Dziennikarzy zastąpi AI? Wyniki eksperymentu uspokajają

Wielokrotnie słyszeliśmy już o tym, że dziennikarze powinni powoli pakować swoje rzeczy z biurek do kartonów, bo wkrótce w ich miejscach pracy rozgości się sztuczna inteligencja. Czy tak faktycznie będzie? Na ten moment trudno jest odpowiedzieć na to pytanie, jednak różnego rodzaju eksperymenty pokazują nam, że na pewno nie ma co się pakować już teraz. Udowadnia to między innymi brytyjski kanał Sky News, który wystawił AI na próbę.

Sky News oraz norweski youtuber i programista — Kris Fagerlie, stworzyli bardzo osobliwą dziennikarkę. Wykorzystano do tego ChatGPT, ale i inne dostępne oprogramowanie AI. Eksperyment miał dość ciekawy cel, a mianowicie twórcy chcieli sprawdzić, czy sztuczna inteligencja poradzi sobie z zadaniami spoczywającymi na barkach dziennikarzy.

Sztuczna inteligencja dziennikarzem. Co może pójść nie tak?

Reporterka AI miała podsunąć osiem pomysłów na tematy, znaleźć wypowiedzi ekspertów, które można umieścić w materiale, oraz zapewnić multimedia wygenerowane przez sztuczną inteligencję. Jakie były wyniki tej pracy? Jak mówią twórcy eksperymentu — mieszane.

Reklama

Sztuczna inteligencja stworzyła artykuł informacyjny zawierający 300 wyrazów i reportaż telewizyjny trwający 90 sekund. Jak można się było spodziewać, z niektórymi wypowiedziami było wszystko w porządku. Były one dokładne, aktualne i bezstronne.

Sztucznej inteligencji miało jednak pójść zdecydowanie gorzej, kiedy opowiadała o wypadku, w wyniku którego kilku rannych znalazło się w szpitalu. Poza na wpół śmiesznym nagłówkiem i dość odważnym komentarzem, pozwoliła sobie także na cytowanie nieistniejącej naukowczyni. Mówimy tu nie tylko o popełnieniu krytycznych błędów, ale i o fabrykowaniu dowodów, a tym samym konieczności interwencji człowieka.

Czy zatem AI zastąpi dziennikarzy? Niekoniecznie (przynajmniej na ten moment). Jak mówi Tom Clark, redaktor ds. technologii i nauki ze Sky News:

"Generatywna sztuczna inteligencja niewątpliwie wprawia świat w zakłopotanie, ponieważ eksperci zmagają się z jej rosnącym wyrafinowaniem i wynikającymi z tego zagrożeniami. Nasi eksperci dotarli do sedna debaty, wystawiając sztuczną inteligencję na próbę, aby sprawdzić, czy naprawdę może ona zastąpić nasze miejsca pracy. Sztuczna inteligencja generująca język i wideo udowodniła, że jest tak potężna, że mogłaby z powodzeniem zastąpić niektóre z naszych zadań. Myślę jednak, że uczciwie jest stwierdzić, że wyobraźnia i rygor prawdziwych dziennikarzy oznacza, że moja praca jest na razie bezpieczna".

Polecamy na Antyweb | Dlaczego Onet szczuje na polskich mężczyzn?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Sztuczna inteligencja | praca | dziennikarstwo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama