Chcesz rozliczyć PIT w e-Urzędzie Skarbowym? Strona nie działa

Od północy (15 lutego) można zalogować się do e-Urzędu Skarbowego, żeby złożyć roczne zeznanie podatkowe. Przynajmniej w teorii. W praktyce ponownie występują problemy z działaniem serwisu podatki.gov.pl i Twojego e-PIT-u. Części użytkowników udało się złożyć deklarację roczną w nocy, inni muszą uzbroić się w cierpliwość, żeby rozliczyć podatek.

Od północy (15 lutego) można zalogować się do e-Urzędu Skarbowego, żeby złożyć roczne zeznanie podatkowe. Przynajmniej w teorii. W praktyce ponownie występują problemy z działaniem serwisu podatki.gov.pl i Twojego e-PIT-u. Części użytkowników udało się złożyć deklarację roczną w nocy, inni muszą uzbroić się w cierpliwość, żeby rozliczyć podatek.
Chcesz złożyć zeznanie podatkowe w e-Urzędzie Skarbowym? Nic z tego /123RF/PICSEL

  • Jeszcze kilka lat temu złożenie rocznego zeznania podatkowego oznaczało najczęściej konieczność stania w gigantycznej kolejce, bo wiele osób czekało z tym do ostatniej chwili. 
  • Postępująca cyfryzacja sprawiła jednak, że coraz więcej spraw możemy załatwić w urzędach online i rozliczenie PIT jest jedną z nich - od 2019 możemy korzystać z usługi Twój e-PIT, która dwa lata później została włączona do e-Urzędu Skarbowego
  • I bardzo chętnie z tego korzystamy...

e-Urząd Skarbowy i Twój e-PIT nie działają. Za dużo chętnych?

Chyba nawet zbyt chętnie, bo jeśli liczyliście na to, że jeszcze dziś załatwicie sprawę i szybko dostaniecie ewentualny zwrot podatku, to chyba nic z tego. Teoretycznie system umożliwia rozliczenie PIT od północy 15 lutego, ale w praktyce serwis ma problemy z działaniem.

Reklama

Części użytkowników udało się zalogować do systemu i złożyć zeznanie. Inni informują o tym, że w ich przypadku strona nie działa albo przestaje działać po zalogowaniu i wygląda na to, że jest to dość powszechny problem, bo w nocy na profilu Ministerstwa Finansów pojawił się nawet stosowny komunikat:

Czytaj także: Jakie ulgi można rozliczyć w PIT za 2022 rok?

Czyżby serwery nie wytrzymały natłoku chętnych do rozliczenia podatników? Wydaje się to najbardziej prawdopodobną przyczyną i trudno tym samym ocenić, kiedy specjaliści Ministerstwa Finansów uporają się z tym problemem. Co warto jednak podkreślić, nie jest to nowa sytuacja i podobnie było w latach ubiegłych, a problem z pewnością będzie się jeszcze pogłębiał wraz ze wzrostem liczby zainteresowanym cyfrowym rozliczeniem.

Czy Ministerstwo Finansów jest na to przygotowane? Dziennikarze Interia.pl przed startem usługi wysłali do Ministerstwa Finansów kilka pytań dotyczących działania tegorocznego rozliczenia podatkowego w e-Urzędzie Skarbowym, w tym o stopień skomplikowania systemu, ewentualne trudności w rozliczeniu podatku czy działanie serwerów w momencie startu usługi, tj. 15 lutego. Niestety odpowiedź była bardzo wymijająca i zdaje się całkowicie ignorować ostatnią z kwestii:

Zainteresowanym tą formą rozliczenia nie powinno jednak zabraknąć czasu, bo podatkowe deklaracje roczne można składać do 2 maja 2023 roku.

Jak złożyć zeznanie podatkowe PIT przez internet?

Koniecznie jest zalogowanie do e-Urzędu Skarbowego, wykorzystując profil zaufany, e-dowód osobisty, bankowość internetową, kod QR i aplikację mObywatel lub dane autoryzujące, czyli PESEL lub NIP oraz kwotę przychodu. Po zalogowaniu do e-Urzędu Skarbowego należy wybrać zakładkę Twój e-PIT i zweryfikować poprawność wyliczeń urzędników na podstawie dokumentu PIT otrzymanego od pracodawcy.

W 2023 roku przez Internet można rozliczyć następujące deklaracje roczne PIT za 2022 rok:

  • PIT 28 (rozliczenie podatkowe dla tych, którzy jako formę opodatkowania wybrali ryczałt ewidencjonowany).
  • PIT 36 (zeznanie roczne dla osób prowadzących działalność gospodarczą według skali podatkowej)
  • PIT 37 (roczna deklaracja podatkowa dla osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej)
  • PIT 38 (rozliczenie podatkowe dochodów inwestycyjnych - giełda, fundusze).

Polecamy na Antyweb | Ruszył Twój e-PIT, ale się zatrzymał na starcie

Chcesz coś dodać? SKOMENTUJ artykuł na Facebooku.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: PIT
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy