Prezentownik

Laptop dla biznesu - co jest ważne i jak wybierać?

Niezależnie od branży, każdy przedsiębiorca powinien mieć sprawnego laptopa. Nie powinno to nikogo dziwić, bo przecież wiele intratnych inwestycji dzisiaj finalizuje się przez Internet. Jaki powinien być idealny laptop biznesowy? Poniżej znajdziecie garść porad, na co zwrócić uwagę, decydując się na ten ważny zakup.

Nie ma jednej, skutecznej recepty na idealnego laptopa biurowego, bo przecież jest wiele różnych odmian biznesu. Decydując się na zakup komputera mobilnego na pewne elementy jego obudowy można przymknąć oko, podczas gdy inne powinny być priorytetem. Każdy laptop powinien być dobrze wykonany, wydajny i dostępny w rozsądnej cenie. To elementarne cechy nie zawsze łatwo jest odnaleźć w maszynach obecnych na polskim rynku.

Ponieważ laptop biznesowy będzie wykorzystywany w nieco innych sytuacjach niż sprzęt dla gracza czy dla studenta, kupujący powinien zwrócić uwagę na inne elementy obudowy niż przy wyborze komputera mobilnego do domu. Oto one.

Reklama

Ekran i zawiasy

W przypadku laptopa biznesowego, rozmiar ma spore znaczenie. Idealny komputer mobilny dla przedsiębiorcy powinien być na tyle niewielki, by zmieścić się do torby biznesmena, a jednocześnie wystarczająco duży, by dało się na nim komfortowo pracować. Wydaje się, że dla laptopa biznesowego najodpowiedniejsza będzie przekątna 13,3 cali. Na rynku znajdziemy bardzo dużo komputerów mobilnych w takim rozmiarze, w tym także ultrabooków, które zaprojektowano z myślą o profesjonalistach (a więc i biznesmenach).

Przekonanie, że z powodu niewielkiej przekątnej ekranu ucierpi wielozadaniowość jest niewłaściwe. W poprzednich generacjach Windowsa faktycznie tak było, ale od momentu pojawienia się Windows 8 (zoptymalizowanego pod kątem tabletów) i nowszych odsłon OS X sytuacja uległa zmianie. Dzisiaj na 13-calowych komputerach mobilnych pracuje się wcale nie mniej komfortowo niż na pełnowymiarowych desktopach.

Doskonałym przykładem laptopa o kompaktowych rozmiarach i fantastycznym ekranie jest ASUS UX303LN. Laptop ten ma ekran o przekątnej 13,3 cala, a przy tym imponującą (opcjonalną) rozdzielczość 3200 x 1800 pikseli.

Ważnym elementem budowy laptopa są także zawiasy ekranu. Jeżeli są kiepskiej jakości to potrafią skutecznie uprzykrzyć życie, z odsyłaniem komputera do serwisu włącznie. Z kolei solidne zawiasy ekranu mogą zagwarantować długą, bezproblemową żywotność laptopa. Większość producentów stosuje w swoich komputerach plastikowe zawiasy, które w zupełności powinny wystarczyć większości użytkowników, ale w miarę możliwości lepiej zainwestować w modele z metalowymi zawiasami, np. z aluminium czy tytanu.

Obudowa i klawiatura

Żaden poważny biznesmen nie pozwoli sobie na inwestycję w laptopa, który po miesiącu intensywnego użytkowania zacznie się rozpadać. Dlatego niezwykle istotne jest, by - szczególnie laptop biznesowy - cechował się solidnym wykonaniem, a swoim wyglądem budził nasze zaufanie. Najlepiej, gdy obudowa komputera mobilnego jest wykonana ze stopu aluminium lub magnezu, bo znacząco zwiększa to trwałość maszyny. Nie oznacza to bynajmniej, że plastik nie może być dobrej jakości. Szczególnie polecić należy ten stosowany przez firmę ASUS.

Na jakości wykonania laptopa nie warto oszczędzać, bo nigdy nie wychodzi to na dobre. Jeżeli mamy możliwość dopłacenia do obudowy wykonanej z tworzywa wyższej jakości niż plastik, warto to zrobić.

W parze z jakością wykonania zazwyczaj idzie stylistyka laptopa biznesowego. Mimo iż nie ma żadnej reguły, to zazwyczaj jest tak (przynajmniej w świecie komputerów mobilnych), że to co ładne, jest też trwałe. Wystarczy spojrzeć na ultrabooka ASUS UX32, który jest smukły i lekki, przy tym dobrze wykonany (aluminium) i stylowy. Właśnie w takie produkty warto celować.

Nie bez znaczenia jest także to, jaką klawiaturę ma laptop, który zamierzamy kupić. W komputerze biznesowym powinna być ona ergonomiczna i koniecznie podświetlana. Nigdy nie wiadomo, kiedy będziemy musieli odpisać na e-maila w godzinach wieczornych, a wtedy dobrze widzieć, w co stukamy. Rozkład klawiszy nie we wszystkich maszynach jest taki sam. Niektóre z przycisków (Shift, Caps Lock, Spacja) mogą być mniejsze lub większe. Przed zakupem warto sprawdzić, czy organizacja klawiatury, w którą jest wyposażony potencjalny obiekt naszych zakupów, nam odpowiada i po prostu wygodnie nam się na niej pisze.

Bateria i bezpieczeństwo

Porządny laptop biznesowy powinien mieć pojemną baterię, choć nie dla wszystkich biznesmenów będzie to priorytet. Osoby często przesiadujące w biurze nie odczują konieczności posiadania całkowicie autonomicznej maszyny, choć nie da się ukryć, że każdy dodatkowy kabel może stać się potencjalnym zagrożeniem w miejscu, w którym codziennie przewija się sporo osób. To, jak laptop może działać z dala od gniazdka zasilania jest związane z energooszczędnością procesora oraz samym sposobem dystrybucji energii. Trzeba jednak pamiętać, że energooszczędny procesor zazwyczaj oznacza niską wydajność.

Najlepszą propozycją dla przedsiębiorców będzie zakup ultrabooka. Komputer tego typu zagwarantuje przynajmniej 5-7 godzin pracy na baterii, a czas ten można jeszcze wydłużyć kupując dodatkowy akumulator do maszyny. Nie wszyscy producenci oferują to swoim klientom, ale czasami warto popytać.

Ultrabookiem, który na jednym ładowaniu wytrzyma ok. 8 godzin pracy jest ASUS UX31LA. Wyposażono go w technologię Super Hybrid, która zwiększa czas pracy na baterii o 25 proc. w przypadku mniej wymagających zadań - przeglądania stron internetowych, oglądania filmów czy edycji dokumentów tekstowych.

Każdy laptop, a już w szczególności taki, na którym są przechowywane dane firmowe, powinien mieć odpowiedni zestaw zabezpieczeń. W większości przypadków standardowe zabezpieczenie, czyli ustawienie hasła dostępu do konta systemowego, jest wystarczające. O ile obawiamy się jedynie wścibskich kolegów z pracy, którzy chcieliby podejrzeć nasze projekty, gdy akurat wyjdziemy na przerwę na kawę. Przez długi okres czasu do laptopów biznesowych montowano nagminnie czytniki linii papilarnych, które jednak nie zawsze działały prawidłowo i potrafiły uprzykrzyć życie. Dzisiaj taka technologia nie jest koniecznością, choć nadal można ją spotkać także w nowych laptopach.

Cenną technologią, w którą mogą być wyposażone laptopy biznesowe jest Intel vPro, która pozwala zdalnego zarządzania komputerem w przypadku kradzieży i ewentualnego skasowania pozostawionym na nich danych. Funkcja Intel Aniti-Theft jest mniej inwazyjna, bo pozwala zablokować dostęp do laptopa, jeżeli ten nie odnotuje swojej autoryzowanej aktywności na serwerze centralnym.

Wszystkie ultrabooki ASUS z serii Zenbook - w tym modelu UX32VD - są oparte na platformie procesorowej Intel, a zatem mają w standardzie zarówno technologię vPro, jak i Anti-Theft.

.
Dowiedz się więcej na temat: Asus | laptop biznesowy | ultrabook biznesowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy