Po 16 latach Grecja otwiera dla turystów wyjątkowy starożytny pałac

Władze w Grecji ponownie otworzyły dla turystów dawny pałac, gdzie miała miejsce koronacja Aleksandra Wielkiego na króla Macedonii około 2300 lat temu. W trakcie zamknięcia, które trwało aż 16 lat, specjaliści dokonali kapitalnej renowacji zabytku.

Greckie Ministerstwo Kultury poinformowało, że pałac Aigai, który był największym budynkiem w klasycznej Grecji, został ponownie otwarty. Kompleks zajmuje aż 15 000 metrów kwadratowych i stanowił przykład idealnej formy w starożytnym świecie. Wyjątkowy pałac został wybudowany przez ojca Aleksandra Wielkiego, czyli króla Filipa II Macedońskiego.

- Jest to miejsce, w którym Aleksander Wielki został koronowany na króla, krótko po zabójstwie swojego ojca, aby rozpocząć swoją chwalebną kampanię - powiedział premier Grecji Kyriakos Mitsotakis podczas piątkowej ceremonii otwarcia. Jak stwierdził Mitsotakis, pałac w Aigai jest pomnikiem "o znaczeniu światowym".

Wielki starożytny pałac otwarty dla turystów

Reklama

W 148 r. p.n.e. pałac został zniszczony przez Rzymian, a w kolejnych dziesiątkach lat był systematycznie plądrowany. Jak stwierdzają specjaliści, odtworzenie tak ważnego kompleksu było niezmiernie trudne - na ten cel poświęcono aż 16 lat ciężkiej i mozolnej pracy oraz ponad 20 mln euro.

Prace renowacyjne obejmowały m.in. prace wykopaliskowe, dokumentacyjne, a także konserwację odkrytych artefaktów. W sumie odrestaurowano około 1400 metrów kwadratowych starożytnych mozaik, marmurowych podłóg oraz część kolumn, jednocześnie zachowano ogólny wygląd ruin.

Według specjalistów perystyl, czyli wewnętrzny dziedziniec, miał powierzchnię aż 4000 metrów kwadratowych i mógł pomieścić nawet 8000 osób. Badacze uważają, że w pałacu mieściły się wszystkie budowle, które były niezbędne do sprawowania wielopoziomowej władzy. Stwierdzają, także że kompleks pełnił funkcje ośrodka administracyjnego i był wręcz wzorem dla innych pałaców z całego obszaru hellenistycznego.

Jak pisze portal Greekcitytimes: "Prosty i funkcjonalny budynek, a jednocześnie monumentalny i imponujący, archetypowy gmach charakteryzuje się luksusem materiałów, pomysłowością i perfekcją wykonania, nieoczekiwanymi osiągnięciami techniki, a jednocześnie geometryczną czystością formy tworzącej zespół o niezrównanym spokoju, elegancji i harmonii, w którym wszystko podporządkowane jest urokowi miary".

- Aleksander Wielki został tam ogłoszony królem w 336 roku p.n.e., po zabójstwie swego ojca. Te same kolumny, które odwiedzający widzi dzisiaj, to te, wśród których Macedończycy triumfalnie uderzali włóczniami w tarcze, rytmicznie wykrzykując jego imię - powiedział Mitsotakis.

Dodał także: - Z tego samego miejsca, zaledwie dwa lata później, rozpoczęła się wyprawa Aleksandra Wielkiego w głąb Wschodu, gdzie wraz z dziesiątkami tysięcy hoplitów [ciężkozbrojni piechurzy walczący w zwartym szyku, zwanym falangą - red.] i jeźdźców wywieźli ze sobą na skraj świata obraz klasycznej Grecji, Macedonii oraz obraz Aigai.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Grecja | turystyka | historia | starożytność | Macedonia | Rzymianie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy