Kobiety w polskim wojsku. Co robią i ile zarabiają?

Według danych na dzień 1 marca 2024 roku, w polskiej armii zawodowej służy ponad 17 tys. kobiet. Żołnierki pełnią naprawdę zróżnicowane funkcje. Wiele kobiet zastanawia się, na jakie zarobki mogą liczyć, wstępując do armii i co tak właściwie będą robić w wojsku. Okazuje się, że tak naprawdę mogą sprawdzić się we wszystkich rodzajach sił zbrojnych.

Co robią kobiety w wojsku?

Zgodnie ze stanem na dzień 1 marca 2024 roku, w polskim wojsku pełni służbę ponad 17 tys. kobiet.

Co robią kobiety w wojsku? Utarło się przekonanie, że zdominowana przez płeć męską armia przyjmuje kobiety w większości na stanowiska medyczne lub wychowawcze. Prawda jest zgoła inna – żołnierki pełnią we wszystkich rodzajach sił zbrojnych naprawdę zróżnicowane funkcje – między innymi techniczne czy dowódcze. Świetnym przykładem jest, chociażby małżonka marszałka sejmu Szymona Hołowni. Urszula Brzezińska-Hołownia to oficerka Wojska Polskiego i pilotka myśliwców.  

Reklama

Ile zarabiają kobiety w polskiej armii?

Zarobki kobiet w wojsku nie powinny różnić się od zarobków mężczyzn. Wszystko zależy od konkretnego stanowiska oraz stopnia wojskowego.  

Najniższe uposażenie zasadnicze dotyczące żołnierzy szeregowych wynosi 6 tys. zł. Wraz z rozwojem wojskowej kariery, można liczyć na wyższą wypłatę. Co więcej, trzeba doliczyć do niej dodatki, takie jak dodatkowe uposażenie roczne czy nagrody uznaniowe.

Kobieta w Wojsku Polskim. Jak się dostać?

W jaki sposób kobiety mogą dostać się do wojska? Prawdopodobnie najprostszym sposobem jest podjęcie dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, a potem wstąpienie w szeregi żołnierzy zawodowych. Formularz zgłoszeniowy można wysłać drogą online. Następnie rekrut jest zapraszany do Wojskowego Centrum Rekrutacji, a potem zostaje powołany na szkolenie podstawowe.

Inną drogą pozwalającą dostać się do armii, jest rozpoczęcie studiów na jednej z uczelni wojskowych. Zwykle po ich zakończeniu otrzymuje się stopień podporucznika. Należy jednak pamiętać, że aby otrzymać taki stopień, to oprócz ukończenia studiów trzeba spełnić również inne warunki. Chodzi tu między innymi o zdanie egzaminów czy odbycie określonej liczby lat służby wojskowej.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wojsko | kobiety w wojsku
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy