Nie jest dobrze. Połowa populacji świata z zaburzeniami psychicznymi

Jak powszechne są problemy natury psychicznej? Najlepiej oddaje to nowe globalne badanie, które sugeruje, że co druga osoba na świecie będzie miała zdiagnozowane co najmniej jedno zaburzenie psychiczne przed ukończeniem 75. roku życia.

Jak powszechne są problemy natury psychicznej? Najlepiej oddaje to nowe globalne badanie, które sugeruje, że co druga osoba na świecie będzie miała zdiagnozowane co najmniej jedno zaburzenie psychiczne przed ukończeniem 75. roku życia.
Choroby psychiczne są powszechniejsze, niż mogłoby się wydawać /123RF/PICSEL

Zaburzenia zdrowia psychicznego są bardzo częste i wpływają na dużą liczbę ludzi na całym świecie, zakłócając ich samopoczucie, pracę i życie towarzyskie. Jak wyjaśniają badacze, szeroka dostępność usług umożliwiających skuteczne diagnozowanie i leczenie tego typu chorób wymaga jednak dogłębnego zrozumienia ich skali oraz tego, kogo i kiedy mogą dotyczyć - to właśnie w tym celu zespoły University of Queensland i Harvard Medical School przeprowadziły swoje badanie. Naukowcy przeanalizowali dane 156 331 respondentów pobrane z 32 ankiet Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dotyczących zdrowia psychicznego w 29 krajach, w tym w 12 krajach o niskich i średnich dochodach oraz 17 krajach o wysokich dochodach w latach 2001-2022.

Reklama

Problemy psychiczne są powszechniejsze, niż się wydaje

Wykorzystali je do oceny wieku zachorowania, rozpowszechnienia w ciągu całego życia i ryzyka wystąpienia przed 75. rokiem życia 13 zaburzeń psychicznych, tj. zespołu lęku napadowego lub agorafobii, zespołu lęku uogólnionego, zespołu stresu pourazowego (PTSD), fobii społecznej, fobii specyficznej, dużego zaburzenia depresyjnego, zaburzenia afektywnego dwubiegunowego, zaburzenia związanego z nadużywaniem alkoholu, zaburzenia związanego z uzależnieniem od alkoholu, zaburzenia związanego z nadużywaniem narkotyków, zaburzenia związanego z uzależnieniem od narkotyków, ADHD i przerywanych zaburzeń wybuchowych.

Ogólnie rzecz ujmując, wyniki pokazują wysoką częstość występowania zaburzeń zdrowia psychicznego, przy czym oczekuje się, że około 50 proc. populacji rozwinie co najmniej jedno zaburzenie przed 75 rokiem życia

Wśród kobiet trzy najczęstsze zaburzenia zdrowia psychicznego to depresja, fobia specyficzna (niepokój, który przeszkadza w codziennym życiu) i zespół stresu pourazowego, a wśród mężczyzn nadużywanie alkoholu, depresja i specyficzna fobia.

Naukowcy twierdzą jednak, że kluczowym odkryciem badania był fakt, że "znaczna część" zaburzeń psychicznych prawdopodobnie pojawiła się po raz pierwszy w dzieciństwie, okresie dojrzewania lub wczesnej dorosłości. Szczytowy wiek pierwszego zachorowania przypada na 15. rok życia, a mediana wieku zachorowania wynosiła 19 lat dla mężczyzn i 20 lat dla kobiet, co zdaniem badaczy podkreśla to ogromne znaczenie wczesnej diagnozy u młodych osób: 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: choroby psychiczne | zaburzenia psychiczne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy