Reklama

Radioodbiornik Sharp DR-S460 - test

Sharp DR-S460 - radio jest dostępne są w kolorach: białym, szarym i czarnym /materiały prasowe

Testujemy radioodbiornik Sharp DR-S460, który wspiera technologię radia cyfrowego DAB+, a także potrafi łączyć się bezprzewodowo ze smartfonem i tabletem. Czy to rzeczywiście radio nowej generacji?

Radio w Polsce nadal pozostaje bardzo popularnym źródłem informacji i rozrywki - wynika z badań Radio Track Millward Brown. Nic dziwnego, ze na rynku znajdziemy bogatą ofertę radioodbiorników.  Postanowiliśmy przetestować radio łączące starsze i najnowsze technologie - Sharp S460. Czy to dobra propozycja do salonu, kuchni lub sypialni?

Co to jest DAB+ (radio cyfrowe)?

Reklama

W uproszczeniu - to radio cyfrowe, technologia która miała zastąpić radio analogowe FM. DAB+ (Digital Audio Broadcasting Plus) to najnowsza wersja technologii radiofonii cyfrowej. Wykorzystuje te same nadajniki i technologię nadawania, co system DAB, ale konwertuje pliki dźwiękowe do plików cyfrowych za pomocą tzw. kodeka o większej wydajności: MPEG-4 HEAAC v2 (High Efficiency AAC v2 profile). Radio cyfrowe to również szereg dodatkowych funkcji, jak np. odbiór komunikatów tekstowych, EPG czy odbiór komunikatów drogowych.

Jakich cyfrowych stacji radiowych można słuchać?

W Polsce można słuchać w DAB+  audycji Polskiego Radia. Czego konkretnie: Jedynka, Dwójka, Trojka, Czwórka, Polskie Radio 24, Radio Poland, plus stacje poświęcone Chopinowi i stację dla dzieci. W sumie osiem ogólnopolskich stacji. Dodatkowo, w różnych województwach znajdziemy radia lokalne. W Krakowie cyfrowo nadaje jeszcze Radio Kraków i Off Radio Kraków.

Co z innymi stacjami? Komercyjni nadawcy mieli szereg zastrzeżeń do radia cyfrowego. Proces cyfryzacji został znacznie spowolniony, ale nie zatrzymamy - Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przedstawiła wstępne plany na zagospodarowanie 3 ogólnokrajowych i 34 lokalnych, tzw. miejskich multipleksów radia cyfrowego.

Wykonanie i technologie

Sharp S460 prezentuje się naprawdę dobrze - radio ma drewnianą obudowę z aluminiowym frontem i teleskopową antenę. Na rynku znajdziemy modele w kolorze: białym, szarym i czarnym. Gabarytami radio przypomina niewielkie pudełko z butami. Z przodu umieszczono wyświetlacz LCD, wokół niego znajdziemy osiem przycisków funkcyjnych. Pokrętło zwiększające i zmniejszające poziom głośności umieszczono na górze. Z tyłu - oprócz wejścia na zasilanie - znajdziemy port AUX z wejściem Jack. Do radia można podłączyć zewnętrzne źródło dźwięku przy pomocy kabla. Ale - jak na nowe urządzenie przystało - radioodbiornik ma wbudowany moduł Bluetooth (4.2) do bezprzewodowego przesyłania dźwięku. 

Całość prezentuje się dość stylowo, odrobinę przypominając designem radia z minionych dekad, a zarazem dostarczając odpowiedni poziom minimalizmu godnego dzisiejszego podejścia do wzornictwa przemysłowego. Będzie bardzo dobrze komponowało się z wystrojem kuchni, salonu lub sypialni.

Sama obsługa radioodbiornika nie stwarza problemów, co trudno uznać za zaskoczenie. Do wyboru mamy stacje cyfrowe i FM, sprzęt jest wyposażony w tuner DAB/DAB+/FM i RDS. W pamięci urządzenia można zapisać aż 60 stacji, co w Polsce ma znaczenie w przypadku stacji nadawanych analogowo. Te cyfrowe S460 ustawia i zapisuje momentalnie - nie ma ich przecież wiele. Ekran LCD wyświetla informacje o godzinie, sile sygnału i rodzaju transmisji. Na dole umieszczono pasek z komunikatami tekstowymi. W zestawie nie ma pilota - trochę szkoda.

Jakość dźwięku

Głośniki testowanego radioodbiornika mają moc wyjściową 30 watów. I rzeczywiście, producent "nie oszukuje" klientów - S460 gra dobrze. Jakość odwzorowanych tonów niskich i wysokich jest poprawna. Nie ma mowy o poziomie reprezentowanym przez znacznie droższe urządzenia audio, ale radio Sharpa bije na głowę tańsze odpowiedniki, jakie znajdziemy w sklepach RTV.

Teleskopowa antena nie musi być wyciągnięta w pełni, aby bez najmniejszego problemu odbierać sygnał radia cyfrowego. Różnica pomiędzy radiem cyfrowym a FM (jakość dźwięku) jest łatwa do usłyszenia nawet dla osób, które nie są audiofilami. Radio analogowe odbiera rzecz jasna bez najmniejszego problemu - nie jest to tak oczywiste, bo tanie radioodbiorniki nie zawsze potrafią dostarczyć pełne spektrum oferowane przez stacje nadawane w paśmie FM.

Reasumując fragment dotyczący jakości dźwięku - Sharp S460 oferuje dobrą jakość dźwięku nie tylko jak na radioodbiorniki, ale jak na urządzenia audio w tym segmencie cenowym.

Podsumowanie

Cena: Około 469 złINTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Sharp DS-S460 | cyfrowe radio | DAB+

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje