Test Samsung Galaxy A6

Samsung Galaxy A6 /INTERIA.PL
Reklama

Nowy smartfon Samsunga ma być zgrabną propozycją ze średniej półki cenowej oraz wydajnościowej. Czy warto więc zwrócić uwagę, a przede wszystkim wydać swoje pieniądze na model Galaxy A6?

W ostatnim czasie Samsung chce mocno zaznaczyć swoja obecność w segmencie smartfonów ze średniej półki wydajnościowej. Owszem, producent ten dalej skupia się na flagowcach, jednak to właśnie "średniaki" mają być czymś, co przyciągnie nowych klientów. Model Galaxy A6 jest idealnym reprezentantem wspomnianego segmentu. Na pokładzie smartfona znalazło się miejsce na ekran w proporcjach 18:9, ośmiordzeniowy procesor oraz 3 gigabajty pamięci RAM. Jak ten sprzęt radzi więc sobie w praktyce? Nie gorzej od konkurencji, jednak Samsung zdecydowanie musi poprawić pewne elementy.

Reklama

Obudowa i jakość wykonania

Samsung Galaxy A6 został wykonany z połączenia szkła oraz aluminium. Urządzenie bardzo dobrze i pewnie leży w dłoni, jednak bez pokrowca ochronnego może ono łatwo wyślizgnąć się z rąk. Bryła smartfona została zaokrąglona w odpowiednich miejscach tak, aby urządzenie pozwalało na bezproblemową pracę oraz obsługę za pomocą jednej ręki.

Na przednim panelu znalazło się miejsce na kamerkę do selfie, głośnik do rozmów oraz diodę doświetlającą. Cała konstrukcja jest prosta i oszczędna.

Tylna obudowa Galaxy A6 skrywa w sobie pojedynczy aparat, czytnik linii papilarnych umieszczony w dobry sposób (nie dla osób leworęcznych) oraz logo producenta. To, co wypada najsłabiej, to dziwne ułożenie pasów antenowych - nie za bardzo rozumiem tego typu design, który mimo swojej symetrii szpeci tylną obudowę smartfona Samsunga.

Ekran i multimedia

Samsung Galaxy A6 korzysta z 5,6-calowego wyświetlacza AMOLED działającego w rozdzielczości 1480 na 720 pikseli. O ile z nieco dalszej odległości pojedyncze piksele są niewidoczne, tak kiedy zbliżymy smartfona do twarzy, wtedy też można zauważyć, iż nie wszystkie treści na ekranie są ostre. W codziennym użytkowaniu ekran sprawuje się jednak bardzo dobrze, a zastosowany przez producenta panel daje dobre kąty widzenia - zarówno w ostrym słońcu, jak i podczas przebywania w pomieszczeniu.

Od kilku generacji smartfonów, Samsung umieszcza głośnik na prawym boku obudowy  - zaraz nad przyciskiem power. Mimo, iż w modelu Galaxy A6 sam głośnik gra przeciętnie oraz standardowo, tak tego typu lokalizacja sprawia, iż bardzo trudno zasłonić go palcami lub dłonią, niezależnie od tego, w jaki sposób trzymamy urządzenie.

Aparat i bateria

Samsung Galaxy A6 wykorzystuje do robienia zdjęć 16 megapikselowy sensor ze światłem f/1.7, (f/1.9 dla selfie), który został umieszczony zarówno na przednim oraz tylnym panelu. O ile zdjęcia selfie wyglądają bardzo dobrze, tak nie można tego samego powiedzieć o fotografiach z głównego aparatu. Galaxy A6 robi poprawne zdjęcia, jednak ma sporą tendencję do błędnego reprezentowania kolorów. Jako przykład wystarczy spojrzeć na fotografię owoców w tym teście - barwy zostały “wyciszone" i nie są odpowiednio nasycone.

Mimo tych małych problemów, aparat w smartfonie Samsunga jest przyzwoity, jak na klasę cenową urządzenia. Przy dobrej pogodzie oraz oświetleniu będzie można zrobić nim po prostu poprawne zdjęcia - nie ma co liczyć na więcej. Przed naciśnięciem przycisku warto je jednak przemyśleć: Galaxy A6 ma bowiem bardzo dużą tendencję do odszumiania oraz nakładania algorytmów na wykonane fotografie.

Bateria w Galaxy A6 posiada pojemność 3000 mAh, co w połączeniu z niską rozdzielczością daje zadowalający czas pracy na jednym ładowaniu. W większości przypadków smartfon Samsunga wytrzyma od rana do wieczora, bez konieczności podłączania do niego ładowarki. Przy intensywnym korzystaniu z modułu GPS lub LTE oraz przy wysokiej jasności wyświetlacza, lepiej uzbroić się jednak w mały powerbank.

Podzespoły i system

Samsung Galaxy A6 wykorzystuje do działania procesor Exynos 7870 oraz 3 gigabajty pamięci operacyjnej RAM. Urządzenie w takiej konfiguracji działa naprawdę zadowalająco i podstawowe czynności, takie jak robienie zdjęć, granie w mniej wymagające gry czy przeglądanie portali społecznościowych nie jest dla niego wyzwaniem.

Bardziej wymagające, rozbudowane gry pokazują jednak, iż to urządzenie nie nadaje się do wszystkiego. Android 8.0 Oreo w połączeniu z nakładką Samsung Experience oraz dobrą optymalizacją sprawia, iż w użytkowaniu urządzenia na co dzień raczej nikt nie będzie zawiedziony. Owszem, temu smartfonowi zgrzyty się zdarzają, jednak nie są one nie do przeżycia oraz wybaczenia.

W popularnych benchmarkach Samsung Galaxy A6 poradził sobie następująco:

GeekBench: 731 (single core), 3627 (multi-core)

AnTuTu: 63 159

Podsumowanie:

Cena: Około 1500 złotych

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Samsung
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy