Na kamieniu brytyjskich monarchów znaleziono dziwne symbole

Kamień Scone, zwany również Kamieniem Przeznaczenia, został po raz kolejny poddany analizie, tym razem w związku z koronacją Karola III, która zapowiedziana została na 6 maja. Nowe badania nad kamieniem ujawniły do tej pory nieodkryte znaki.

W związku z koronacją nowego króla Wysp Brytyjskich naukowcy postanowili jeszcze raz przeanalizować słynny kamień używany podczas koronacji nowych królów i królowych. Zespół badaczy zobrazował kamień i stworzył jego model 3D, co pozwoliło na bardziej szczegółowe oględziny artefaktu.

Kamień Scone i jego początki

Kamień Scone to kawałek czerwonego piaskowca, który wykorzystywany jest podczas koronacji brytyjskich monarchów. Pierwsze jego użycie datuje się na 841 rok n.e., jednak wcześniejsze jego pochodzenie nie jest znane. Kamień po raz kolejny zostanie użyty podczas koronacji Karola III w przyszłym miesiącu.  

Reklama

W 1296 roku król Anglii Edward I przejął kamień podczas inwazji na Szkocję i sprowadził go z powrotem do kraju, gdzie został wbudowany w tron w Westminsterze. Od tamtej pory cały czas przechowywany jest w Opactwie Westminsterskim, a każdy kolejny król czy królowa Wielkiej Brytanii koronowany był, siedząc nad kamieniem na królewskim tronie. Oczywiście na mięciutkiej poduszce.

Na krótki czas kamień został skradziony podczas napadu, jednak nie trwało to długo i powrócił do Westminsteru. W 1996 roku został przeniesiony z powrotem do Szkocji, gdzie pozostaje pod opieką Historic Environment Scotland, gdzie ostatnio został poddany dogłębnej analizie. To, co odkryto, rzuca światło na pochodzenie Kamienia Scone

Symbole na królewskim kamieniu

Pierwszym odkryciem było odnalezienie na jego powierzchni śladów stopu miedzi, co wskazuje na to, że w przeszłości musiał się w tym miejscu znajdować przedmiot z brązu lub mosiądzu, a który bezpowrotnie został zagubiony. Następnie badacze dopatrzyli się oznaczeń do tej pory nie widzianych, przypominających cyfry rzymskie

Badania prowadzone przez HES potwierdziły również informacje uzyskane z poprzednich analiz. Dotyczą one pochodzenia kamienia, który prawdopodobnie został wyrzeźbiony ze skały znalezionej w formacji Scone Sandstone w pobliżu Perth w Szkocji.  

Zawiera on również ślady narzędzi używanych przy oryginalnym obrabianiu piaskowca, a także prac restauracyjnych prowadzonych na nim w latach 50. XX wieku. Jak relacjonują naukowcy, analiza pozwoliła im prześledzić losy kamienia i uzyskać wskazówki, które wcześniej nie były dostępne. Wszystko za sprawą nowoczesnych technik obrazowania 3D i fluorescencji rentgenowskiej

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: król Karol III | koronacja Karola III | Wielka Brytania | artefakty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy