Droga Mleczna jest wypaczona. Naukowcy sądzą, że znają przyczynę zjawiska

Droga Mleczna to galaktyka, która jest wypaczona. Jej dysk jest skręcony i naukowcy od lat starają się ustalić, czym to może być spowodowane. Nowe badania sugerują, że może za to odpowiadać wielka plama ciemnej materii. Niestabilność Drogi Mlecznej udało się w dużym stopniu zbadać dzięki sondzie Gaia należącej do ESA.

Droga Mleczna to galaktyka, w której mieszkamy. Nie mamy więc możliwości sfotografowania jej z góry czy boku, aby zobaczyć ją dokładniej z oddali. Wiemy jednak, że jest zdeformowana i uczeni od lat starali się rozwiązać zagadkę powstania tego wypaczenia. Zespół badaczy przychodzi z nową teorią.

Droga Mleczna wypaczona przez ciemną materię

Naukowcy przyjrzeli się zebranym danym na temat Drogi Mlecznej i sugerują, że za jej wypaczenie odpowiada ciemna materia. Nowe badanie pokazuje, że nachylone, źle ustawione ciemne halo — duża plama ciemnej materii, wpłynęło na kształt galaktyki.

"Tutaj pokazujemy, że ciemne halo nachylone w tym samym kierunku co halo gwiazdowe może wywołać wypaczenie i rozbłysk w dysku galaktycznym przy tej samej amplitudzie i orientacji." — pisze zespół kierowany przez astrofizyka Jiwona Jesse Hana z Harvardu i Centrum Astrofizyki Smithsonian (CfA)

Reklama

Badania wskazują na to, że nasza galaktyka jest osadzona w nachylonym halo ciemnej materii. To nie tylko ujawnia odpowiedzi na pytania związane z historią Drogi Mlecznej, ale również jej przyszłością. Niegdyś halo ciemnej materii było nachylone bardziej, a teraz jest już mniej pod kątem około 25 stopni.

Cenne dane z sondy Gaia należącej do ESA

Bardzo wiele cennych danych o budowie Drogi Mlecznej dostarczyła sonda Gaia należąca do Europejskiej Agencji Kosmicznej, którą wystrzelono w 2013 r. Została ona zaprojektowana do wykonania precyzyjnych pomiarów astrometrycznych i stworzenia najdokładniejszej mapy trójwymiarowej naszej galaktyki. Zebrane przez statek informacje wykazały deformacje w Drodze Mlecznej, które to niekoniecznie musiały być spododowane kolizją z innym obiektem tego typu. Dlatego część naukowców upatruje się tutaj wpływu ciemnego halo, które to jeszcze nie zostało dokładnie zbadane i wymaga kolejnych analiz.

Ciemna materia jest hipotetyczną materią, która nie emituje i nie odbija promieniowania elektromagnetycznego. Jej istnienie oparte jest głównie na oddziaływaniach grawitacyjnych i jest słabo poznana. Jednak kolejne badania przynoszą coraz więcej odpowiedzi na pytania związane z ciemną materią.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Kosmos | Galaktyka | droga mleczna | ciemna materia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama