SpaceX wystrzeli kosmiczny samolot Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych

SpaceX szykuje się do kolejnej misji dla Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych. Wielka rakieta Falcon Heavy wyniesie w tym tygodniu na orbitę samolot kosmiczny X-37B. Będzie to już kolejna misja tej maszyny w kosmosie, która testowana jest od kilkunastu lat. Z wyglądu przypomina niewielki wahadłowiec.

X-37B to samolot kosmiczny, który Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych testują od kilkunastu lat. Pierwsza misja tej maszyny odbyła się w 2010 r. Do dziś przeprowadzono kilka prób, z których każda była coraz dłuższa od poprzedniej. SpaceX szykuje się do kolejnego startu w ramach projektu OTV (Orbital Test Vehicle).

SpaceX wykorzysta wielką rakietę Falcon Heavy

W ramach kolejnej misji OTV dla Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych SpaceX wykorzysta rakietę Falcon Heavy. Składa się ona z trzech pierwszych stopni. W specjalnej ładowni, którą widać na poniższym zdjęciu, znajduje się samolot X-37B. Wraz z nim w kosmos zostaną wystrzelone eksperymenty NASA.

Reklama

SpaceX planuje obecnie start misji USSF-52 na 11 grudnia (u nas będzie noc z 11 na 12 grudnia) ze stanowiska LC-39A z Centrum Kosmicznego Johna F. Kennedy'ego na Florydzie. Okienko startowe zaczyna się o godzinie 2:15 naszego czasu. Rakieta Falcon Heavy zostanie wystrzelona z ładunkiem, który po kilku minutach znajdzie się na orbicie. Jeśli warunki pogodowe nie będą sprzyjające, to na 12 grudnia zaplanowano kolejne okienko startowe rozpoczynające się o tej samej godzinie. Transmisję można śledzić na kanale SpaceX w platformie X.

Loty Falcona Heavy są bardzo spektakularne i nie inaczej powinno być tym razem. SpaceX planuje odzyskać dwa boczne stopnie rakiety. Powrócą one na ziemię i następnie wylądują pionowo na specjalnych stanowiskach.

Samolot kosmiczny X-37B wygląda jak wahadłowiec

X-37B to samolot kosmiczny, który na pierwszy rzut oka wygląda jak wahadłowiec. NASA zamknęła program lotów Space Shuttle wiele lat temu. Maszyna została zaprojektowana podobnie do promów kosmicznych, ale jest mniejsza. Taka konstrukcja pozwala po ukończeniu misji na lądowanie na pasie.

W ramach kolejnej misji X-37B ma latać na zmodyfikowanych orbitach. Ponadto w ramach eksperymentu Seeds-2 należącego do NASA zostanie sprawdzone oddziaływanie promieniowania na nasiona roślin.

Poprzednia misja OTV była rekordowo długa. W jej ramach samolot kosmiczny spędził na orbicie okołoziemskiej ponad 900 dni. Start odbył się w maju 2020 r. z użyciem rakiet Atlas V należącej do United Launch Alliance. Lądowanie przeprowadzono w listopadzie 2022 r., kiedy to maszyna powróciła z kosmosu na Florydę.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy