Przejście Polski na telewizję cyfrową

Jaki sprzęt jest potrzebny do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej?

Co należy posiadać, aby bez problemu odbierać naziemną telewizję cyfrową w swoim domu?

Do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej potrzebny jest dekoder (zgodny ze standardem DVB-T MPEG-4,). Może być wbudowany w telewizor (najnowsze odbiorniki w większości przypadków go mają) lub zewnętrzny, podłączony do telewizora (tzw. set-top-box). Tak jak i dziś, potrzebna jest też antena naziemna.

Dekoder do odbioru sygnału TV

Reklama

Widzowie korzystający ze starszych typów telewizorów, np. kineskopowych, powinni kupić w sklepie RTV dekoder DVB-T MPEG-4, a następnie podłączyć go do telewizora przez gniazda z tyłu obudowy. Najpopularniejszym sposobem podłączenia jest użycie gniazda Euro. W telewizorach z wbudowanym dekoderem DVB-T MPEG-4 trzeba po prostu na nowo wyszukać programy. Telewizor zacznie odbierać kilkanaście programów.

Posiadacze kilkuletnich nowoczesnych telewizorów, np. LCD, powinni upewnić się, czy sprzęt odbierze nowy sygnał. Nieco starsze modele telewizorów cyfrowych wyposażone są bowiem w dekoder DVB-T MPEG-2, który nie pozwala na poprawny odbiór naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce. Trzeba więc dokupić zewnętrzny dekoder DVB-T MPEG-4 i podłączyć go, np. używając cyfrowego gniazda HDMI.

Zamiast dekodera można też kupić moduł DVB-T MPEG-4 i podłączyć go do gniazda CI telewizora. Jednakże nie wszystkie telewizory mają takie gniazdo (urządzenie umożliwiające odbiór programów płatnych, kodowanych w określonym systemie), trzeba więc to sprawdzić przed zakupem.

Naziemną telewizję cyfrową można odbierać także na komputerze używając zewnętrznego dekodera DVB-T MPEG-4, który należy podłączyć np. do gniazda USB.

Odpowiednia antena

We wszystkich przypadkach trzeba pamiętać o antenie. Do odbioru potrzebna jest antena naziemna, np. kierunkowa, popularna siatkowa lub zbiorowa, pod warunkiem, że jest prawidłowego dostosowana. Anteny pokojowe sprawdzają się tylko w dogodnych warunkach, tj. blisko nadajnika, przy korzystnym ukształtowaniu terenu itp. To ważna informacja, bo wielu osobom zdaje się, że prosta antena pokojowa wystarczy do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. Nie jest to prawda! Antena powinna obsługiwać pasmo UHF, tj. kanały 21 - 69. Anteny satelitarne nie umożliwiają odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. Jeżeli antena dziś zapewnia dobrą jakość obrazu i dźwięku, to prawdopodobnie nie będzie trzeba jej zmieniać.

Jaką antenę wybrać doradzamy w tym materiale

Koszt dekodera, to ok 100-250 zł. Ceny anten - 50-200 zł.

Obowiązki sprzedawców

Zgodnie z ustawą o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej sprzedawca musi poinformować klienta przez zakupem, że oferowany przez niego sprzęt nie służy do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej.

Gdyby kupiony przez nas sprzęt nie spełnia wymogów technicznych do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej i a my nie zostaliśmy o tym poinformowani przed zakupem, należy zgłosić sprawę do Inspektoratu Inspekcji Handlowej lub Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Uwaga na naciągaczy i oszustów

Nieuczciwi akwizytorzy i sprzedawcy powołując się na nieprawdziwe informacje, namawiają do kupna odbiorników satelitarnych i podpisywania umów abonamentowych, strasząc, że są one niezbędne do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. Informują np. że jeżeli ktoś nie kupi dekodera satelitarnej platformy cyfrowej, nie będzie miał dostępu do telewizji. Niektórzy podając się za przedstawicieli Telewizji Polskiej wmawiają, że już niedługo za korzystanie z analogowej telewizji trzeba będzie płacić abonament dziesięciokrotnie wyższy niż obecnie.

Kto nie musi się przejmować cyfryzacją?

Osoby odbierające telewizję przy pomocy anten satelitarnych, TV kablowej oraz IPTV, czyli odbiór oparty na protokole IP (internet).

------

W artykule wykorzystano fragmenty opublikowane na stronie www.mac.gov.pl.

INTERIA.PL/informacje prasowe

Wyróżnij ten komentarz spośród pozostałych, niech zobaczą go wszyscy!

Aby wyróżnić ten komentarz wyślij SMS o treści KOLOR na numer

7271

I wpisz otrzymany kod w polu poniżej

Ok

Koszt całkowity SMS 2,46 PLN Nota prawna O co chodzi z wyróżnieniem?

Wasze komentarze (24)

Dodaj komentarz Sortuj
arek

~arek -

Ja mam pyt mam dvb-t w tv i mam normalna antenę pokojowa i nie działa czyli musze kupic nowa antenę

andzio 44

~andzio 44 -

Mam telewizor LG 32 bez wewn. urządzenia do odbioru cyfrówki naziemnej. Kupiłem za ponad 120 zł. dekoder WIWA HD 55 prod. chińskiej. Antena też nowa i rzekomo odpowiednia. Jest nędza w postaci przerywanego obrazu z pikcelozą. Myślę ,że to przystawka to po prostu oszustwo ?

seba

~seba -

Przestałem patrzeć na telewizor jakieś 12 lat temu gdy zaczęli kręcić taśmociągi, do tej pory nie mam telewizora i żaden program nie będzie mi robił wody z mózgu.

WERA

~WERA -

Taki bajzel z tą telewizją cyfrową-. To się nadaje do trybunału Stanu i tych "Lufciarzy pogonić. Juz się obwieszają orderami za przełączenie na odbiór cyfrowy, a użytkownicy dopiero teraz mają kłopoty. Mój problem:::po zainstalowaniu dekodera miałam wszystkie kanały, i to było jeszcze przed wyłączeniem odbioru analogowego. Cieszyłam się, że już mam to z głowy. Ale po wyłączeniu przekażnika olsztyńskiego zniknęły mi wszystkie kanały, z wyjątkiem TVP_! i TVP_2 Mam tylko te 2 kanały jak za wczesnej komuny i nic więcej. Co mam robić panowie Boni, Dworak , Braun i i pozostali od radosnej twórczości

stop złodziejom

~stop złodziejom -

Jeżeli nie mamy telewizora do odbioru telewizji cyfrowej nie musimy płacić obowiązkowego abonamentu haha , żaden sąd nie skarze nas za to bo było by to wbrew prawu , Dekoder nie jest ujęty w ustawie.

Mr X

~Mr X -

jezu...ale ta kobieta ze zdjęcia jest zadowolona, że patrzy na TV... Masakra...

gość:)

~gość:) -

a i tak nie ma wszystkich kanałów jak w ofercie,dlaczego???

daddydj

~daddydj -

ale internet robi Ci wieksza wode po prostu slaby jestex jesli dajesz sie zwariowac przez ogladanie telewizji. Neandertalczyk

kolo

~kolo -

czyli talerz który zamontowałem rok temu z cyfrą na nic się nie zda jak chcę odbierać naziemną tv?

trap

~trap -

nie mam sprzetu nie place abonamentu