Brytyjski HMS Diamond przechwytuje dron Huti. Pociski Sea Viper w akcji

W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie, na którym możemy zobaczyć w akcji brytyjski niszczyciel HMS Diamond wyposażony w system obrony powietrznej Sea Viper (PAAMS).

W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie, na którym możemy zobaczyć w akcji brytyjski niszczyciel HMS Diamond wyposażony w system obrony powietrznej Sea Viper (PAAMS).
Wielka Brytania dysponuje sześcioma rakietowymi niszczycielami typu 45 (na zdj. HMS Duncan) /Carl Court /AFP

Sytuacja na Morzu Czerwonym jest ekstremalnie napięta, bo pomimo wielu apeli bojownicy Huti - ruchu polityczno-militarnego wspieranego przez Iran - nie zaprzestali ataków dronowych i rakietowych na międzynarodowe statki komercyjne i okręty wojskowe na Morzu Czerwonym, a także prób uderzania w Izrael i wspierania Hamasu. Zamiast tego wybrali drogę wojenną, chociaż nie mają najmniejszych szans w starciu z potęgą militarną połączonych sił zachodnich, o czym mogli się przekonać podczas ataku sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii przeprowadzonego 12 stycznia.

Reklama

HMS Diamond odpiera ataki Huti

Wtedy mogliśmy zobaczyć w akcji m.in. amerykańskie taktyczne pociski manewrujące BGM-109 Tomahawk, odpalane z wyrzutni umieszczonych w okrętach nawodnych i podwodnych, przeznaczone do atakowania celów naziemnych i nawodnych. Dziś możemy zaś zobaczyć, jak jeden z brytyjskich niszczycieli, a mówiąc precyzyjniej HMS Diamond, który w grudniu ubiegłego roku został wysłany na wody Zatoki Perskiej, aby wzmocnić siły HMS Lancaster, okrętu strażniczego Royal Navy, neutralizuje zagrożenie za pomocą rakiet systemu Sea Viper (PAAMS).

Jak dowiadujemy się z opisu pod filmem umieszczonym na Twitterze, przechwycony dron zestrzelony za pomocą rakiet Sea Viper jest już dziewiątym celem powietrznym zniszczonym przez HMS Diamond od czasu jego rozmieszczenia w regionie.

Brytyjskie niszczyciele to światowa czołówka

Brytyjska marynarka posiada sześć takich niszczycieli rakietowych typu 45, które są jednymi z najbardziej zaawansowanych okrętów, jakie kiedykolwiek zbudowano. Ich głównym celem jest niszczenie wrogich samolotów, dronów, a także wszelkiego rodzaju pocisków, do czego wykorzystują system obrony powietrznej Sea Viper (PAAMS).

Bazuje on na aktywnym radarze wielofunkcyjnym SAMPSON z elektronicznym skanowaniem, a także radarze dalekiego zasięgu S1850m. System pozwala na śledzenie wielu celów oraz jednoczesne kontrolowanie i koordynowanie wielu pocisków znajdujących się już w powietrzu. Według dostępnych informacji system jest w stanie wykryć i śledzić około 70 obiektów o wielkości piłki do krykieta (średnica około 22 cm), które poruszają się z prędkością Mach 3.

Okręty wyposażone są w 16 wyrzutni pocisków przeciwlotniczych Aster 30 (zasięg 100 km), 32 wyrzutnie pocisków przeciwlotniczych Aster 15 (zasięg 30 km), w działo 114 mm i dwa działka 30 mm, a także w dwa zestawy obrony bezpośredniej Vucan Phalanx. Dodatkowo na jednostce mogą stacjonować dwa śmigłowce AW159 Wildcat, a w razie potrzeby można też na nich domontować dwie poczwórne wyrzutnie dla 8 pocisków przeciwokrętowych RGM-84 Harpoon.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: huti
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy