Nowy rozkład jazdy PKP. Więcej połączeń zagranicznych, w kraju pojedziemy dalej

10 grudnia wejdzie w życie nowy rozkład jazdy PKP Intercity. Będzie więcej połączeń międzynarodowych, a krajowe zostaną wydłużone. Wrócą także regularne połączenia z Zakopanem, i zwiększy się liczba składów InterCity.

Dziennie PKP Intercity ma uruchamiać około 417 pociągów, a w wakacje ich liczba ma zwiększyć się do 454. Jak poinformował przewoźnik w komunikacie, to odpowiednio 27 i 24 pociągi więcej, niż obecnie. Wzrośnie także liczba połączeń międzynarodowych, m.in. do Berlina, Wiednia czy Monachium.

Rozkład jazdy PKP 2024 - większa liczba połączeń międzynarodowych

W nowym rozkładzie jazdy PKP utrzymana zostanie dotychczasowa liczba połączeń do i z Poznania, Trójmiasta, Szczecina, Olsztyna, Bydgoszczy, Kielc oraz Lublina. Zwiększona zostanie liczba połączeń do i z Warszawy, Krakowa, Białegostoku, Opola, Łodzi, Wrocławia i Rzeszowa. Z tych miast wzrośnie nie tylko liczba połączeń krajowych, ale i międzynarodowych. 

Reklama

Dzienny pociąg IC Odra pojedzie z Krakowa do Berlina, zatrzymując się m.in. w Katowicach, Opolu, Wrocławiu i Zielonej Górze.

Z Wrocławia i Krakowa będziemy mogli zaplanować dodatkową podróż do Wiednia. Część wagonów wyjedzie ze stolicy Dolnego Śląska, druga Małopolski. Na trasie (w Bohuminie) połączą się i skład pojedzie dalej do Austrii.

Z kolei nocnym pociągiem IC Chopin będziemy mogli się wybrać z Warszawy do miasta Mozarta, czyli Salzburga. Wcześniej jednak zatrzyma się w Krakowie, Ostrawie i Wiedniu, a po przekroczeniu granicy austriacko-niemieckiej zakończy swój bieg w Monachium.

W kraju pojedziemy częściej i dalej

Od 10 grudnia zmienią się także połączenia krajowe. Nie tylko wzrośnie ich liczba, ale także wydłużone zostaną trasy.

Z nowości można wymienić:

  • TLK Szczeliniec z Krakowa do Jeleniej Góry z postojami m.in. w Katowicach, Nysie i Kłodzku.
  • IC Heweliusz i TLK Rozewie, które pojadą z Trójmiasta przez Bydgoszcz do południowej części Dolnego Śląska.
  • IC Esperanto, którym pojedziemy z Warszawy do Białegostoku i wrócimy do stolicy, ale tylko w niedzielę
  • IC Łukasiewicz, który dowiedzie podróżnych między Przemyślem a Krakowem. Podobnie jak IC Esperanto, skład będzie kursował wyłącznie w niedziele.

Zmieniona zostanie trasa pociągu relacji Rzeszów - Szczecin IC Górski. Ten pojedzie od grudnia ze Świnoujścia do Hrubieszowa. Widać więc, że od północy zostanie wydłużona trasa, natomiast skróci się na południowym wschodzie Polski.

Część połączeń zostanie wydłużona:

  • EIP 1602/6102 Z Warszawy dojedziemy nie tylko do Wrocławia, ale także do Jeleniej Góry i Wałbrzycha;
  • IC Fredro z Wrocławia do Warszawy minie stolicę Polski i zakończy bieg w Białymstoku;
  • IC Morcinek Lublin - Katowice dojedzie do Gliwic;
  • IC Skaryna z Teresopola do Warszawy zostanie wydłużony do Łodzi;
  • IC Rejewski z Bydgoszczy do Warszawy pojedzie dalej do Lublina.

PKP obiecuje przyjemniejszą podróż. W nowym rozkładzie jazdy zmniejszyć ma się o 3 liczba połączeń kat. TLK, a kat. IC wzrośnie o 29 połączeń.

Wracają połączenia do Zakopanego

Dotychczas ze względu na prace modernizacyjne połączenie z zimową stolicą Polski było realizowane jedynie w wakacje i ferie. Od 22 grudnia wrócą stałe połączenia. 5 całorocznych będzie rozpoczynało swój bieg w Trójmieście i Warszawie (wszystkie przejeżdżają przez Kraków) a 2 sezonowe pojadą ze Szczecina przez Poznań i Katowice oraz Bydgoszczy.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Rozkład jazdy PKP | PKP Intercity
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy