Znaleźli złoto sprzed 1500 lat. Pierścień skrywał sekret!

Jeden z mieszkańców Danii odnalazł niezwykły pierścień z 22-karatowego złota, który może rzucić nowe światło na nieznane wcześniej księstwa. Jaka historia kryje się za artefaktem?

Lars Nielsen na terenie Danii w Emmerlev znalazł duży złoty pierścień. Miało to miejsce w 2020 roku i przez aż 4 lata odnalezienie tego artefaktu było trzymane w tajemnicy. Pozwoliło to naukowcom na bezproblemowe przeprowadzenie niezbędnych analiz zarówno samego artefaktu, jak i miejsca jego odkrycia.

- Byłem tak podekscytowany i zdumiony, że ledwo mogłem cokolwiek powiedzieć, a to zwykle mnie nie opisuje. Ale bez wątpienia jest to moje najlepsze odkrycie. Jestem bardzo dumny i zaszczycony, że mogę wnieść kawałek naszej wspólnej historii zarówno lokalnie, jak i na szczeblu krajowym - powiedział Nielsen.

Reklama

Niezwykły artefakt odnaleziony w Danii

Jak podaje portal Areonews.net, powołując się na archeologów: "Pierścień może rzucić światło na nieznany wcześniej rodowód postaci królewskich powiązanych z potężnymi dynastiami europejskimi we wczesnym średniowieczu".

Pierścień pochodzi z lat 500-600 r. n.e., ozdobiony jest owalnym granatem almandynowym wykonanym w szlifie kaboszonowym. Granat jest wyjątkowym czerwonym kamieniem półszlachetnym, który symbolizował władzę wśród ludów germańskich.

Badacze wskazują, że pierścień "prezentuje najwyższą jakość frankijskiego rzemiosła, wskazując na elitarnego posiadacza". Co ciekawe, biżuteria tego typu była noszona wyłącznie przez elitę dynastii Merowingów. Merowingowie to dynastia, która panowała w państwie frankijskim w latach 481-751 n.e.

Jak powiedziała Kirstine Pommergaard, kurator z Duńskiego Muzeum Narodowego: - Złoty pierścień nie tylko ujawnia możliwą nową rodzinę książęcą w Emmerlev, ale także łączy ten obszar z jednym z największych ośrodków władzy w Europie epoki żelaza. Złoty pierścionek jest prawdopodobnie pierścionkiem kobiecym i mógł należeć do córki księcia, która była żoną księcia w Emmerlev.

Dodała także: - Złoto było zazwyczaj zarezerwowane dla prezentów dyplomatycznych i wiemy, że ludzie zmieniali małżeństwa w sojusze, prawdopodobnie tak się stało z Thyrą i Gormem Starym, a także w czasach późniejszych, kiedy Christian IX stał się znany jako "teść Europy" za poślubienie swoich córek do innych domów królewskich.

Na tym samym obszarze, gdzie znajdował się wspomniany pierścień, odnaleziono także m.in. dwie złote i siedem srebrnych monet, a także ceramikę fryzyjską. Badacze mają nadzieję, że dalsze analizy rzucą więcej światła na niegdyś półautonomiczne systemy polityczne funkcjonujące wzdłuż Morza Północnego.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: historia | Archeologia | Dania
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy