Reklama

5G Ready - Play startuje z superszybką siecią komórkową

Operator Play wystartował z kampanią reklamową o nazwie 5G Ready. Co kryje się za tym terminem? Superszybki internet mobilny, ale aby z niego skorzystać, należy spełniać odpowiednie warunki techniczne. Jednocześnie operator zapowiedział pierwsze testy właściwej sieci 5G.

Określenie "5G Ready" nie oznacza, że sieć Play wystartowała z ofertą 5G. To forma zabiegu marketingowego, a zarazem poinformowanie użytkowników o tym, że w ofercie operatora znalazł się internet mobilny z szybkością około 80-100 Mb/s, który potrafi osiągając nawet 300-500 Mb/s w optymalnych warunkach (dane dostarczone przez Play).

Reklama

Temat 5G jest obecnie na ustach wszystkich, szczególnie po zakończeniu największej imprezy telekomunikacyjnej świata - MWC 2019 (więcej informacji tutaj), dlatego wykorzystanie przez operatora terminu "5G Ready" nie zaskakuje. 

Play twierdzi, że jest gotów na wdrożenie technologii 5G, zapewniając, że do końca roku operator wystartuje z sześcioma testowymi miejscami w Polsce, gdzie będzie można przetestować właściwe 5G.

W 2018 roku Play zbudował aż 1316 nadajników, czyli obecnie zgodnie z planem ma ponad 7000, a do końca 2021 roku będzie miał 9500 stacji roboczych. Pozwoli to na wyłączenie roamingu krajowego i uniezależnienie się tym samym od pozostałych operatorów.

Obszary z 5G Ready Play stanowią 15 proc. sieci operatora w całej Polsce.

5G Ready korzysta z następujących technologii:

         MIMO4x4 - (mutiple-input and multiple-output) - czyli zwiększenie liczby anten odbierających i wysyłających sygnały, technologia ta pozwala na zwiększenie prędkości transmisji danych.

         Agregacja pasm, czyli łączenie pasm, umożliwia korzystanie z internetu z jeszcze większą prędkością

         Modulcja (256QAM) - Quadrature Amplitude Modulation - umożliwia wysyłanie większej ilości danych w tym samym czasie, co oznacza, że wysyłając plik lub pobierając zdjęcia z internetu, wyślemy je i pobierzemy szybciej niż wcześniej lub będziemy mogli pobrać lub wysyłać jeszcze większe pliki w tym samym czasie, w którym do tej pory wysyłaliśmy te mniejsze.

         Synchronizacja fazy jest potrzebna do dynamicznego współdzielenia częstotliwości pomiędzy technologiami,  łagodzenia i eliminowania zakłóceń w sieci, a także możliwości korzystania z zasobów dwóch stacji bazowych naraz.

           Cloud Air pozwala na dynamiczne dzielenie tego samego pasma pomiędzy różnymi technologiami (np. LTE i GSM) - jest to przesuwanie zasobów sieciowych w zależności od zapotrzebowania na daną technologię.

Co potrzeba, aby korzystać z 5G Ready?

- trzeba znaleźć się w zasięgu nadajnika 5G Ready,

- posiadać smartfon lub mobilny router, które są rekomendowane. Na początek są to następujące modele: Samsung Galaxy  S10E, Samsung Galaxy  S10, Samsung Galaxy S10+, LG V30, LG G7 ThinQ, LG V40, Sony XPERIA XZ3, Huawei P20, Huawei P20 Pro, Huawei Mate 20 Pro, Apple iPhone XS, Apple iPhone XS Max oraz router wifi: Netgear Nighthawk. Wszystkie prezentowane w ostatnim czasie flagowce wiodących producentów spełniają wymagania  5G Ready.


INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje