Udany debiut lotu chińskiej rakiety. Pierwszy start-up z takim osiągnięciem

Chińska firma Space Pioneer z powodzeniem wykonała swój debiutancki lot na orbitę. Jest to nie lada osiągnięcie, w związku z czym stała się pierwszym start-upem z udanym pierwszym lotem z wyniesieniem na orbitę.

W minioną niedzielę chińska firma Space Pioneer odbyła debiutancki lot rakietą Tianlong-2. Jest to nie tylko pierwszy start-up z udanym pierwszym lotem, ale również pierwsza chińska firma, która dokonała tego z napędem rakietowym na paliwo ciekłe

Rakieta Tianlong-2

Tianlong-2 firmy o pełnej nazwie Beijing Tianbing Technology Co., jako pierwszy w chinach wykorzystała do napędu paliwo ciekłe. Dokładniej, użyto nafty z ciekłym tlenem, co pozwala w przeciwieństwie do silników wykorzystujących paliwo stałe, na większą kontrolę wielkości ciągu i można wykorzystać je ponownie. Rakieta została wystrzelona 2 kwietnia z centrum startowego Jiuquan w północno-zachodnich Chinach, o 4.48 czasu wschodniego. Celem startu nie tylko były testy rakiety, ale również wyniesiono z jej pomocą satelitę na orbitę synchroniczną ze Słońcem. Ma ona testować nowe możliwości teledetekcji

Reklama

To nie jedyna firma, która w ostatnim czasie testowała rakiety. Kalifornijska Relativity Space wystrzeliła w zeszłym miesiącu swoją własną wersję rakiety na paliwo ciekłe. Jednak misja zakończyła się fiaskiem ze względu na awarię silnika. Co więcej, kanadyjska rakieta Terran 1 była wydrukowana w technologii 3D, jednak nie udało jej się osiągnąć zamierzonego celu, orbity, oddając tym samym pole Tianlong-2. 

Chiński przemysł kosmiczny

Prywatny przemysł kosmiczny w Chinach rozwija się bardzo szybko. Firmy prężnie się rozwijają od 2014 roku, kiedy to rząd Chin zrzekł się monopolu na krajowy sektor kosmiczny i pozwolił komercyjnym odpowiednikom działać i rozwijać nowe technologie. Firma Space Pioneer została założona w 2018 roku i przez ten czas rozwija się na tyle skutecznie, że zapewniła sobie dofinansowanie w przeliczeniu w wysokości blisko dwóch miliardów złotych. 

Co więcej, firma szykuje się do kolejnej misji z użyciem nowszej rakiety, Tianlong-3, pod względem technicznym podobnej do rakiety Falcon Heavy firmy SpaceX. Chińska firma twierdzi, że najnowszy Tianlong ma być w stanie przenosić ładunki na orbitę okołoziemską o łącznej masie 15 ton. Pierwszy lot planowany jest na początek 2024 roku, aby następnie od 2025 roku wprowadzić 12 startów rocznie. Oprócz opracowywania technologii rakietowych chiński start-up współpracuje z Guowang LEO, firmą zajmująca się mega konstelacjami komunikacyjnymi, na podobieństwo Starlink. Space Pionier ma nadzieję wystrzelić do 60 satelitów na orbitę w celu uzupełnienia sieci. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Rakieta | chińska rakieta
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy