W starożytnym mieście odkryto Erosa ujeżdżającego delfina

Wśród ruin starożytnego miasta leżące wzdłuż włoskiego wybrzeża Almarli odnaleziona została jedyna w swoim rodzaju kolekcja artefaktów. Emanujące jaskrawymi kolorami figurki przedstawiają między innymi Erosa ujeżdżającego delfina czy boginię Afrodytę.

Do znaleziska doszło w miejscu ruin starożytnego miasta Paestum we włoskiej prowincji Salerno. Zostało ono założone w 600 roku p.n.e. przez greckich kolonistów. Miejsce to nazywane jest często Poseidonia na cześć greckiego boga morza. 

Odkrycie mini posążków

Informacja została oficjalnie wydana przez ministerstwo kultury Włoch, chcące się podzielić z resztą świata informacja o niezwykłych znaleziskach. Są one dowodem na kultywowanie przez zamieszkujących te tereny Greków, swoich rytuałów religijnych. Najciekawszym okazem jest figurka boga miłości i pożądania Erosa, który ujeżdża delfina na oceanicznych falach. 

Reklama

Zaraz obok równie dużą ciekawość wzbudził mini posążek nagiej Afrodyty, bogini miłości i pożądania. Oprócz tych dwóch najlepszych okazów znaleziono również rzymską monetę z III wieku p.n.e., która z jednej strony przedstawia Erosa na delfinie, natomiast po drugiej stronie widnieje wizerunek Posejdona.  

Świątynny kompleks

W następnej kolejności zidentyfikowano wota ofiarne, w tym siedem głów byków z terakoty, służące prawdopodobnie jako ozdoba umieszczana wokół ołtarza. Podczas prac wykopaliskowych ujawniono również dowody na istnienie ołtarza z rowkowym kamieniem, co przypuszczalnie mogło służyć do zbierania krwi podczas składania ofiar

Miasto Pasteum słynie z trzech starożytnych świątyń greckich, które wybudowane zostały w tym samym stylu co ateński Partenon, czyli doryckim. Pierwsza świątynia poświęcona została bogini Herze, zbudowano ją między 560 a 520 rokiem p.n.e. W drugiej, wybudowanej około 500 roku p.n.e., oddawano cześć Atenie.

Trzecia najmniejsza natomiast powstała około 460 roku p.n.e. i poświęcona była Neptunowi, która znana jest jako „mała świątynia”, ponieważ posiada jedynie cztery kolumny z przodu i siedem po bokach i mierzy zaledwie 15,6 na 7,5 metra

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Archeologia | starożytne ludy | świątynia | artefakty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy