Ultrabook - nowa kategoria notebooków

Do końca 2012 roku Intel zamierza przenieść 40 procent konsumenckich laptopów do kategorii Ultrabook - czym jest Ultrabook?

Sean Maloney, wiceprezes wykonawczy Intel Corporation, powiedział dziś, że do końca 2012 r. 40 procent segmentu laptopów konsumenckich będzie składać się z nowej kategorii bezkompromisowych komputerów nazywanych "Ultrabook", które połączą najwyższą wydajność, skrócony czas reakcji i wysoki stopień bezpieczeństwa w cienkich, eleganckich konstrukcjach.

Podczas przemówienia otwierającego Computex, jedne z największych na świecie targów branżowych, Maloney podał dalsze informacje na temat istotnych zmian, jakie Intel wprowadza w planach rozwoju procesora Intel CoreTM, aby umożliwić powstanie tej nowej kategorii produktów. Podkreślił też nacisk, jaki Intel kładzie na zwiększenie tempa innowacji w dziedzinie układów SoC opartych na procesorze Intel AtomTM i przeznaczonych do netbooków, smartfonów, tabletów oraz innych urządzeń towarzyszących.

- Przetwarzanie danych przybiera wiele postaci - powiedział Maloney. - Innowacje technologiczne stanowią katalizator, a my uważamy, że zmiany, jakie Intel wprowadza w swoich planach produktowych, a także ścisła współpraca z resztą branży, w ciągu kilku następnych lat przyniosą ekscytujące zmiany w osobistej technice komputerowej - dodał Maloney.

Reklama

Ultrabook

Wizja Intela zakłada stworzenie nowych doświadczeń poprzez opracowanie nowej klasy komputerów mobilnych. Komputery te połączą wydajność i możliwości współczesnych laptopów z cechami charakterystycznymi dla tabletów, zapewniając krótki czas reakcji i wysoki stopień bezpieczeństwa w cienkiej, lekkiej i eleganckiej konstrukcji. Ultrabook zostanie ukształtowany przez prawo Moore'a i technologię krzemową w ten sam sposób, w jaki przez ostatnie 40 lat były kształtowane tradycyjne komputery osobiste.

Maloney opisał trzy kluczowe fazy strategii mającej przyspieszyć realizację tej wizji, która zaczyna odsłaniać się dziś wraz z procesorami Intel CoreTM drugiej generacji. Ta rodzina produktów pozwoli opracować cienkie, lekkie i estetyczne konstrukcje o grubości mniejszej niż 20 mm i w cenach niższych niż 1000 dol. Systemy oparte na tych chipach pojawią się na rynku w zimowym sezonie świątecznym 2011 r. Jednym z nich będzie UX21, Ultrabook firmy ASUS. Jonney Shih , prezes firmy ASUS, dołaczył do Maloneya na scenie, aby pokazać nowy ultracienki laptop z najnowszym procesorem Intel Core drugiej generacji.

- Firma ASUS popiera intelowską wizję Ultrabook™- powiedział Shih. - Nasi klienci domagają się bezkompromisowej wydajności w lekkiej, przenośnej konstrukcji, która będzie szybko reagować na ich potrzeby. Przekształcenie komputera osobistego w ultracienkie, błyskawicznie reagujące urządzenie zmieni sposób, w jaki ludzie wchodzą w interakcję z komputerami - dodał Shih.

Kontynuując temat najnowszych technologii procesorowych Intel Core, Maloney przedstawił następną generację procesorów o nazwie kodowej "Ivy Bridge", która ma trafić do systemów w pierwszej połowie 2012 r. Laptopy z procesorami "Ivy Bridge" będą cechować się większą energooszczędnością, inteligentną wydajnością wizualną, krótszym czasem reakcji i wyższym stopniem bezpieczeństwa. "Ivy Bridge" to pierwszy chip wytwarzany masowo w 22-nanometrowej (nm) technologii produkcyjnej, która używa rewolucyjnej, trójwymiarowej konstrukcji tranzystora o nazwie Tri-Gate, zapowiedzianej w maju. Maloney przedstawił też uzupełniające technologie USB 3.0 i Thunderbolt™, które stanowią część bieżących prac Intela nad rozwojem platformy PC.

Następca "Ivy Bridge", planowany na 2013 rok produkt o nazwie kodowej "Haswell", to trzeci krok w kierunku realizacji koncepcji Ultrabook™ i odkrycia na nowo możliwości laptopów w bardzo cienkich, lekkich, szybko reagujących i lepiej zabezpieczonych urządzeniach. Dzięki platformie "Haswell" Intel zmieni charakterystykę termiczną laptopów, zmniejszając o połowę pobór mocy przez mikroprocesor.

Przyspieszony rozwój procesora Intel Atom

Maloney przedstawił kluczowe osiągnięcia i dodatkowe informacje o nadchodzących generacjach platformy Intel Atom przeznaczonych do tabletów, netbooków i smartfonów. Procesor Atom wyprzedzi prawo Moore'a, przechodząc od wymiaru 32 nm do 22 i wreszcie 14 nm w ciągu trzech kolejnych lat. Zasada jednej generacji procesu technologicznego na rok zapewni znaczne ograniczenie upływu prądu w tranzystorach, niższy pobór mocy w trybie aktywnym oraz wyższą gęstość tranzystorów, co przełoży się na wydajniejsze smartfony, tablety oraz netbooki oferujące więcej funkcji i dłuższy czas pracy na zasilaniu bateryjnym.

Intel, który w tym miesiącu osiągnie próg 100 mln sztuk dostarczonych urządzeń, przygotowuje platformę do netbooków następnej generacji, znaną pod nazwą kodową "Cedar Trail". "Cedar Trail" to pierwsza platforma do netbooków oparta na technologii 32-nanometrowej, która umożliwi opracowanie bardzo cienkich, bezwentylatorowych urządzeń z nowymi możliwościami, takimi jak technologie Intel® Rapid Start (szybkie wznawianie pracy), Intel Smart Connect (stała aktualizacja danych nawet w stanie gotowości), Intel Wireless Display (bezprzewodowe wyświetlanie obrazu) oraz PC Synch (bezprzewodowe aktualizowanie i synchronizowanie dokumentów, treści oraz mediów między wieloma urządzeniami). Ponadto nowa platforma ma zapewnić ponad 10 godzin pracy na zasilaniu bateryjnymi i całe tygodnie działania w stanie gotowości. Platforma "Cedar Trail" będzie obsługiwać czołowe systemy operacyjne, takie jak Microsoft Windows, Google Chrome i MeeGo.

Oprócz tego Maloney pokazal ponad 10 tabletów działających na trzech różnych systemach operacyjnych, które są dostępne już dziś i wykorzystują procesor Intel Atom Z670. Platforma ta, która miała premierę w kwietniu, została już wykorzystana w 35 modelach urządzeń, m.in. w kilku komputerach typu convertible (z przekręcanym ekranem), komputerach z wysuwanym ekranem oraz w innych innowacyjnych konstrukcjach, które można kupić już dziś lub które pojawią się w sprzedaży w dalszej części roku.

Maloney omówił też "Medfield", pierwszą 32-nanometrową platformę Intela opracowaną specjalnie pod kątem smartfonów i tabletów. Platforma "Medfield", zoptymalizowana zarówno pod kątem niskiego poboru mocy, jak i wysokiej wydajności, zapewni długi czas pracy, bogate multimedia i gry oraz zaawansowane możliwości przetwarzania obrazu. Aby zilustrować to na przykładzie tabletu, Maloney pokazał po raz pierwszy konstrukcję "Medfield" działającą pod kontrolą systemu Google Android* 3.0 ("Honeycomb"). Nowa platforma, która wejdzie do produkcji w dalszej części roku, pozwoli na projektowanie tabletów cieńszych niż 9 mm i lżejszych niż 0,7 kg, które pojawią się na rynku w pierwszej połowie 2012 r. Będzie obsługiwać różne systemy operacyjne, w tym Android i MeeGo.

Szybka ekspansja chmury

Według Maloneya, rosnąca liczba ludzi i urządzeń łączących się z internetem doprowadzi do bezprecedensowego rozwoju chmurowych usług przechowywania danych, synchronizacji i rozrywki, a Intel zamierza rozwijać się razem z chmurą. Maloney powiedział, że potrzebny jest jeden nowy intelowski serwer na około 600 nowych smartfonów lub 122 nowe tablety łączące się z internetem. Przypomniał też wizję "Cloud 2015", która zakłada powstanie zgodnych operacyjnie, "sfederowanych" chmur pozwalających przedsiębiorstwom na bezpieczną wymianę danych między chmurami publicznymi i prywatnymi; "zautomatyzowanych" sieci, które umożliwiają przenoszenie obciążeń roboczych między serwerami w celu zwiększenia stopnia wykorzystania i energooszczędności centrum danych; oraz chmur "świadomych urządzeń", które rozpoznają typy aplikacji, poleceń i przetwarzania danych.

Na zakończenie Maloney podkreślił kluczową rolę tajwańskiej branży IT w następnej transformacji techniki komputerowej. Wezwał do innowacji wprowadzających branżę w nową erę, w której urządzenia komputerowe przyjmują wiele nowych postaci i stają się coraz łatwiej dostępne i bardziej rozpowszechnione. "Bez tajwańskiej branży IT nie uda się zrealizować tej wizji", powiedział Maloney.

INTERIA.PL/informacje prasowe
Dowiedz się więcej na temat: Intel | Laptop
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy