Mężczyzna uważał, że z jego palca wykuł się pająk. Naukowcy odpowiadają

Przerażająca wręcz historia mężczyzny może przyprawić o co najmniej gęsią skórkę. Uważa on, że podczas wakacji pająk złożył w jego palcu u stopy jaja. Historia obiegła już niemal cały internet, jednakże eksperci krytycznie podchodzą do tych opowieści. Co się stało podczas urlopu we Francji?

Wiele osób z przerażeniem i obrzydzeniem podchodzi do tematu pasożytów, czy innych stworzeń, bytujących w organizmie człowieka. Kolejnym strasznym dla nich aspektem mogą być pająki z ich ośmioma włochatymi odnóżami. Jednakże, co w przypadku połączenia tych dwóch kwestii? Miał się o tym przekonać pewien mężczyzna podczas swojego urlopu. 

Historia jak z horroru

BBC przedstawiło niezwykłą historię Colina Blake’a. Świętował on swoją 35. rocznicę ślubu podczas rejsu we Francji. W ciągu jednej nocy jeden z jego palców u stopy spuchł i zmienił kolor na fioletowy. Lekarz okrętowy stwierdził, że opuchlizna została wywołana ugryzieniem pająka z rodziny pogońcowatych. Pan Blake stwierdził, że do samego ugryzienia mogło dojść podczas jedzenia obiadu na świeżym powietrzu w Marsylii.

Reklama

Mężczyzna zaczął być leczony antybiotykami. Następnie w szpitalu dokonano nacięcia palca, z którego wypłynęła ropa, a wraz z nią elementy, które według poszkodowanego miały być jajami pająków.

To nie koniec historii, ponieważ jak donosi Sciencalert po czterech tygodniach pan Blake powiedział, że lekarze mieli zauważyć w jego palcu "ciało obce", które następnie zostało zidentyfikowane jako pająk. Mężczyzna stwierdził, że "wydostawał się on na zewnątrz, wygryzając drogę z mojego palca u nogi". Dodał, że: - Jedno z pajęczych jaj nie zostało wcześniej usunięte i musiało się wykluć.

Stanowcza odpowiedź ekspertów

Jak powiedziała Lena Grinsted, biolożka ewolucyjna z Uniwersytetu w Portsmouth, która skupia się na badaniu pająków, stwierdziła dla Business Insidera, że: - Pająki nie składają jaj w innych organizmach. Ani w ludziach, ani w żadnych innych organizmach. Ta historia naprawdę mnie rozzłościła. Jest wręcz skandalicznie nieprawdziwa.

Takiego samego zdania jest prof. Sara Goodacre, twórczyni aplikacji do identyfikacji pająków: - Absolutnie nie martw się o to, czy pająk może przyjść i złożyć jaja. Cała ta historia nie ma żadnego biologicznego sensu.

Obie naukowczynie stwierdziły, że przypadek pana Blake’a najprawdopodobniej był spowodowany infekcją, która wdała się w ranę, która z kolei była niezwiązana z pająkiem. Ponadto identyfikacja pająków może nastręczać problemów samym ekspertom, a co dopiero "lokalnym lekarzom".

Samice pająków z rodziny pogońcowatych są znane z tego, że na swoich odwłokach noszą kokony jajowe, które stale jej towarzyszą. Następnie po wykluciu się, młode osobniki przechodzą na grzbiet matki, gdzie spędzają około tygodnia. Po tym czasie schodzą i rozpoczynają samodzielne życie. Jednocześnie jad tych pająków nie stanowi zagrożenia dla życia człowieka, po ukąszeniu może wystąpić, obrzęk, łagodny ból, swędzenie, czy nudności.

Brytyjskie Towarzystwo Arachnologiczne nazwało całą historię "nieprawdopodobną". Dlatego też media twierdzą, że opowieść należy dołączyć do miejskich legend.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pająki | zdrowie | zwierzęta
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy