Nowoczesna bankowość - czyli nowe technologie w świecie finansów

Technika wciąż gna do przodu - wszak żyjemy w XXI wieku, gdy wiele się zmienia i w każdej dziedzinie możemy liczyć na ciągłe unowocześnienia. Także w bankowości! A ta nowoczesna bankowość wcale nie odbywa się już w tradycyjnych placówkach bankowych i przy udziale obecnych pracowników banków, lecz online.

Z jakich udogodnień możemy już korzystać i jakie będą na nas czekać w przyszłości? 

Z czego już można korzystać? 

1. Aplikacje mobilne

Przy pomocy aplikacji mobilnych można obecnie dokonywać rzeczy, które kiedyś były nie do pomyślenia! Nie tylko sprawdzamy własny rachunek bankowy i w każdej chwili jesteśmy w stanie wykonać różnorakie operacje bankowe - przelewy, sprawdzenie stanu konta i historii wydatków, założenie lokaty (porównanie lokaty z innymi ofertami) i tak dalej - ale również możemy płacić telefonem (przykładając go do  terminala) i płacić online za zakupy, łącząc się ze swoim kontem.  

Reklama

2. Bankowość internetowa

Wiele rzeczy można załatwić obecnie przez Internet, nie wychodząc nawet z domu. Możemy w ten sposób nawet zaciągnąć pożyczkę w jakimś parabanku, gdzie nie jest wymagane pokazanie dowodu, a jedynie podanie swoich danych osobowych i numeru konta.  

3. Bankowość mobilna

Interesująca jest zwłaszcza płatność przy pomocy telefonu, jako że usługa ta została wprowadzona dość niedawno i jeszcze nie wszyscy się z nią obeznali. Co jest wymagane, by taka czynność mogła zostać wykonana? Najczęściej bankowość mobilna opiera się na płatności zbliżeniowej, przy pomocy technologii NFC. Jeśli telefon posiada ową technologię, a także odpowiednią kartę SIM, łącząc się z własną kartą płatniczą można dokonywać płatności. Wystarczy zbliżyć telefon do terminala, a jeśli płatność opiewa na niskie kwoty, nie musimy nawet wprowadzać kodu PIN. Płatności mogą być też dokonywane przy pomocy technologii HCE - wówczas wystarczy telefon z odpowiednią aplikacją, Androidem oraz NFC, a cała transakcja odbywa się przy pomocy "chmury" (użytkownicy Androida wiedzą, o czym mowa).  

Za aktywację odpowiedniej aplikacji mobilnej banki częstokroć nagradzają swoich klientów. Na przykład aktywacja bankowości mobilnej daje możliwość założenia lokaty bankowej. Lokata ta jest wysoko oprocentowana (3,5% w skali roku), a po tym okresie narosłe środki zostają od razu przekazane na konto użytkownika.  

Co jeszcze potrafi bankowość mobilna? 

Oczywiście, użytkownicy mogą nie tylko założyć najlepszą lokatę bankową, ale nawet dokonać przelewu bez znajomości numeru konta danej osoby - wystarczy, że mają jej aktualny numer telefonu.  

Dzięki wykorzystaniu kodu BLIK można dziś także wypłacać pieniądze z bankomatu - przy pomocy smartfona! To wielkie udogodnienie i specjaliści zapowiadają w tym temacie dalszy rozwój. Najprawdopodobniej już niedługo dostęp do naszego konta bankowego będzie chroniony głosem, albo odciskiem palca.  

Jak będzie wyglądać przyszłość? 

Czyżby w przyszłości stacjonarne oddziały bankowe nie były już potrzebne? To całkiem możliwe, ponieważ również teraz obserwuje się duży i systematyczny wzrost usług bankowych prowadzonych przez Internet. Być może rozwój tych technologii sprawi, że będziemy umawiać się z konsultantem na rozmowę online, załatwiając z nim rzeczy, których nie potrafimy zrobić sami. Banki starają się zresztą tak ubogacić swoją ofertę, aby co jakiś czas przyciągać klientów wspaniałymi nowinkami. 

Specjaliści przewidują, że tradycyjne oddziały bankowe wkrótce znikną - już teraz korzystają z nich zazwyczaj starsi. Wygoda, z jaką można wszystko załatwić korzystając z nowych technologii i możliwość obsługi serwisu (i to z łatwością) przez każdego użytkownika sprawia, że większość pracowników staje się niepotrzebna. Prawdopodobnie w przyszłości będą istnieć jedynie główne siedziby banków, a cała reszta działalności przeniesie się do sieci.


materiał zewnętrzny
Dowiedz się więcej na temat: konto
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy