Przejęto 10 tysięcy kart SIM cyberprzestępców. Sukces funkcjonariuszy

SIMBOX-y, 10 tysięcy kart SIM i 4 zatrzymanych - to bilans ostatniej akcji funkcjonariuszy Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. Cyberprzestępcy wykorzystywali te zasoby do anonimowego i masywnego przeprowadzania oszustw w całym kraju.

Sukces w walce z cyberprzestępcami

CBZC, czyli Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości poinformowało o zatrzymaniu, którego dokonali jego funkcjonariusze. Na skutek zaawansowanej akcji prowadzonej w kilku miejscach kraju (m.in. w Poznaniu i Warszawie) doszło do przeszukania 6 lokalizacji, zatrzymania 4 podejrzanych i skonfiskowania urządzeń typu SIMBOX oraz 10 tysięcy starterów z kartami SIM różnych operatorów. Poza tym zabezpieczono również wiele komputerów, modemów GSM i telefonów komórkowych.

Śledztwo nadzorowane przez Prokuraturę Regionalną w Poznaniu doprowadziło do postawienia zarzutów prokuratorskich jednemu mężczyźnie, w tym m.in. zarzutów o nieuprawniony dostęp do informacji, odpowiedzialność za wiele oszustw na szkodę osób fizycznych i podmiotów gospodarczych.

Reklama

Równolegle prowadzono śledztwa w innych miejscach w Polsce. Jak podano w oficjalnej informacji, w Białymstoku funkcjonariuszom udało się zatrzymać podejrzanych w sprawie prowadzenia fałszywej działalności maklerskiej, a w województwach zachodniopomorskim i opolskim funkcjonariusze odnaleźli infrastrukturę i narzędzia umożliwiające masowe i anonimowe rozpowszechnianie wiadomości np. SMS na terenie Polski.

Cyberprzestępcy zatrzymani

CBZC informuje, że doszło do kilku zatrzymań osób odpowiedzialnych m.in. za wyłudzanie pieniędzy przy pomocy platformy handlowej. Podejrzanych mężczyzn aresztowano na 3 miesiące, a liczba pokrzywdzonych przez fałszywą agencję maklerską może być jeszcze większa. Suma szkód i wyłudzonych pieniędzy może przekraczać nawet 1 milion złotych.

Nie wiadomo, czy infrastruktura i zatrzymane karty SIM miały posłużyć np. do innych działań zakrojonych na szeroką skalę. Automatycznie nasuwa się pytanie, czy właśnie takie osoby były odpowiedzialne choćby za dziwne SMS-y, które Polacy otrzymywali przed wyborami. Wówczas wiele wskazywało na to, że jest to sprawka oszustów korzystających z anonimowych numerów czy wspomnianych wcześniej skrzynek na karty SIM.

Co to jest SIMBOX?

SIMBOX, czyli inaczej skrzynka na karty SIM to urządzenie, które umożliwia jednoczesne korzystanie z wielu kart SIM, nawet od różnych operatorów. Sprzęt ten pozwala na korzystanie z instalacji VoIP. Choć oficjalne przeznaczenie skrzynek jest zgodne z prawem, to te często używane są w nielegalnych procederach.

Przykładem może być masowe rozsyłanie wiadomości do wielu numerów telefonów np. w ramach przeprowadzania akcji wyłudzania pieniędzy czy danych. Niejednokrotnie można było usłyszeć choćby o oszustach z portali ogłoszeniowych, którzy wykorzystywali SIMBOX do wyłudzania danych i środków finansowych.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: cyberprzestrzeń | cyberprzestępczość | policja | SIM
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy