Rozmowy kwalifikacyjne przez Skype'a

W USA rozpoczęła się nowa era rekrutacji - rozmowy kwalifikacyjne przeprowadzane za pomocą komunikatora Skype.

W Stanach Zjednoczonych duże korporacje mając na uwadze racjonalizowanie kosztów i czasu pracowników coraz częściej sięgają po innowacyjne rozwiązania w swoich działaniach rekrutacyjnych. Dzięki nim możemy w krótkim czasie poznać potencjalnego kandydata na konkretne stanowisko z drugiego końca kraju. Oczywiście należy pamiętać o tym, że USA to kraj o rosnącym wskaźniku migracji wewnętrznych. Dlatego jeśli wyobrazimy sobie, że kandydat A z Seattle posiadający atrakcyjne CV odpowiada na ogłoszenie firmy C z Bostonu, ma szansę ubiegać się o miejsce pracy nie ponosząc żadnych dodatkowych kosztów. Coraz więcej firm zastępuje bezpośrednie spotkania w siedzibie firmy kontaktem przez komunikatory internetowe, takie jak Skype.

Wirtualne spotkanie z kandydatem pozwala na zrealizowanie wstępnego wywiadu, po którym profesjonalny rekruter podejmuje decyzję co do tego, czy daną osobę można zaprosić na drugie bezpośrednie spotkanie rekrutacyjne. Ponadto taka rozmowa może być nie mniej miarodajna niż kontakt bezpośredni, jeśli oczywiście zadbamy o odpowiednie szczegóły i zasady etykiety. Wszystko to możliwe jest dzięki technologii VoIP, z której korzysta Skype. Voice over Internet Protocol umożliwia bezpłatne rozmowy przez internet za pośrednictwem połączenia typu dial-up lub szerokopasmowego.

Reklama

Jak najlepiej wykorzystać Skype'a

Aby w pełni korzystać ze Skype'a oprócz komputera i dostępu do internetu, niezbędne są urządzenia peryferyjne. Istotny jest odpowiedni dobór sprzętu komputerowego, który umożliwi nam taką wideo rozmowę. Duży nacisk należy położyć na kamery internetowe, które umożliwiają komunikację audiowizualną, oraz na słuchawki i mikrofon, które są kluczem do swobodnego korzystania.

Czym się kierować przy zakupie tych akcesoriów, na co zwrócić uwagę? - Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Oczywiście najlepszym i najszybszym zakupem jest wybranie zestawu jak np.: V-Set I - kamera internetowa wraz ze słuchawkami. Za takim wyborem przemawia przede wszystkim atrakcyjniejsza cena oraz dobre parametry. Zdarza się również, że preferencje użytkownika różnią się od tego co oferują producenci kompletów urządzeń peryferyjnych. Wtedy można samemu według swoich potrzeb wybrać odpowiednie akcesoria, które spełnią nasze oczekiwania.

Co do wyboru słuchawek - kierowałbym się przede wszystkim wygodą w użytkowaniu. Słuchawki muszą być wygodne i posiadać dobrej jakości mikrofon. Jeśli chodzi o kamerę - biorąc pod uwagę obecne realia - radziłbym wstrzymać się z zakupem kamer HD, ponieważ większość użytkowników ma zbyt wolne łącza, oczywiście w niedalekiej przyszłości może się to zmienić. W chwili obecnej raczej wybierałbym kamerki, które zapewniają 25FPS przy rozdzielczości 800x600 pikseli. Końcowy wybór jednak należy do użytkownika, który sam dostosuje najlepszy dla niego sprzęt w określonej cenie 0 mówi Łukasz Styliński Product Manager marki iBOX.

Czy to się przyjmie?

Mimo iż wideo rozmowa kwalifikacyjna nie jest spotkaniem face to face, to nadal jest to oficjalne spotkanie w sprawie przyszłej pracy i nasz strój, forma wypowiedzi, gesty muszą być odpowiednie. Powstało już kilka poradników, jak dobrać tło oraz jak poprawnie utrzymywać kontakt wzrokowy podczas wideo rozmowy kwalifikacyjnej.

Rozmowa przez wideo między poszczególnymi użytkownikami Skype'a nie wymaga żadnych nakładów finansowych, a może być nie mniej miarodajna niż kontakt bezpośredni. Czy podobne rozwiązania do tego znajdą zwolenników w Polsce? Czy rozmowy kwalifikacyjne przez Skype'a staną się regułą? Mając na uwadze dynamiczny rozwój nowych technologii oraz dynamicznie postępującą migrację ludzi ze względu na pracę, możemy przypuszczać, że rozmowy kwalifikacyjne w takiej formie staną się standardem.

INTERIA.PL/informacje prasowe
Dowiedz się więcej na temat: USA | Skype
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy