Widzieliście czerwoną krwinkę z wąsami? Naukowcy taką stworzyli

Naukowcy, wykorzystując technologię druku 3D wąsy i umieścili na okrągłej podstawce. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że wąsy mają zaledwie 5 mikrometrów, a wspomnianą podstawką jest... czerwona krwinka.

Najmniejsze na świecie wąsy, mierzące zaledwie pięć mikrometrów zostały stworzone dzięki współpracy australijskiego Czerwonego Krzyża Lifeblood z krajowymi naukowcami.

Małe wąsy nazwane "Mo" zostały zaprojektowane, aby wesprzeć Movember, coroczną akcję, w której udział polega na zapuszczaniu wąsów w listopadzie. Celem jest podniesienie świadomości społecznej na temat problemów zdrowotnych mężczyzn, takich jak rak prostaty. Chodziło również o podkreślenie kluczowej roli oddawania krwi w leczeniu chorób.

Lifeblood pobrał czerwone krwinki od ochotnika z Melbourne, a zespół z Melbourne Center for Nanofabrication (MCN)  użył specjalistycznego uerządzenia FIB-SEM, aby wykonać obraz wąsika. Może ono obrazować struktury o wielkości zaledwie jednej dziesięciotysięcznej szerokości ludzkiego włosa, wykorzystując wysokoenergetyczne wiązki jonów metali do wytrawiania i osadzania drobnych struktur,  jak wyjaśnił Bernie Orelup, kierownik ds. inżynierii i operacji w Melbourne Centrum Nanofabrykacji.

Reklama

Porównał ją do montażu "Pana Bulwy" z Toy Story. Inżynierowie uformowali maleńkie wąsy, nakładając żywicę polimerową na  maleńką łodygę, a następnie delikatnie zamocowali ją do pojedynczej czerwonej krwinki. 

Choć symbol jest niewidoczny gołym okiem, to niesie mocne i ważne przesłanie

Alison Gould, rzeczniczka Lifeblood podkreśla, że wiele chorób u mężczyzn, takich jak choroby serca, nowotwory płuc, i gardła, często wymaga w trakcie leczenia miliardów komórek krwi. Oddawanie krwi to nie tylko możliwość pomocy innym, ale także szansa na zbadanie stanu własnego zdrowia.

- Skaningowy mikroskop elektronowy ze skupioną wiązką jonów (FIB-SEM) był naszym kluczem do odkrycia tajemnic tego maleńkiego "Mo". Pozwoliło nam to odsłonić świat, który zwykle jest ukryty przed wzrokiem, podkreślając znaczenie zaawansowanych narzędzi naukowych w odkrywaniu tajemnic w miniaturowej skali - stwierdził Orelup w oświadczeniu.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: krew
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy