Będzie wielka kontrola. Firmy na celowniku UDT

Firmy zajmujące się klimatyzacjami, pompami ciepła, czy systemami przeciwpożarowymi muszą przygotować się na kontrole UDT. W przyszłym roku inspektorzy zapukają do drzwi co czwartego przedsiębiorstwa z tej branży. Wszystko w ramach kontroli jednego z certyfikatów. Do wizyty można się jednak przygotować – jest sposób, żeby o kontroli dowiedzieć się z odpowiednim zapasem. Co sprawdzą urzędnicy?

W przyszłym roku prawie 3500 firm pod lupą urzędników

Urząd Dozoru Technicznego informuje o kontrolach, które w 2024 obejmą niemal 25 proc. wszystkich firm "realizujących czynności przy stacjonarnych urządzeniach chłodniczych, klimatyzacyjnych lub pompach ciepła oraz stacjonarnych systemach ochrony przeciwpożarowej". Chodzi o przedsiębiorstwa, których działalność wymaga uzyskania "certyfikatu F-gaz". 

Według danych UDT takie certyfikaty posiada w kraju ponad 14 000 firm. Dokument jest wydawany bezterminowo, jednak może zostać odebrany w wyniku kontroli okresowej. Inspektorzy mają obowiązek kontrolować każdą taką firmę co najmniej raz na 7 lat.

Reklama

F-gazy to skrótowa nazwa fluorowanych gazów cieplarnianych - substancji chemicznych zawierających fluor, które charakteryzują się wysokim potencjałem do tworzenia efektu cieplarnianego (GWP). Można powiedzieć, że są to "zdrowsze" dla atmosfery odpowiedniki freonu, jeszcze niedawno popularnego czynnika chłodzącego, którego emisja okazała się wybitnie szkodliwa dla warstwy ozonowej.

Co sprawdzą inspektorzy UDT? Długa lista wyposażenia

Na kontrolę okresową certyfikatów F-gaz składa się kilka odrębnych aspektów – procedury, kwalifikacje pracowników i długa lista wymaganego sprzętu, który inspektor będzie chciał obejrzeć (wraz z dokumentacją poszczególnych urządzeń). 

Przede wszystkim kontroli podlega sam certyfikat – ten musi zawierać aktualne dane. W przypadku zmiany nazwy firmy czy adresu jej siedziby właściciel powinien zgłosić się do UDT z wnioskiem o wydanie nowego dokumentu. Trzeba do niego dołączyć stary certyfikat i uiścić opłatę w wysokości 50 zł. 

Kontroli podlegają też 3 procedury:

  • instalowania;
  • naprawy, konserwacji lub serwisowania;
  • likwidacji.

Każda z nich musi być sporządzona w odpowiedniej formie określonej w załączniku jednego z rozporządzeń Ministra Finansów z 2017 roku. Lista informacji i zapisów, z któych większość odnosi się do wszystkich trzech procedur, liczy 13 punktów – część jest ogólna i krótka (np. data sporządzenia, nazwisko autora, numer wersji), ale jest tam też wykaz oprzyrządowania i szczegółowy opis całego procesu w zależności od tematu procedury.

Oprócz listy wyposażenia w dokumentacji inspektor będzie też chciał zobaczyć narzędzia na własne oczy. W tym miejscu UDT wyróżnia 2 grupy w zależności od rodzaju działalności:

  • wyposażenie dla działalności związanej z urządzeniami chłodniczymi, klimatyzacyjnymi i pompami ciepła;
  • wyposażenie firm zajmujących się gaśnicami i systemami ochrony przeciwpożarowej.

W ramach drugiej kategorii w Polsce funkcjonuje tylko 130 firm, nawet gdyby skontrolowano je wszystkie to łączna liczba zapowiedzianych wizytacji wciąż będzie dotyczyła w lwiej części pierwszej grupy przedsiębiorstw. W pełnym zakresie działalności lista obejmuje 18 pozycji (wersja "przeciwpożarowa" – 13). 

Niektóre z urządzeń koniecznych do zachowania certyfikatu F-gaz to pompa próżniowa przenośna umożliwiająca osiągnięcie ciśnienia równego 270 Pa lub niższego od 270 Pa, zestaw manometrów, stacja do odzysku czynnika chłodniczego, zestaw giętarek, obcinarek i kielichownic, ale też standardowe środki ochrony osobistej – okulary i rękawice ochronne.

Z pełną listą niezbędnego wyposażenia, ale też wszystkich wytycznych dotyczących procedur i sposobu przeprowadzania kontroli można zapoznać się na stronie UDT pod tym adresem.

Urząd da znać, że wybiera się z kontrolą! Wystarczy... zapisać się na newsletter

Mimo że słowo "kontrola", a już szczególnie "kontrola z urzędu" wywołuje mimowolny niepokój i strach to wszyscy, których w tym roku odwiedzą kontrolerzy z UDT mogą się na to przygotować. Wyeliminowanie czynnika zaskoczenia wydatnie zmniejsza stres związany z samym wydarzeniem (nieważne jakim). 

Nikt, tak jak sami zainteresowani, nie wie lepiej, że tego typu działania mają w ostatecznych rozrachunku przełożyć się na nasze bezpieczeństwo. Urząd Dozoru Technicznego wydaje się wychodzić z tego samego założenia i pozwala firmom przygotować się do kontroli zawczasu informując o jej terminie. 

Aby uzyskać powiadomienie o planowanej kontroli wystarczy wypełnić formularz ze zgodą na kontakt drogą mailową. Wzór wniosku do wypełnienia jest dostępny on-line na stronach UDT

Wydrukowany wniosek można złożyć osobiście lub drogą pocztową, jednak znacznie wygodniejsze będzie skorzystanie z platformy eUDT-portal klienta. Po zalogowaniu formularz złożymy bez wychodzenia z domu potwierdzając go profilem zaufanym lub podpisem elektronicznym.

Czytaj także:

Coraz więcej Polaków używa mObywatel. Padł kolejny rekord

125 zł, czyli jednorazowy zwrot za prąd. Czy trzeba złożyć wniosek?

"Czuję się nękany i bezsilny". Autor filmów popularnonaukowych ma dość

Zobacz też:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kontrole
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy