Tablet, telefon i notebook na komunię

​Test Sony Xperia Z3 Tablet Compact - godny rywal iPada mini 2

Sony Xperia Z3 Tablet Compact to jedno z najciekawszych urządzeń mobilnych na rynku i realna konkurencja dla iPada Air 2. Dlaczego warto się nim zainteresować? Odpowiedź w poniższym teście.

Firma Sony zaprezentowała model Xperia Z3 Tablet Compact podczas tegorocznych targów IFA w Berlinie. Sprzęt już wtedy robił świetne pierwsze wrażenie i wydawało się, że z miejsca stanie się hitem sprzedaży. Rzeczywistość okazała się inna, choć to wcale nie umniejsza Z3 Tabletowi Compact jakości. Tablet jest lekki, świetnie wykonany i dobrze wyposażony. To jedno z najlepszych tego typu urządzeń dostępnych w regularnej sprzedaży.

Obudowa i wykonanie

Najnowszy tablet Sony to urządzenie zachwycające już przy pierwszym kontakcie. Obudowa tabletu jest niezwykle smukła (6,4 mm) i lekka (270 g), a przy tym bardzo dobrze wykonana. Całość robi piorunujące wrażenie. Wszystko to zasługa zastosowanych materiałów, których spasowanie stoi na wysokim poziomie.

Reklama

Mimo smukłej i lekkiej obudowy, Z3 Tablet Compact jest bardzo wytrzymały. Konstrukcja jest zgodna z normą IP65/68, a więc jest odpowiednio zabezpieczona przed kurzem i zanurzeniem w wodzie do 1,5 m na nawet 30 minut! To sprawia, że z urządzenia można spokojnie korzystać w kuchni i łazience, bez obawy, że przypadkiem ześlizgnie się do zlewu czy wanny. Aby wodoszczelność faktycznie się sprawdzała, należy pamiętać, by wszystkie zaślepki na obudowie były dociśnięte.

Przód tabletu stanowi jednolita tafla szkła otoczona jednak trochę za szerokimi ramkami ekranu. Takie rozwiązanie jest najprawdopodobniej podyktowane koniecznością zachowania wszystkich zastosowanych standardów wytrzymałościowych, więc można to Sony wybaczyć. Głośniki stereofoniczne umieszczono na przodzie tabletu, tuż przy krótszych krawędziach obudowy.

Tablet jest otoczony srebrną ramką, stylizowaną na aluminium. W istocie jest to jednak w większości plastik. Rogi Z3 Tablet Compact zabezpieczono metalem, dzięki czemu są chronione w przypadku mechanicznego uszkodzenia czy wyszczerbienia.

Tylny panel wykonano z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, lekko chropowatego i gumowanego w dotyku. Dzięki jego fakturze, sprzęt wygodnie leży w dłoni i nie wyślizguje się z niej. Takie rozwiązanie jest znacznie lepsze niż szklany tył urządzenia, który nie dość, że stanowił magnes na odciski palców, to dodatkowo był dosyć śliski.

Ekran i interfejs systemu

Sony Xperia Tablet Z3 Compact został wyposażony w 8-calowy ekran pracujący w rozdzielczości 1920 na 1200 pikseli. Wyświetlane obrazy są dobrej jakości, mają odpowiednie odwzorowanie barw, kontrast i właściwą ostrość. Dzięki zastosowaniu technologii Triluminos, która rozszerza skalę kolorów, oglądane zdjęcia czy filmy wyglądają naprawdę dobrze. Na pochwałę zasługują także kąty widzenia i intensywne podświetlenie. W pełnym słońcu korzysta się z urządzenia komfortowo. Niestety, ekran nie zabezpieczono żadną warstwą ochronną. Jest tu hartowane szkło i powłoka oleofobowa, która zapobiega pozostawaniu odcisków palców. Prędzej czy później brak Gorilla Glass może jednak dać się we znaki. W trakcie kilkunastodniowych testów tablet nie złapał żadnych rys, jednak po kilku miesiącach zapewne jakieś się pojawią. Warto wspomnieć, że ekran można obsługiwać w rękawiczkach.

Najnowszy tablet Sony pracuje pod kontrolą Androida 4.4.4 KitKat z planowaną aktualizacją do wersji 5.0 (na dzień pisania testu nie było jeszcze jej dostępnej). Firma Sony zastosowała tu nakładkę graficzną Xperia UI, która wygląda nieco archaicznie i działa kiepsko. Przez nienajlepszą optymalizację, tablet potrafi przyciąć się w najmniej spodziewanych okolicznościach (np. podczas uruchamiania aparatu czy albumu). Podobne problemy można było zaobserwować w przypadku smartfona Xperia Z3.

Autorska nakładka Sony oznacza całą masę (także zbędnych) aplikacji. Znajdziemy tu m.in. Walkman, Album, Filmy czy PlayStation. Na szczególną uwagę zasługuje ta ostatnia funkcja, która dzięki Remote Play pozwala na strumieniowanie przez WiFi obrazu z konsoli PlayStation. Możliwe jest także obsługa Remote Play za pośrednictwem sieci 3G, ale Sony tego nie rekomenduje. Ciekawą funkcją jest OneTouch, które dzięki wbudowanemu NFC daje możliwość przesłania obraz z tabletu na ekran telewizora Bravia (coś na kształt WiDi w ultrabookach). Tu jednak nie trzeba łączyć się z siecią bezprzewodową, a wystarczy przyłożyć do smartfona pilota, co owocuje błyskawicznym sparowaniem urządzeń.

Mimo iż nakładka systemowa Sony do najpiękniejszych nie należy, to jest mocno konfigurowalna i daje użytkownikowi spore pole do personalizacji.

Wydajność i bateria

Tablet Sony jest napędzany przez Snapdragona 801 z czterema rdzeniami Krait 400 i GPU Adreno 330. Na pokładzie znajdziemy także 3 GB pamięci RAM i 16 GB (do dyspozycji użytkownika 9,77 GB) przestrzeni na dane. Karta SD powinna być pierwszym zakupem, na który zdecydujemy się już jako właściciele Xperii Z3 Tablet compact.

Ogólna wydajność systemu jest zadowalająca. Całość działa szybko i płynnie, co w przypadku Androidów nie jest regułą. Tablet dobrze radzi sobie z grami i aplikacjami, które są uruchamiane szybko, a w trakcie korzystania z nich rzadko doświadczamy spadków płynności obrazu. Niestety, jak to w przypadku urządzeń z Androidem bywa, im dłuższe użytkowanie, tym gorsze działanie.

W tablecie Sony zastosowano litowo-jonowa baterię o pojemności 4500 mAh. Mimo iż, jak na świat tabletów, nie jest to imponujący akumulator, to oferuje bardzo długi czas pracy z dala od gniazdka zasilania. Sprzęt może działać w normalnym trybie średnio 9 godzin bez ładowarki, a stosując jeden z dwóch dostępnych trybów oszczędzania energii, da się wyciągnąć jeszcze lepsze czasy.

Podsumowanie

Sony Xperia Z3 Tablet Compact to świetne urządzenie do codziennej konsumpcji multimediów i rozrywki. Solidna konstrukcja, odpowiednio zabezpieczona przed wodą i kurzem, niezły wyświetlacz, żywotna bateria i zaskakująca wydajność, stawiają go bardzo wysoko w hierarchii 8-calowych tabletów. Obok również dobrego Samsunga Galaxy Tab S 8.4 to jedyna na rynku słuszna alternatywa dla iPada mini 2.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Sony | tablet | Qualcomm Snapdragon | Android | Sony Xperia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy