5G - czym jest technologia, która zmieni internet?

5G - technologia przyszłości /123RF/PICSEL
Reklama

Świat zaczyna być przygotowany na nowy standard łączności bezprzewodowej, która zmieni sposób w jaki korzystamy z internetu. Czym dokładnie jest i jak działa technologia 5G?

5G to standard, który nie pojawił się znikąd na przestrzeni ostatnich miesięcy. Technologia nowej, szybkiej komunikacji bezprzewodowej była rozwijana w kuluarach już od niemalże dekady. 2019 rok rozpoczął się jednak bardzo obiecująco dla opisywanego standardu: na rynku pojawiły się modemy skierowane na rynek masowy oraz urządzenia, które będą w stanie skorzystać z dobroci oferowanych przez 5G. Swoje zainteresowanie implementacją tej technologii głośno wyrażają także największe firmy telekomunikacyjne. Najbliższe miesiące, inwestycje a także premiery nowych urządzeń będą kluczowe w kontekście rozprzestrzenienia się 5G na powierzchni całej naszej planety.

Reklama

Czym dokładnie jest 5G? Jakie prędkości może osiągać? Co zmieni ta technologia podczas korzystania z internetu? I najważniejsze: jak na tym wszystkim skorzysta przeciętny użytkownik?

Czym jest 5G?

5G to nic innego, jak nazwa następnej generacji mobilnej transmisji danych, która stopniowo będzie wypierała obecnie używane przez użytkowników 4G. Wprowadzenie 5G nie tylko przyspieszy połączenie z internetem, ale również przełoży się na zwiększenie przepustowości pozwalając na chociażby bezproblemowe strumieniowanie materiałów wideo w wysokiej rozdzielczości.

Firma Ericcson uważa, iż do 2024 roku prawie 1,5 miliarda użytkowników będzie korzystało z dobroci oferowanych przez 5G. Swoje zainteresowanie wprowadzeniem 5G na szeroką skalę wyrażają niemalże wszystkie kraje Europy, a także USA czy państwa Bliskiego Wschodu.

Najważniejszą zaletą sieci 5G jest ich szybkość oraz możliwość uzyskania niższego opóźnienia podczas przesyłania danych. Użytkownicy będą mogli także podłączyć więcej sprzętów do tej samej sieci bez ryzyka utraty prędkości lub obniżenia transferu danych.

5G to naturalna ewolucja sieci, która rozpoczęła się od 1G - ta technologia pozwoliła na wykonywanie połączeń głosowych między pierwszymi telefonami komórkowymi. Sieci 2G oprócz połączeń zaoferowały użytkownikom także opcję wysyłania wiadomości tekstowych oraz MMS (z załączonymi multimediami). 2G to również technologie takie, jak GSM, GPRS oraz EDGE pozwalające na podłączenie się bezpośrednio do internetu.

Technologia 3G pozwoliła nam na wykorzystanie internetu z prędkością około 0,25 MB/s. Dzięki temu mogliśmy nie tylko swobodnie korzystać z sieci, ale również zobaczyć swojego rozmówcę podczas wykonywania wideo-połączeń. Pliki o wielkości 5 gigabajtów pobierały się przy wykorzystaniu sieci 3G około 5 godzin.

W 2010 roku, na rynku telekomunikacyjnym pojawił się standard 4G wynosząc połączenia bezprzewodowe na nowy poziom. Ten sam film, który przy sieci 3G pobierał się 5 godzin, przy wykorzystaniu 4G lądował na dysku lub w pamięci urządzenia w mniej niż 8 minut.

5G, które pojawi się na urządzeniach w tym roku sprawi, iż materiał o wielkości 5 gigabajtów będzie dla nas dostępny w niecałe 6 sekund.

Po co nam 5G?

Technologia łączności 5G otwiera wiele dróg, które do tej pory były zamknięte, głównie ze względu na niską przepustowość łącza oraz problem z przesyłem ogromnej ilości informacji w czasie rzeczywistym. Benefitów płynących z rozwoju sieci 5G jest mnóstwo i skorzystają z nich nie tylko przeciętni użytkownicy, ale również placówki administracyjne, rządowe, szpitale czy przemysł motoryzacyjny. Wprowadzenie 5G na szeroką skalę całkowicie zmieni sposób, w jaki codziennie wchodzimy w interakcję z technologią.

Pierwszy przykładem wykorzystania technologii 5G są autonomiczne pojazdy. Rozwój tej gałęzi motoryzacji przebiega w bardzo szybki sposób i dynamicznie się zmienia. Wprowadzenie modemów 5G do autonomicznych samochodów pozwoli pojazdom szybciej przesyłać informacje, skuteczniej wymieniać się nimi między sobą na drodze, a także reagować na niebezpieczne sytuacje wymagające hamowania lub podjęcia innej akcji. Komunikacja pojazd-pojazd w czasie rzeczywistym może uchronić nas w przyszłości od wielu wypadków.

Na 5G zyska także publiczne bezpieczeństwo oraz infrastruktura. Sieci 5G w miastach pozwoli działać im bardziej wydajnie. Szybsze przesyłanie danych pozwoli nam na łatwiejszą analizę kamer monitoringu, komunikację między jednostkami oczyszczającymi miasto czy chociażby wydajniejsze sterowanie oświetleniem miejskim. Zastosowań jest mnóstwo i tylko od władz danego regionu zależy, jak zdecydują się je wykorzystać. 5G pozwoli też na bezproblemowe, zdalne sterowanie ciężkimi maszynami - chociażby podczas remontów czy tworzenia nowych biurowców lub mieszkań.

Szpitale oraz placówki medyczne, które zdecydują się wprowadzić 5G będą mogły ulepszyć usługi związane z fizjoterapią, rozszerzoną rzeczywistością wykorzystywaną w rehabilitacji czy też chociażby rozwinąć zdalne i skomplikowane, chirurgiczne operacje wykonywane bezpośrednio na pacjentach. Sieć czujników zamontowanych przy łóżkach pacjentów pozwoli na łatwiejsze monitorowanie ich zdrowia, a inteligentna pigułka połknięta przez chorego będzie w stanie przesyłać dane pozwalające na określenie skutecznej terapii oraz da szansę na odpowiednie zareagowanie w przypadku dziwnego zachowania organizmu.

5G znajdzie swoje miejsce także w coraz bardziej popularnym "Internet of Things". Pralki, lodówki, odkurzacze czy inne systemy RTV oraz AGD będą mogły swobodnie wymieniać między sobą informację przekładając się na wyższy komfort życia oraz sposób spędzania czasu w mieszkaniu. Jedna, bazowa stacja wystarczy, aby kontrolować i zarządzać wszystkimi procesami i zadaniami, które zostały przypisane do danego sprzętu.

Na koniec warto wspomnieć o rzeczach, które zadowolą przeciętnego użytkownika. 5G zmieni komfort związany z oglądaniem wideo w sieci, słuchaniem muzyki, graniem w gry po godzinach czy też pobieraniem lub pracą w czasie rzeczywistym na dużych bazach danych lub plikach.

Jakie urządzenia połączą się z 5G?

Największe marki walczą o to, abyśmy mogli połączyć się z sieciami 5G po prostu wyciągając smartfona prosto z kieszeni. W 2019 roku na rynku pojawią się urządzenia mobilne obsługujące sieci 5G: takie plany ma Samsung, Huawei, Xiaomi, Motorola czy chiński OnePlus. Swoje zainteresowanie stworzeniem telefonu pozwalającego na uzyskanie zysków z nowego, szybkiego połączenia wyraża także Sony, LG, Nokia czy HTC. Opisywana technologia nie została więc zarezerwowana oraz ograniczona do kilku marek, a dostępność produktów wyposażonych w odpowiedni modem będzie rosnąć wraz z czasem.

Większość urządzeń mobilnych zaprezentowanych w 2019 roku będzie wykorzystywało do połączenia modem Qualcomma - X50. Amerykańska firma podpisała umowę o współpracę z 18 niezależnymi producentami smartfonów na całym świecie.

Zaraz po Qualcommie do stawki dołączą także inni giganci: Huawei ma już swój modem Balong 5000, Apple poprosiło Intela o stworzenie odpowiedniego czipu, a w przyszłości na rynku zobaczymy także dedykowane rozwiązanie prosto od Samsunga i ZTE.

5G skutecznie przyczyni się więc nie tylko do powstania smartfonów nowej generacji, ale również da początek nowym laptopom, tabletom czy samochodom.

Kiedy skorzystamy z 5G w Polsce?

Obecnie w Polsce trwają rozmowy oraz prace powiązane ze stworzeniem kompleksowej sieci łączności bezprzewodowej 5G. 29 czerwca 2017 roku, to oficjalna data, od której rozpoczęły się prace powiązane z wdrożeniem 5G na terenie kraju. Jeśli plan się powiedzie, to Polacy będą mogli skorzystać z nowej technologii już od 2020 roku, przynajmniej w jednym, dużym mieście. Do 2025 roku sieć 5G ma być dostępna na głównych trasach komunikacyjnych oraz we wszystkich największych miastach Polski.

Nad wdrożeniem 5G dla przeciętnego użytkownika w Polsce pracują tacy operatorzy, jak Plus, Orange czy T-Mobile. Na drodze do pełnego uruchomienia 5G w Polsce czyha jednak wiele problemów: jednym z nich jest chociażby budowa samej infrastruktury oraz ingerencja w obecne prawa budowlane. Finalny koszt budowy sieci 5G w kraju może wynieść nawet 20,3 miliarda złotych.

5G to przyszłość

5G oferujące szybkie połączenie internetowe to przyszłość internetu oraz sposobu interakcji użytkowników z siecią. Obecnie sam standard nie posiada jednolitej, przejrzystej specyfikacji i minie jeszcze trochę czasu zanim 5G zostanie w pełni standaryzowane i dostosowane do identycznej, spójnej pracy niezależnie od regionu, w którym będziemy się znajdować.

Z 5G skorzystamy nie tylko my jako przeciętni użytkownicy. Technologia ta zmieni również duże miasta, ich infrastrukturę, a także stworzy nowe usługi i odpowie na rosnące potrzeby i wymagania współczesnego, cyfrowego świata.

Nie pozostaje nam więc nic innego, jak po prostu na to wszystko cierpliwie poczekać. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: 5G | 5G
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy