Budowali sieć gazową. Znaleźli ciała starsze niż imperium Inków

Peruwiańscy pracownicy rozbudowujący krajową sieć gazową dokonali wyjątkowego odkrycia. Przypadkowo odkopali osiem mumii, które zdaniem naukowców są starsze niż imperium Inków.

Peruwiańscy pracownicy rozbudowujący krajową sieć gazową dokonali wyjątkowego odkrycia. Przypadkowo odkopali osiem mumii, które zdaniem naukowców są starsze niż imperium Inków.
Obszar dzisiejszej Limy ma bogatą tradycję kulturową. Takie znaleziska nie powinny dziwić /Martin Mejia/Associated Press /East News

Kopiesz sobie w ziemi, a tam starożytne mumie

Wygląda na to, że stolica Peru nie bez przyczyny nazywana jest "cebulą z wieloma warstwami historii" czy "pudełkiem czekoladek". W mieście znajduje się ponad 400 większych stanowisk archeologicznych, które rozsiane są po całym miejskim krajobrazie i regularnie natknąć można się tu na cenne artefakty.

A najlepiej wiedzą o tym pracownicy firmy Calidda, która zajmuje się... dostarczaniem gazu do 10 mln mieszkańców Limy. Podczas 19 lat prac w tym miejscu, dokonali ponad 1900 ważnych archeologicznych odkryć, tj. mumii, ceramiki czy tekstyliów, najczęściej związanych z miejscami pochówku.

Reklama

Ostatnie miało miejsce dosłownie w miniony weekend, kiedy to odkopali osiem mumii z czasów poprzedzających imperium Inków. Były owinięte w bawełniany materiał, skrępowane linami i umieszczone ok. 30 centymetrów pod ziemią - to prawdopodobnie dwie osoby dorosłe i sześcioro nastolatków.


Obszar dzisiejszej Limy ma bogatą tradycję kulturową

Jak przy okazji wyjaśniają badacze, tego typu odkrycia - nawet na taką skalę - nie powinny być dla nikogo zaskakujące, bo obszar dzisiejszej Limy był zamieszkany przez ponad 10 tys. lat przez kultury preinkaskie, następnie samo Imperium Inków, a później kulturę kolonialną przywiezioną przez hiszpańskich zdobywców w 1535 roku.

Archeolodzy pracujący w firmie Calidda uważają, że znaleziska należą do przedinkaskiej kultury zwanej Ichma. Powstała ona ok. 1100 roku n.e. i rozprzestrzeniła się w dolinach dzisiejszej Limy, aż do włączenia jej do Imperium Inków pod koniec XV wieku.

Warto też dodać, że to nie jedyne odkrycie tego typu dokonane ostatnio w Peru, bo na początku tego miesiąca na cmentarzu w stolicy kraju archeolodzy znaleźli mumię z pełną głową, która liczy ok. 1000 lat, a w czerwcu mumię sprzed 3000 lat, która według badaczy była ofiarą religijną złożoną przez kulturę Manchay.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: mumie | Peru
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy