Nowy sposób Ukraińców. Drony zrzucają miny, które wysadzają Rosjan

Ukraiński dron podlatuje w pobliże pozycji Rosjan, po czym zrzuca na ziemię minę przeciwpancerną. Efekt jest piorunujący - kolejne rosyjskie czołgi lub wozy opancerzone wylatują w powietrze. Straty rosyjskiej armii mogą być gigantyczne.

Wprowadzenie tej nowej taktyki walki za pomocą dronów może o tyle zmienić sytuację, że już na zawsze odbierze rosyjskim załogom wozów pancernych spokój i poczucie bezpieczeństwa. Nie mają bowiem żadnej gwarancji, że na trasie ich przejazdu nie znajduje się mina przeciwpancerna, która została zrzucona przez ukraiński dron.

Operatorzy dronów używanych przez ukraińską armię zauważyli, że zrzucane przez nich granaty czy bomby uszkadzają wozy opancerzone tylko w niewielkim zakresie. Ich zniszczenie było możliwe tylko wtedy, jeśli udało się pocisk wrzucić z drona przez otwarty właz do wnętrza pojazdu. W tej sytuacji zmienili taktykę.

Reklama

Pod drona jest podczepiana mina przeciwpancerna PTM-3. Operator drona najpierw dokładnie ogląda teren, na którym stoją pojazdy wroga, a potem zrzuca kolejne miny w ich pobliżu. Kiedy pojazdy Rosjan ruszają, aby zmienić pozycje, wtedy najeżdżają na miny i po kolei wylatują w powietrze. O tym, jak skuteczna jest ta nowa taktyka, można się przekonać oglądając film zamieszczony przez ukraiński serwis "Ukraine Weapons Tracker".

Widzimy na nim, jak operator drona w kamerze wykorzystującej podczerwień widzi pojazd wroga, a następnie w jego pobliżu zrzuca minę. Potem wystarczy chwilę poczekać i kolejny pojazd rosyjskiej armii zamienia się w stertę złomu.

Pogromca czołgów czyli mina PTM -3

PTM-3 to radziecka samolikwidująca mina przeciwpancerna z ładunkiem kumulacyjnym. Obudowa miny składa się z tłoczonego stalowego korpusu z wycięciami z boku. To one pozwalają minie wytworzyć efekt ładunku kumulacyjnego, który niszczy wrogi pojazd. Jeśli w ciągu kilkunastu godzin mina nie wybuchnie, wtedy uruchamia się automatycznie proces samolikwidacji.

Po zrzuceniu na ziemię mina automatycznie się aktywuje, a zapalnik ustawia się w pozycji bojowej. Cały proces trwa ok. 60 sekund. 

Mina PTM -3, najważniejsze dane:

  • Materiał wybuchowy: 1,8 kg TG-40 (60/40 RDX / TNT )
  • Waga: 4,9 kg
  • Wymiary (mm): 330 x 84 x 84
  • Czas samolikwidacji: 16-24 godziny (w zależności od warunków atmosferycznych)
  • Zakres temperatur użytkowania (°С): -40 do +50
  • Okres trwałości: 10 lat

Kiedy pojazd opancerzony najeżdża na minę, wtedy wstrząsy powodują eksplozję, a ładunki kumulacyjne przebijają pancerz pojazdu, zabijając przebywającą w nim załogę i trwale uszkadzają pojazd. Mina PTM-3 okazała się idealna dla ukraińskich dronów, które zaczęły stosować nową taktykę ataku rosyjskich czołgów i pojazdów opancerzonych na całej linii frontu.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: miny | Drony | wojna Ukraina-Rosja | wozy opancerzone
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy