24 godziny z technologią - Imagine Cup

Punktualnie o 14.00 rozległ się pierwszy dzwonek, a na technologiczne boisko wybiegli wszyscy zawodnicy uczestniczący w tegorocznym Imagine Cup.

- To będą mordercze 24 godziny - opisuje czekające na uczestników Imagine Cup wyzwanie Joe Wilson, dyrektor ds. współpracy z ośrodkami akademickimi w Microsoftcie . Od godziny 14.00 w piątek, dokładnie przez dobę, studenci będą prezentować swoje pomysły, rozwiązywać skomplikowane zadania, a także kręcić filmy i robić zdjęcia - wszytko zależy od kategorii, w której startują.

Co zaprezentują Polacy?

Demoscene Spririt - projekt LifeTracker

Projektowanie Oprogramowania W tej kategorii studenci muszą stworzyć projekt od zera, przygotowując koncepcję, tworząc szkielet i napisać własny interfejs. Nagroda pieniężna za pierwsze miejsce - 15 tys. dolarów.

Reklama

LifeTracker to system telemetrii czasu rzeczywistego zwierząt. Umożliwia on zalogowanie się do systemu i obserwację zwierząt w trójwymiarowej symulacji. Obecnie telemetria jest kłopotliwym i mało dokładnym procesem związanym wielogodzinnym, często także nocnym, spacerem badacza po lesie z ciężką anteną w ręce. Po zlokalizowaniu zwierzęcia jego pozycję oraz temperaturę spisuje się na kartce papieru, następnie przerzuca do komputera, a dopiero potem analizuje statystyki. LifeTracker w pełni to zautomatyzował.

Drużyny startujące w dziale Rozwiązania Technologiczne muszą zaprezentować swoje projekty przez sędziami. Każda drużyna ma kilkanaście minut na pokazanie swojego pomysłu. Potem przychodzi czas na pytania z sali.

Fragment prezentacji projektu LifeTracker

Together - 2getThere

Projektowanie Oprogramowania - Nagroda za Interoperacyjność - W tej kategorii należy wykorzystać oprogramowanie do ułatwienia kontaktów między ludźmi. Nagroda pieniężna za pierwsze miejsce - 15 tys. dolarów

Ten projekt opiera się na wykorzystaniu urządzeń mobilnych, takich jak PDA czy telefony komórkowe, w celu ułatwienia organizacji przejazdu bez konieczności umawiania się z dużym wyprzedzeniem. Jakie plusy przynosi to środowisku? Łączona podróż zmniejsza liczbę samochodów na drogach i tym samym emisję CO2 do atmosfery. Wystarczy, że wyślemy w świat wiadomość, że chcemy jechać z miejsca A do B, a osoby będące najbliżej nas zostaną o tym poinformowane. Jeśli kierowca o to poprosi, pasażer "dorzuci się" do benzyny. Nie trzeba twardej waluty - przelew będzie robiony przez telefon.

- W przeciwieństwie do innych tego typu rozwiązań, z 2getThere można korzystać na praktycznie każdej komórce - opisuje swój projekt zespół Together. Ich aplikacja została oparta na języku Java, znajdującym się na prawie każdym telefonie wyprodukowanym w ostatnich latach.

Aero@Put - projekt Ecopteron

Systemy wbudowane Ta kategoria obejmuje prezentację urządzeń i projektów, które wykorzystują Windows CE. Nagroda pieniężna za pierwsze miejsce - 10 tys. dol.

Bezzałogowy helikopter Ecopteron ma umożliwić zdalny pomiar temperatury, stężenia dwutlenku węgla etc. Zdaniem twórców aplikacji, jest on brakującym ogniwem w analizie wielu zjawisk decydujących o poprawnym funkcjonowaniu ekosystemów.

- Projekt Ecopteron jest ogniwem w skomplikowanym łańcuchu zależności prowadzących do zrównoważenia procesów naturalnych - opisuje swój projekt zespół Aero@Put. Czy mają szansę przejść dalej? - Do świadczony zespół, Aero@Put brał udział w zeszłorocznym Imagine Cup - odpowiada Piotr Kramek z Microsoft.

Fragment prezentacji projektu Ecopteron



Radosław Czyż, startujący w kategorii Algorytm, zamiast przedstawienia konkretnego projektu będzie musiał znajdować jak najlepsze rozwiązania narzuconych problemów optymalizacyjnych. Przed nim 24 godziny rozgryzania kolejnych zadań. Przez ten czas będzie on - wraz z 5 innymi zawodnikami - praktycznie odcięty od zewnętrznego świata. Nagroda pieniężna za pierwsze miejsce wynosi tutaj 8 tys. dol.

Jak będą wyglądać kolejne etapy?

Po 24 godzinach, zapadnie decyzja, które drużyny przechodzą do półfinałów. Natomiast osoby uczestniczące w takich kategoriach jak Algorytmy, po nieustannej, morderczej walce, będą czekać na wyniki aż do samego końca. Równolegle do tych technologicznych dyscyplin, drużyny startujące w kategoriach takich jak Fotografia cyfrowa oraz Film krótkometrażowy przygotowują swoje prezentację. Ze względu na ogrom pracy, organizatorzy dali im 36 godzin na pracę.

Ostatecznych zwycięzców poznamy dopiero we wtorek.

Łukasz Kujawa, Paryż

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: nagroda | 24 godziny | "Imagine" | Imagine
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy