Reklama

Telewizor 4K - co trzeba wiedzieć przed jego kupnem?

Telewizory 4K stają się coraz popularniejsze - o czym należy pamiętać przed ich kupnem? /123RF/PICSEL

Coraz więcej mówi się o telewizorach 4K. Co kryje się za tym terminem? Czy kupno telewizora 4K to dobry pomysł? Na co trzeba uważać? Ile zapłacić za „dobry telewizor 4K”? Odpowiadamy na te, a także na inne pytania.

Poniżej można znaleźć najważniejsze informacje, jakie będą przydatne podczas wyboru telewizora 4K (Ultra HD). Przed wyjściem do sklepu lub sprawdzeniem oferty w sieci, warto zapoznać się z naszym poradnikiem. W materiale można również znaleźć kilkanaście odnośników do wcześniejszych publikacji, dzięki którym można poszerzyć swoją wiedzę na konkretny temat związany z 4K.

4K Ultra HD - co to znaczy?

Reklama

Obraz 4K UHD (Ultra High Definition) to standard Full HD (1920 na 1080 pikseli) pomnożony razy dwa (w pionie i poziomie), co daje nam wynik 3840 na 2160 pikseli. Już dzisiaj wiadomo, że będzie to następca sygnału cyfrowego HD, tak jak kiedyś, HD zastąpiło standardową rozdzielczość (SD). Dzisiaj produkcja telewizora z panelem 4K nie jest tak kosztowna jak jeszcze dwa lata temu, zatem wiele nowych odbiorników o przekątnej ekranu powyżej 47 cali, jakie trafiają do sklepów, to telewizory 4K. Według badań przeprowadzonych przez Orange Polska, do 2021 roku telewizor Ultra HD będzie mieć pięć mln Polaków, a 4K wyprze z rynku technologię HD.

Jaki rozmiar ekranu wybrać?

Istnieje prosty sposób na dopasowanie wielkości telewizora do rozmiarów pomieszczenia. Aby ustalić optymalną, wyrażoną w calach wielkość ekranu Full HD, należy pomnożyć odległość od kanapy do odbiornika wyrażoną w metrach przez 25. Na przykład, jeżeli telewizor ma stać w odległości dwóch metrów od kanapy, jego ekran powinien mieć przekątną 50 cali. W przypadku telewizorów UHD, ze względu na jakość, obrazu, odległość między odbiornikiem, a kanapą należy mnożyć przez 39. Zatem telewizor ustawiony w odległości dwóch metrów od kanapy powinien mieć aż 78 cali. Ale bez obaw. Obraz na 50-calowym ekranie UHD można komfortowo oglądać już z odległości jednego metra.

Co można oglądać na takim telewizorze?

We wtorek 21 listopada nc+ przeprowadziło pierwszą w Polsce, komercyjną, sportową transmisję na żywo w 4K - spotkanie Ligi Mistrzów UEFA pomiędzy Borussią Dortmund a Tottenhamem Hotspur. Platforma nc+ wprowadziła do swojej oferty dekoder 4K UltraBOX+, jako pierwszy nadawca w Polsce gwarantuje transmisję z wykorzystaniem technologii 4K. To jedyna "telewizja 4K" dostępna w Polsce, nie licząc kanałów satelitarnych nadających w 4K, ale źródeł treści 4K jest znacznie więcej.

Netflix, YouTube czy IPLA należąca do Cyfrowego Polsatu - to tylko kilka z internetowych źródeł, jakie dostarczą treści wideo w 4K. Filmy 4K można również oglądać po podłączeniu do telewizora pendrive’a lub dysku zewnętrznego z odpowiednim plikiem wideo.

Najlepszą jakość zagwarantują filmy w formacie 4K Blu-ray, następcy Blu-ray. Jednak, aby się nimi rozkoszować, będziemy potrzebować odtwarzacz lub konsolę Xbox One S/One X (rodzina PlayStation 4 nie wspiera formatu 4K Blu-ray). Skoro już jesteśmy przy konsolach.

Konsola, komputer a telewizor 4K

Natywny sygnał 4K w przypadku gier potrafią zaoferować konsole Xbox One X, PlayStation 4 Pro, a także odpowiednio mocny komputer PC. Przy wyborze telewizora "do gier", warto sprawdzić wartość o nazwie Input Lag. Opisuje ona, jak dużo czasu upływa od momentu wysłania obrazu do telewizora, a jego wyświetleniem. Im niższa wartość Input Lag, tym lepiej. W przypadku dynamicznych gier nawet minimalne opóźnienia mogą być zauważalne. Optymalną wartością byłby Input Lag na poziomie 20 do 24 ms - zaoferują go jednak wyłącznie droższe telewizory.

Test Xboksa One X - jak sprawdza się granie w natywnym 4K?

Wyświetlacz RGB kontra wyświetlacz RGBW

Przez ostatnie trzy lata na rynku pojawiły się telewizory Ultra HD z subpikselami RGBW (red, green, blue, white). Oferują one gorszą jakość obrazu niż telewizory z subpikselami RGB, w zamian ich cena jest niższa od topowych modeli. Nie wdając się w szczegóły - modele z wyświetlaczem RGBW są nadal uznawane za obsługujące rozdzielczość 3840 na 2160 (według standardów uznawanych przez wszystkich producentów), ale w rzeczywistości nie oferują one liczby subpikseli porównywalnej do telewizorów RGB. W skrócie: Ultra HD w takich telewizorach jest "gorsze".

Co zatem można zrobić? Sprawdzić, z jakiego rozwiązania korzysta telewizor, który planujemy kupić. Warto również zastanowić się, czy jakość oferowana przez telewizor z RGBW nie jest dla nas w pełni wystarczająca (warto sprawdzić telewizor przed kupnem, na przykład w sklepie). 

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: tani telewizor 4k | 4K | telewizor 4K

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje