Zniszczyli Wielki Mur koparką. Chcieli zrobić sobie skrót

Dwie osoby zostały zatrzymane w związku ze zniszczeniem części Wielkiego Muru Chińskiego za pomocą koparki. Jak podaje CNN, para została zatrzymana przez chińskie władze. Sprawcy tłumaczą się, że chcieli zrobić sobie skrót.

Dewastacja obiektów historycznych staje się plagą

Zniszczenie Wielkiego Muru Chińskiego jest kolejnym przykładem dewastacji obiektu historycznego. Po głośnej sprawie zniszczenia murów rzymskiego Koloseum oraz uszkodzenia zabytkowej japońskiej świątyni wpisanej na listę UNESCO, Wielki Mur Chiński jest kolejną ofiarą bezmyślności ludzi.  

Wydaje się, że sprawcy nie mają świadomości ze znaczenia danych obiektów, w związku z czym, z wielką łatwością przychodzi im ich niszczenie. Tak było w przypadku wyrycia imion za pomocą klucza na murach starożytnego Koloseum przez brytyjskiego turystę, który utrzymywał później, że nie zdawał sobie sprawy ze znaczenia zabytku.   

Reklama

Zatrzymano dwie osoby

Dwie osoby zostały zatrzymane w związku z uszkodzeniem Wielkiego Muru Chińskiego. Jest to 55-letnia kobieta oraz 38-letni mężczyzna. Do zatrzymania doszło po otrzymaniu 24 sierpnia raportu o tym, że ktoś utworzył wyrwę w jednej z najsłynniejszych historycznych budowli Chin. Komunikat w tej sprawie został wydany przez chińską telewizję państwową CCTV.  

Do zdarzenia doszło w północno-wschodnich Chinach w prowincji Shanxi. Jak podaje CNN, para chciała podobno stworzyć sobie skrót bezpośrednio przez fragment Wielkiego Muru pochodzący z dynastii Ming panującej od 1368 do 1644. W tym celu postanowili użyć koparki. Zniszczenia naruszyły integralność strukturalną tej części zabytku i jak podaje państwowa gazeta China Daily „nie można ich naprawić”. 

Wielki Mur Chiński

Wieli Mur Chiński od 2007 roku znajduje się na liście siedmiu nowych cudów świata. Od 1987 roku widnieje na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Na całość budowli składają się liczne systemy obronne, do których zaliczamy sieci fortów i wież obserwacyjnych, zapory naturalne oraz mury obronne zbudowane z ubitej ziemi bądź murowane. 

Według aktualnych danych łączna długość Muru wynosi 8851,8 kilometrów, z czego 6259,5 kilometrów muru zostało wzniesionych przez człowieka, natomiast 2232,5 kilometrów stanowią naturalne bariery, takie jak rzeki, wzgórza natomiast 359,7 kilometrów to rowy.  

Najwcześniejsze fragmenty Wielkiego Muru powstały w III wieku p.n.e. Kolejne odcinki dodawano sukcesywnie w ciągu następnych stuleci. W ostatnich latach Wielki Mur bardzo cierpiał ze względu na nieostrożnych turystów, pustynnienie terenów czy kryzys klimatyczny. Według danych z 2008 roku, aż dwie trzecie ścian uległo zniszczeniu bądź uszkodzeniu.  

Nieznajomość prawa szkodzi

Policja prowadzi śledztwo w sprawie uszkodzenia Muru. Władze na ten moment nie podają, co grozi oskarżonym. Jednak biorąc pod uwagę, że nie jest to pierwszy incydent, kiedy zabytkowa budowla została zniszczona, nie ominie ich adekwatna do czynu kara. 

Uszkodzenie Wielkiego Muru Chińskiego to najnowszy przykład celowego zniszczenia dobra kultury. Po tym, jak turysta z Wielkiej Brytanii postanowił za pomocą klucza wyryć imię swoje i swojej dziewczyny na murach starożytnego Koloseum, wydaje się, że coraz częściej mamy do czynienia z bezmyślnością ludzi.   

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Wielki Mur Chiński | Zabytek | UNESCO | Chiny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy