Mężczyźni są biologicznie starsi od kobiet? Tak, naukowcy właśnie to udowodnili

Różnica pomiędzy płciami jest częściowo wyjaśniona częstszym paleniem przez mężczyzn i większym rozmiarem ich ciał – tak wynika z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Jyväskylä.

W XX wieku w krajach dobrze rozwiniętych, długość życia ludzi gwałtownie wzrosła, za sprawą rozwoju medycyny. Jednakże nadal można zauważyć, że kobiety żyją dłużej od mężczyzn, np. w Finlandii mężczyźni żyją o 5 lat krócej, a w Polsce o prawie 8 lat. Jak ujawniają nowe wyniki badań, różnice między płciami można także zarejestrować w biologicznym starzeniu.

Badania nad biologicznym starzeniem

Naukowcy sprawdzili, czy istnieją różnice w biologicznym starzeniu się między mężczyznami i kobietami oraz, czy te różnice mogą być wyjaśnione czynnikami zewnętrznymi i związanymi ze stylem życia. Jako miarę starzenia biologicznego zostały użyte zegary epigenetyczne, które umożliwiają zbadanie czynników związanych z długością życia oraz pozwalają na oszacowanie wieku jakiejkolwiek tkanki, organu, czy nawet komórki. Oszacowanie wieku biologicznego w latach zachodzi na podstawie pomiarów poziomu metylacji DNA na podstawie próbki krwi.

Reklama

Badane były bliźnięta z grupy młodych dorosłych (21 - 42 lata) oraz starszych dorosłych (50 - 76 lat). Uczestnicy mieli ponadto wypełnić specjalnie kwestionariusze, dzięki którym "mierzone" były czynniki związane ze stylem życia, w tym wykształcenie, palenie tytoniu, wskaźnik masy ciała, spożywanie alkoholu, czy aktywność fizyczną.

U starszych osób głównym czynnikiem wpływającym na różnice wieku biologicznego jest palenie wśród mężczyzn. Takim czynnikiem jest także większy rozmiar ich ciała i to bez względu na wiek chronologiczny. Wyniki sugerują także, że coraz częstsze rzucanie palenia (i nawet nierozpoczynanie nałogu) wśród mężczyzn częściowo może wyjaśniać, dlaczego różnica w wieku biologicznym płci względem oczekiwanej długości życia zmniejszyła się w ostatnich dziesięcioleciach.

Jak powiedziała Kankaanpää:- W naszym badaniu wykorzystaliśmy również dość rzadki projekt badania i porównaliśmy tempo starzenia się wśród par bliźniąt płci przeciwnej. Podobną różnicę zaobserwowano również wśród tych par. Męskie rodzeństwo było biologicznie o rok starsze od swoich sióstr. Pary te wyrosły w tym samym środowisku i dzielą połowę swoich genów. Zmienność można wyjaśnić na przykład różnicami płci w czynnikach genetycznych i korzystnym wpływem żeńskiego hormonu estrogenu na zdrowie.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: bliźnięta | genetyka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy