Rosja znowu "depcze świętości". Używa nowych granatów z zakazanym środkiem

Jak informuje strona ukraińska, wojska rosyjskie korzystają z nowych granatów gazowych oznaczonych jako RG-Vo. Zawierają one drażniący środek toksyczny, zakazany na mocy protokołu genewskiego.

Jak informuje strona ukraińska, wojska rosyjskie korzystają z nowych granatów gazowych oznaczonych jako RG-Vo. Zawierają one drażniący środek toksyczny, zakazany na mocy protokołu genewskiego.
Rosyjskie granaty ręczne RG-Vo i RGR /Wojskowe Centrum Mediów Sił Zbrojnych Ukrainy /domena publiczna

Rzecznik Centrum Badań nad Zaawansowaną Bronią i Sprzętem Wojskowym Sił Zbrojnych Ukrainy, Andrij Rudyk, poinformował podczas ostatniej odprawy w Wojskowym Centrum Mediów o pierwszym użyciu przez Rosję nowych granatów gazowych oznaczonych jako RG-Vo, do którego doszło w grudniu ubiegłego roku. Zawierają one związek chemiczny znany jako chloroacetofenon, co po badaniach fizykochemicznych przy użyciu nowoczesnej aparatury potwierdzili eksperci Kijowskiego Instytutu Badań Kryminalistycznych (KNDISE).

Rosja truje Ukrainę. Sięga po zakazany związek chemiczny

To związek otrzymany pod koniec I wojny światowej w Stanach Zjednoczonych (oznaczenie wojskowe USA - CN, Wielka Brytania - CAP, Niemcy - O-Salz), stosowany jako drażniący bojowy środek trujący typu lakrymator, czyli przeznaczony do skażania powietrza. W następstwie ich wchłaniania przez błony śluzowe oka, występuje natychmiastowe podrażnienie miejscowych zakończeń nerwów czuciowych, co powoduje silne łzawienie oraz spazmatyczne zwieranie powiek uniemożliwiające wykonywanie normalnych czynności, a czasem towarzyszą temu także nudności i wymioty.

Reklama

Wystarczy ok. 70 kropli...

W związku z tym lakrymatory są stosowane przez służby podczas demonstracji, do celów ćwiczebno-treningowych oraz do nękania przeciwnika w czasie operacji militarnych, gdzie powodują utratę zdolności bojowej żołnierzy.

I nie inaczej jest z chloroacetofenonem, który wywołuje intensywne podrażnienie oczu i dróg oddechowych z uczuciem pieczenia i bólem oczu, nosa, gardła i płuc, które prowadzi do kichania, kaszlu, przekrwienia nosa, a w skrajnych przypadkach także uduszenia. Bo to silnie trująca substancja, której śmiertelna dawka wynosi 11 mg-min/m3.

W związku z tym chloroacetofenon jest zakazany zgodnie z Protokołem Genewskim z 1925 roku, na mocy zakazu stosowania gazów duszących, trujących lub innych gazów wojennych oraz bakteriologicznych metod prowadzenia wojny. Ponadto jego użycie w warunkach bojowych zostało zakazane uchwałą Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych A/RES/2603 "Kwestia broni chemicznej i bakteriologicznej (biologicznej)" z 1969 r. I chociaż Rosja pozostaje sygnatariuszem obu dokumentów, Ukraina przekonuje, że w samym tylko grudniu minionego roku sięgnęła po granaty z substancjami trującymi co najmniej 81 razy.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: granaty | Rosja | wojna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy