Odkryto tajemnicę kręgów wróżek w Namibii. Z czym mamy do czynienia?

Naukowcy od kilkudziesięciu lat zastanawiali się, w jaki sposób powstają tzw. kręgi wróżek w Namibii. Czy za powstaniem tych tajemniczych struktur odpowiedzialne są nadnaturalne siły? Niestety nie, wyjaśnienie jest o wiele bardziej „przyziemne”.

W Namibii, około 80-140 km od wybrzeża, wśród traw widnieją tysiące, może wręcz miliony tajemniczych pustych kręgów "gołej ziemi". Od kilkudziesięciu lat zadziwiają one naukowców, gdyż wyglądają, jakby zostały przez kogoś/przez coś precyzyjnie wykoszone. Ich średnica wynosi od kilku centymetrów do nawet 25 metrów. Lokalne plemię sądzi, że są to "ślady bogów", z kolei w mediach wykształcił się termin "kręgi wróżek". Okręgi te tworzą charakterystyczny wzór "jak z obcej planety", który ciągnie się kilometrami.

Wcześniejsze analizy sprowadziły debatę do dwóch głównych teorii: kręgi "wybudowały" termity albo same rośliny doprowadziły do ich powstania. Naukowcy z Uniwersytetu w Getyndze odkryli, że trawy w kręgach obumarły natychmiast po opadach deszczu. Nie zauważyli oni aktywności termitów w tym czasie.

Reklama

Badania dziwnych kręgów wróżek

Naukowcy zainstalowali w kręgach i wokół nich, czujniki wilgotności gleby, by rejestrować poziom wilgotności w 30-minutowych odstępach czasowych. Badania były przeprowadzane od 2020 do 2022 roku w dziesięciu regionach Namibii. Pomiary pokazały, że trawy znajdujące się na krawędziach kręgów, silnie pobierały wodę z jego środka i tym samym prawdopodobnie powodowały uschnięcie roślin znajdujących się w środku.

Już po dziesięciu dniach po opadach deszczu trawy znajdujące się wewnątrz kręgów zaczęły więdnąć. Z kolei po dwudziestu dniach "wewnętrzne rośliny" całkowicie obumarły, a trawy zlokalizowane na krawędziach kręgów były żywe i zielone. Kolejnym krokiem było przebadanie przez naukowców korzeni roślin z tych dwóch stref. Okazało się, że wewnętrzne trawy miały o wiele dłuższe korzenie, niż te zewnętrzne. Badacze doszli do wniosku, że rośliny rosnące w środkach kręgów, więcej energii poświęcały na poszukiwanie wody.

Getzin dodaje również: - Pod wpływem silnego ciepła w Namibii, trawy stale transpirują i tracą wodę, w związku z tym tworzą tzw. próżnię wilgoci w glebie wokół swoich korzeni. Woda jest automatycznie do nich przyciągana. Nasze wyniki zdecydowanie zgadzają się z tymi wynikami naukowców, którzy wykazali, że woda w glebie dyfunduje szybko i poziomo w glebie, nawet na odległość większą niż siedem metrów.

Biolog podkreśla także, że - tworząc silnie wzorzyste krajobrazy równomiernie rozmieszczonych baśniowych kręgów, trawy działają, jako inżynierowie ekosystemu i bezpośrednio korzystają z zasobów wodnych zapewnianych przez luki wegetacyjne.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wróżka | odkrycia naukowe | biologia | Afryka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy