Smog. Dane o jakości powietrza w czasie rzeczywistym ratują życie

Jak wynika z najnowszych badań naukowym, bieżące udostępnianie danych o jakości powietrza realnie pomaga w zwalczaniu problemu z jego zanieczyszczeniem. W miastach, w których wprowadzono publiczne odczyty mierników, zwiększyło się zainteresowanie zagadnieniem, dzięki czemu podjęto w takich miejscach odpowiednie działania.

Nie od dziś wiadomo, że smog jest prawdziwym cichym zabójcom, który w samej Polsce każdego roku doprowadza do śmierci kilkudziesięciu tysięcy osób. Zwalczenie tego problemu, w szczególności w dużych miastach, do łatwych nie należy, aczkolwiek badacze znaleźli pewną frapującą zależność.

Jak wynika z najnowszych badań naukowych opublikowanych w czasopiśmie "Proceedings of National Academy of Sciences", dobrym sposobem na walkę ze smogiem jest po prostu udostępnianie w czasie rzeczywistym odczytów jakości powietrza.

Okazuje się, że taki prosty trik znacząco zwiększa zainteresowanie problemem w miastach, co prowadzi do podejmowania odpowiednich działań w tym zakresie.

Reklama

- Ambasady USA tweetują teraz na żywo z odczytami jakości powietrza w 38 krajach spoza OECD na całym świecie. Przyjrzeliśmy się 36 z tych krajów i stwierdziliśmy, że udostępnianie danych w czasie rzeczywistym zwiększyło lokalne zainteresowanie opinii publicznej jakością powietrza i doprowadziło do zmniejszenia poziomu zanieczyszczenia powietrza - powiedział La Nauze, współautor badania.

- Politycy, dyplomaci i organizacje społeczne na całym świecie powinni dążyć do szybkiego wdrożenia wiarygodnego monitorowania i raportowania jakości powietrza w czasie rzeczywistym - apelują badacze. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: smog | jakość powietrza
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy