Układ Słoneczny ma trzy nowe księżyce. Krążą wokół tych planet

Układ Słoneczny ma liczne księżyce i odkryto trzy nowe. Tym razem są to oddalone obiekty znajdujące się w pobliżu lodowych olbrzymów. Są to Uran oraz Neptun. W pobliżu pierwszej planety znaleziono jeden, a drugiej dwa nowe księżyce. W ten sposób liczba znanych zwiększyła się do 28 oraz 16.

Księżyce w Układzie Słonecznym są bardzo powszechne. Ziemia ma tylko jeden, ale wybrane planety z naszego systemu mają ich nawet po kilkadziesiąt. Liczba ta właśnie zwiększa się o trzy nowe obiekty, które mają Uran oraz Neptun.

Reklama

Neptun ma dwa nowe księżyce

Dwa nowe księżyce zostały znalezione w pobliżu najbardziej oddalonej planety z Układu Słonecznego. To Neptun, który dzięki nowym odkryciom ma już 16 znanych naturalnych satelitów.

Pierwszy z nowych księżyców Neptuna został sklasyfikowany pod nazwą S/2002 N5 i ma średnicę około 23 km. Jest więc mały. Jedno okrążenie lodowego olbrzyma zajmuje mu około 9 lat. Drugi ze znalezionych obiektów jest mniejszy i ma nazwę S/2021 N1. Jego średnica wynosi około 14 km i obiega planetę co około 27 lat. Oba księżyce otrzymają z czasem nazwy wywodzące się z mitologii greckiej.

Nowy satelita naturalny w pobliżu planetu Uran

Trzecim ze znalezionych księżyców jest obiekt sklasyfikowany pod nazwą S/2023 U1. Krąży on wokoło Urana, którego obiega co około 680 dni. Średnica jest mała i wynosi zaledwie 8 km. Dla porównania mniejszy z księżyców Marsa — Deimos ma około 13 km.

Odkrycia zostały ogłoszone przez Międzynarodową Unię Astronomiczną w zeszłym tygodniu. Księżyce znalazł naukowiec Carnegie Science, Scott Sheppard z użyciem obserwatoriów w Chile i na Hawajach. Udział w badaniach mieli także Marina Brozovic i Bob Jacobson z NASA Jet Propulsion Laboratory (JPL), David Tholen z Uniwersytetu na Hawajach, Chad Trujillo z Uniwersytetu Północnej Arizony oraz Patryk Sofia Lykawa z Uniersytetu Kindai.

Najwięcej znanych w Układzie Słonecznym księżyców znajduje się w pobliżu gazowych olbrzymów - Jowisza i Saturna. Obie planety mają po około 80 takich obiektów we własnym sąsiedztwie.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Uran | Neptun | księżyce | Kosmos | Układ Słoneczny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy