnia / Góra Krzyżowa - TVP1, TVP2.
  • Koniaków / g. Ochodzita - TVP1, TVP2.
  • Koszarawa / wzg. Mendralowe - TVP1, TVP2.
  • Międzybrodzie / g. Żar - TVP1, TVP2.
  • Racibórz / ul. Cmentarna - TVP Info Katowice.
  • Rajcza / g. Hutyrów - TVP1, TVP2.
  • Stryszawa / g. Wojewódka - TVP1, TVP2.
  • Szczyrk / Biła - TVP1, TVP2.
  • Szczyrk / DW Centrum - TVP1, TVP2, TVP Info Katowice.
  • Szczyrk / ul. Salmopolska - TVP1, TVP2.
  • Ujsoły / g. Kubiesówka - TVP1, TVP2.
  • Ustroń / g. Czantoria - TVP1, TVP2.
  • Węgierska Górka / g. Przybędza - TVP1, TVP2, TVP Info Katowice.
  • Wisła / g. Kozińce - TVP1, TVP2.
  • Wisła / Skrzyczne - TVP1, TVP2, Polsat.
  • Żywiec / g. Grojec - TVP1, TVP2, TVP Info Katowice.\


III etap wyłączeń naziemnej telewizji analogowej obejmie łącznie obszar 365 gmin:

  • 126 gmin województwa mazowieckiego;
  • 73 gmin województwa podkarpackiego;
  • 52 gmin województwa zachodniopomorskiego;
  • 51 gmin województwa śląskiego;
  • 19 gmin województwa warmińsko-mazurskiego;
  • 15 gmin województwa małopolskiego;
  • 12 gmin województwa pomorskiego;
  • 12 gmin województwa łódzkiego;
  • 3 gminy województwa opolskiego;
  • 2 gminy województwa lubuskiego.


Dokładną listę gmin objętych III etapem cyfryzacji można znaleźć na następnej stronie

Kolejny etap cyfryzacji kraju odbędzie się 22 kwietnia 2013 roku - w tym materiale można znaleźć wszystkie informacje o kolejnym etapie cyfryzacji



III etap wyłączeń naziemnej telewizji analogowej - lista gmin (źródło: cyfryzacja.gov.pl):

III etap wyłączeń naziemnej telewizji analogowej - wszystkie gminy

Gmina Powiat Województwo
Lubiszyn gorzowski lubuskie
Strzelce Krajeńskie strzelecko - drezdeński
Kiernozia łowicki łódzkie
Kocierzew Południowy łowicki
Łyszkowice łowicki
Nieborów łowicki
Biała Rawska rawski
Rawa Mazowiecka rawski
Skierniewice Skierniewice
Bolimów skierniewicki
Kowiesy skierniewicki
Maków skierniewicki
Nowy Kawęczyn skierniewicki
Skierniewice skierniewicki
Alwernia chrzanowski małopolskie
Babice chrzanowski
Chrzanów chrzanowski
Biecz gorlicki
Gorlice gorlicki
Lipinki gorlicki
Sękowa gorlicki
Uście Gorlickie gorlicki
Czernichów krakowski
Jerzmanowice-Przeginia krakowski
Korzenna nowosądecki
Krynica-Zdrój nowosądecki
Stryszawa suski
Sucha Beskidzka suski
Szerzyny tarnowski
Białobrzegi białobrzeski mazowieckie
Promna białobrzeski
Stromiec białobrzeski
Wyśmierzyce białobrzeski
Borowie garwoliński
Garwolin garwoliński
Górzno garwoliński
Łaskarzew garwoliński
Maciejowice garwoliński
Parysów garwoliński
Pilawa garwoliński
Wilga garwoliński
Sanniki gostyniński
Baranów grodziski (maz)
Grodzisk Mazowiecki grodziski (maz)
Jaktorów grodziski (maz)
Milanówek grodziski (maz)
Podkowa Leśna grodziski (maz)
Żabia Wola grodziski (maz)
Belsk Duży grójecki
Błędów grójecki
Chynów grójecki
Goszczyn grójecki
Grójec grójecki
Jasieniec grójecki
Mogielnica grójecki
Pniewy grójecki
Warka grójecki
Głowaczów kozienicki
Grabów nad Pilicą kozienicki
Magnuszew kozienicki
Jabłonna legionowski
Legionowo legionowski
Nieporęt legionowski
Serock legionowski
Wieliszew legionowski
Cegłów miński
Dębe Wielkie miński
Dobre miński
Halinów miński
Jakubów miński
Kałuszyn miński
Latowicz miński
Mińsk Mazowiecki miński
Mrozy miński
Siennica miński
Stanisławów miński
Sulejówek miński
Czosnów nowodworski (maz)
Leoncin nowodworski (maz)
Nasielsk nowodworski (maz)
Nowy Dwór Mazowiecki nowodworski (maz)
Pomiechówek nowodworski (maz)
Zakroczym nowodworski (maz)
Celestynów otwocki
Józefów otwocki
Karczew otwocki
Kołbiel otwocki
Osieck otwocki
Otwock otwocki
Sobienie-Jeziory otwocki
Wiązowna otwocki
Góra Kalwaria piaseczyński
Konstancin-Jeziorna piaseczyński
Lesznowola piaseczyński
Piaseczno piaseczyński
Prażmów piaseczyński
Tarczyn piaseczyński
Mała Wieś płocki
Słubice płocki
Wyszogród płocki
Czerwińsk nad Wisłą płoński
Joniec płoński
Naruszewo płoński
Nowe Miasto płoński
Załuski płoński
Brwinów pruszkowski
Michałowice pruszkowski
Nadarzyn pruszkowski
Piastów pruszkowski
Pruszków pruszkowski
Raszyn pruszkowski
Obryte pułtuski
Pokrzywnica pułtuski
Pułtusk pułtuski
Winnica pułtuski
Zatory pułtuski
Brochów sochaczewski
Iłów sochaczewski
Młodzieszyn sochaczewski
Nowa Sucha sochaczewski
Rybno sochaczewski
Sochaczew sochaczewski
Teresin sochaczewski
Warszawa warszawski
Błonie warszawski zachodni
Izabelin warszawski zachodni
Kampinos warszawski zachodni
Leszno warszawski zachodni
Łomianki warszawski zachodni
Ożarów Mazowiecki warszawski zachodni
Stare Babice warszawski zachodni
Korytnica węgrowski
Łochów węgrowski
Wierzbno węgrowski
Dąbrówka wołomiński
Jadów wołomiński
Klembów wołomiński
Kobyłka wołomiński
Marki wołomiński
Poświętne wołomiński
Radzymin wołomiński
Strachówka wołomiński
Tłuszcz wołomiński
Wołomin wołomiński
Ząbki wołomiński
Zielonka wołomiński
Rząśnik wyszkowski
Somianka wyszkowski
Wyszków wyszkowski
Zabrodzie wyszkowski
Mszczonów żyrardowski
Puszcza Mariańska żyrardowski
Radziejowice żyrardowski
Wiskitki żyrardowski
Żyrardów żyrardowski
Baborów głubczycki opolskie
Branice głubczycki
Kietrz głubczycki
Czarna bieszczadzki podkarpackie
Lutowiska bieszczadzki
Ustrzyki Dolne bieszczadzki
Brzozów brzozowski
Domaradz brzozowski
Dydnia brzozowski
Haczów brzozowski
Jasienica Rosielna brzozowski
Nozdrzec brzozowski
Brzostek dębicki
Jodłowa dębicki
Pruchnik jarosławski
Brzyska jasielski
Dębowiec jasielski
Jasło jasielski
Kołaczyce jasielski
Krempna jasielski
Nowy Żmigród jasielski
Osiek Jasielski jasielski
Skołyszyn jasielski
Tarnowiec jasielski
Dzikowiec kolbuszowski
Kolbuszowa kolbuszowski
Niwiska kolbuszowski
Krosno Krosno
Chorkówka krośnieński
Dukla krośnieński
Iwonicz-Zdrój krośnieński
Jedlicze krośnieński
Korczyna krośnieński
Krościenko Wyżne krośnieński
Miejsce Piastowe krośnieński
Rymanów krośnieński
Wojaszówka krośnieński
Baligród leski
Cisna leski
Lesko leski
Olszanica leski
Solina leski
Łańcut łańcucki
Bircza przemyski
Dubiecko przemyski
Fredropol przemyski
Jawornik Polski przeworski
Iwierzyce ropczycko - sędzisz
Ropczyce ropczycko - sędzisz
Sędziszów Małopolski ropczycko - sędzisz
Wielopole Skrzyńskie ropczycko - sędzisz
Błażowa rzeszowski
Boguchwała rzeszowski
Chmielnik rzeszowski
Dynów rzeszowski
Głogów Małopolski rzeszowski
Hyżne rzeszowski
Krasne rzeszowski
Lubenia rzeszowski
Świlcza rzeszowski
Trzebownisko rzeszowski
Tyczyn rzeszowski
Rzeszów Rzeszów
Besko sanocki
Bukowsko sanocki
Komańcza sanocki
Sanok sanocki
Tyrawa Wołoska sanocki
Zagórz sanocki
Zarszyn sanocki
Czudec strzyżowski
Frysztak strzyżowski
Niebylec strzyżowski
Strzyżów strzyżowski
Wiśniowa strzyżowski
Lichnowy malborski pomorskie
Malbork malborski
Nowy Staw malborski
Stare Pole malborski
Krynica Morska nowodworski (pom)
Nowy Dwór Gdański nowodworski (pom)
Stegna nowodworski (pom)
Sztutowo nowodworski (pom)
Dzierzgoń sztumski
Stary Dzierzgoń sztumski
Stary Targ sztumski
Tczew tczewski
Buczkowice bielski śląskie
Jasienica bielski
Porąbka bielski
Szczyrk bielski
Wilkowice bielski
Brenna cieszyński
Chybie cieszyński
Cieszyn cieszyński
Dębowiec cieszyński
Goleszów cieszyński
Hażlach cieszyński
Istebna cieszyński
Skoczów cieszyński
Strumień cieszyński
Ustroń cieszyński
Wisła cieszyński
Zebrzydowice cieszyński
Jastrzębie-Zdrój Jastrzębie - Zdrój
Pawłowice pszczyński
Pszczyna pszczyński
Kornowac raciborski
Krzanowice raciborski
Krzyżanowice raciborski
Kuźnia Raciborska raciborski
Nędza raciborski
Pietrowice Wielkie raciborski
Racibórz raciborski
Rudnik raciborski
Gaszowice rybnicki
Lyski rybnicki
Świerklany rybnicki
Rybnik Rybnik
Godów wodzisławski
Gorzyce wodzisławski
Lubomia wodzisławski
Mszana wodzisławski
Czernichów żywiecki
Gilowice żywiecki
Jeleśnia żywiecki
Koszarawa żywiecki
Lipowa żywiecki
Łękawica żywiecki
Łodygowice żywiecki
Milówka żywiecki
Radziechowy-Wieprz żywiecki
Rajcza żywiecki
Ślemień żywiecki
Świnna żywiecki
Ujsoły żywiecki
Węgierska Górka żywiecki
Żywiec żywiecki
Braniewo braniewski warmińsko-mazurskie
Frombork braniewski
Lelkowo braniewski
Pieniężno braniewski
Płoskinia braniewski
Wilczęta braniewski
Elbląg Elbląg
Elbląg elbląski
Godkowo elbląski
Gronowo Elbląskie elbląski
Markusy elbląski
Milejewo elbląski
Młynary elbląski
Pasłęk elbląski
Rychliki elbląski
Tolkmicko elbląski
Orneta lidzbarski
Małdyty ostródzki
Morąg ostródzki
Choszczno choszczeński zachodniopomorskie
Krzęcin choszczeński
Pełczyce choszczeński
Recz choszczeński
Goleniów goleniowski
Maszewo goleniowski
Nowogard goleniowski
Osina goleniowski
Przybiernów goleniowski
Stepnica goleniowski
Gryfice gryficki
Banie gryfiński
Cedynia gryfiński
Chojna gryfiński
Gryfino gryfiński
Mieszkowice gryfiński
Moryń gryfiński
Stare Czarnowo gryfiński
Trzcińsko-Zdrój gryfiński
Widuchowa gryfiński
Dziwnów kamieński
Golczewo kamieński
Kamień Pomorski kamieński
Świerzno kamieński
Wolin kamieński
Dobra łobeski
Radowo Małe łobeski
Węgorzyno łobeski
Barlinek myśliborski
Dębno myśliborski
Myślibórz myśliborski
Nowogródek Pomorski myśliborski
Dobra (Szczecińska) policki
Kołbaskowo policki
Nowe Warpno policki
Police policki
Bielice pyrzycki
Kozielice pyrzycki
Lipiany pyrzycki
Przelewice pyrzycki
Pyrzyce pyrzycki
Warnice pyrzycki
Chociwel stargardzki
Dobrzany stargardzki
Dolice stargardzki
Ińsko stargardzki
Kobylanka stargardzki
Marianowo stargardzki
Stara Dąbrowa stargardzki
Stargard Szczeciński stargardzki
Suchań stargardzki
Szczecin Szczecin

Kolejny etap cyfryzacji kraju odbędzie się 22 kwietnia 2013 roku - w tym materiale można znaleźć wszystkie informacje o kolejnym etapie cyfryzacji

Najlepsze tematy