W Gdańsku zbudują okręt szpiegowski. Będzie chronił polskie Wybrzeże

W połowie listopada oficjalnie rozpocznie się budowa drugiego okrętu z programu "Delfin". Przyszły ORP Henryk Zygalski będzie drugim okrętem rozpoznania radioelektronicznego.

Gdańska stocznia Remontowa Shipbuilding ma ręce pełne pracy. Już 15 listopada rozpocznie się cięcie blach pod okręt rozpoznania radioelektronicznego (SIGNT) ORP Zygalski. To trzeci z kolei okręt budowany w tym miejscu. W marcu rozpoczęto budowę niszczyciela min proj. 258, który otrzyma nazwę Jaskółka, w miesiąc później pierwszy z dwóch okrętów SIGNT - przyszły ORP Jerzy Różycki.

Okręty szpiegowskie w Marynarce Wojennej RP

Ochrona granicy morskiej kraju wymaga szeregu specjalistycznych jednostek. Jednym z typów są okręty rozpoznania radioelektronicznego. W NATO używana jest nazwa SIGNT oznaczająca z j. angielskiego wywiad elektromagnetyczny (ang. signals intelligence).

Reklama

W działaniach SIGNT wyróżnia się zasadniczo dwa działy:

  • COMINT, czyli wykrywanie, analizę i przechwytywanie źródeł telekomunikacji, oraz
  • ELINT, który wykrywa, analizuje i przechwytuje fale radiowe używane m.in. w radarach.

Kim był Henryk Zygalski?

Urodzony w Poznaniu polski matematyk jest jednym z najbardziej zasłużonych dla Polski naukowców. Zajmował się kryptologią i wraz z Marianem Rejewskim oraz Jerzym Różyckim złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. Był również twórcą tzw. płacht Zygalskiego, czyli arkuszy perforowanego papieru, który służył jako nośnik danych. Dzięki płachtom polscy kryptolodzy mogli dekodować zaszyfrowane niemieckie komunikaty.

Po wojnie pozostał w Wielkiej Brytanii, gdzie wykładał statystykę matematyczną. Tam zmarł, a jego prochy zostały rozsypane w Ogrodzie Pamięci przy krematorium w Chichesterze.

Za dostawę okrętów odpowiada szwedzka firma SAAB

Saab ponosi całkowitą odpowiedzialność za dostawę okrętów, w tym za integrację całego systemu. Stocznia Remontowa Shipbuilding odpowiada za budowę jednostek gotowych do eksploatacji i niezbędnych testów, w tym Testu Odbioru Portowego (HAT) i Testu Odbioru Morskiego (SAT).

- Ceremonia cięcia blach jest ważnym kamieniem milowym - powiedział Mats Wicksell, szef Saab BA Kockums w maju 2023 roku komentując rozpoczęcie budowy ORP Jerzy Różycki.

ORP Henryk Zygalski oraz ORP Jerzy Różycki mają zastąpić ORP Navigator i ORP Hydrograf, zbudowane odpowiednio w 1975 i 1976 roku. Dostawa planowana jest na 2027 rok.

Przeczytaj także: Polacy będą chronić gazociąg Baltic Pipe. Nowe zadanie ORP Mewa

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Marynarka Wojenna | okręty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy