Czy sztuczna inteligencja dokona przewrotu w kryminalistyce? Odciski palców na celowniku

Od dawna wiadomo, że każdy człowiek na świecie posiada unikalne odciski palców, które są „przypisane” konkretnie do niego. Jednakże innego zdania jest sztuczna inteligencja. Czy dojdzie do przewrotu w metodach kryminalistycznych?

W ostatnich miesiącach doszło do wielu odkryć naukowych, które były skutkiem wykorzystania sztucznej inteligencji. AI przeżywa swój dynamiczny rozwój w niemal we wszystkich gałęziach nauki, technologii, przemysłu, czy biznesu. Teraz przyszła kolej na kryminalistykę.

Od lat naukowcy mówią, że każdy człowiek na świecie posiada wyjątkowe i unikalne odciski palców, które "zdradzają" jego tożsamość. Czyżby się mylili?

Sztuczna inteligencja kwestionuje utrwalone zasady?

Jak zaznaczają badacze, odciski palców pochodzące od tej samej osoby, lecz z innych palców, różnią się od siebie — do tej pory nie można było ich dopasować. Naukowcy z Columbia University uważają, że opracowali model sztucznej inteligencji, który odkrywa nowy sposób porównywania odcisków palców, które wydają się różne, lecz w rzeczywistości należą do różnych palców tej samej osoby.

Reklama

AI ma dopasowywać te odciski z 99,99-procentowym prawdopodobieństwem. Jednocześnie badacze argumentują, że odciski palców tej samej osoby nie są unikalne i dodają, że "po prostu porównujemy je w niewłaściwy sposób".

Naukowcy wskazują, że wzory odcisków palców zbudowane są z wypukłych grzbietów i bruzd na opuszkach palców. W obecnie stosowanych metodach są one analizowane poprzez porównywanie wzorów grzbietów, które są podzielone na trzy kategorie - pętle, łuki i okółki.

Jednakże nowa metoda bazująca na AI opiera się m.in. na analizie wzorów binarnych, orientacji grzbietów i ich gęstości. Dodatkowo szczegółowo analizując wszelkiego rodzaju osobliwości (zawijasy i pętle linii papilarnych w pobliżu środka odcisku palca), AI doszła do wniosku, że mapy minucji były najmniej wiarygodną z analizowanych kategorii.

- Sztuczna inteligencja nie używała "minucji", które są rozgałęzieniami i punktami końcowymi w grzbietach linii papilarnych - wzorcami używanymi w tradycyjnym porównywaniu odcisków palców. Zamiast tego używała czegoś innego, związanego z kątami i krzywiznami zawijasów i pętli w środku odcisku palca - powiedział Gabe Guo, główny asystent dydaktyczny, Uniwersytet Columbia w Nowym Jorku.

Sztuczna inteligencja została przeszkolona przy wykorzystaniu ogólnodostępnej bazy danych rządu USA, która zawiera około 60 000 odcisków palców i 525 000 obrazów.

Jednakże jak stwierdzają sami naukowcy, jeżeli nowa metoda ma być stosowana w rzeczywistym świecie, należy przeprowadzić bardziej szczegółową walidację przy użyciu zbiorów danych o szerszym zasięgu.

- Wyobraźcie sobie, jak dobrze będzie działać, gdy [AI - red.] zostanie wytrenowana na milionach, a nie na tysiącach odcisków palców - powiedział Aniv Ray, starszy inżynier, Uniwersytet Columbia w Nowym Jorku.

- To badanie jest przykładem tego, jak nawet dość prosta sztuczna inteligencja, biorąc pod uwagę dość prosty zestaw danych, który społeczność badawcza ma od lat, może dostarczyć spostrzeżeń, które umykały ekspertom przez dziesięciolecia - powiedział Hod Lipson, współautor i profesor w Columbia Engineering.

Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym Science Advances.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Sztuczna inteligencja | kryminalistyka | nowe technologie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy