Cyfryzacja Polski opóźniona

Za trzy lata, w lipcu 2013 roku, całkowicie ma zniknąć w Polsce telewizja analogowa, którą zastąpi nowoczesna telewizja cyfrowa. Na razie jednak trwa zamieszanie formalnoprawne, które jeszcze bardziej może opóźnić proces cyfryzacji.

Rządowe Centrum Legislacji zwleka z publikacją ogłoszeń konkursów na telewizyjne częstotliwości cyfrowe - informuje "Gazeta Wyborcza". Ogłoszenia są potrzebne, by nadawcy mogli otrzymać cyfrowe koncesje oraz szybko przystąpić do uruchomienia drugiego multipleksu. Bez koncesji nie mogą m.in. podpisać ostatecznych umów z TP Emitel, spółką zajmującą się rozpowszechnianiem sygnału telewizyjnego.

Chodzi o ogłoszenia "O możliwości uzyskania koncesji na rozpowszechnianie programu telewizyjnego", które miały zostać opublikowane już w połowie czerwca 2010 roku. Rządowe Centrum Legislacji opóźnia jednak publikację ogłoszeń z powodów formalnych - brak podpisu prezesa UKE. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, która twierdzi, że już uzupełniła brakujące dokumenty ostrzega, że późna publikacja ogłoszeń w Monitorze Polskim, może spowodować opóźnienie w cyfryzacji Polski.

Reklama

Przypomnijmy, że jeszcze w tym roku mają ruszyć trzy multipleksy naziemnej telewizji cyfrowej. Pierwszy z kanałami TVP1, TVP2, TVP Info oraz 4 stacjami wyłonionymi w konkursie. Drugi multipleks przeznaczony będzie dla TVN, Polsatu, TV4 i TV Puls. Nadawcy oprócz kanału podstawowego będą mogli zamieścić swój drugi kanał. Z kolei trzeci multipleks umożliwi TVP wypełnianie powinności wobec wszystkich Polaków, by dostarczać pełną ofertę kanałów tematycznych Telewizji Polskiej. Sygnał telewizji analogowej w Polsce ma zniknąć w lipcu 2013 roku.

Media2
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama