Reklama

Porównujemy soundbar do głośników w telewizorze

Czy głośniki zamontowane w telewizorze wystarczą, aby mieć dobry dźwięk podczas oglądania filmów, grania i słuchania muzyki? Postanowiliśmy to sprawdzić, porównując telewizyjne głośniki z soundbarem Samsung HW-N650. Czy różnica była wyraźnie słyszalna?

Telewizor kontra soundbar HW-N650

Załóżmy, że właśnie wróciliśmy do domu z nowym telewizorem 4K. Podłączamy go, logujemy się do Netfliksa, wybieramy film "Incepcja" i... obraz nie pozostawia wiele do życzenia, ale coś zwyczajnie nie gra. Po chwili orientujemy się, że to dźwięk. Czyżby brakowało tej "filmowej atmosfery", jaką tworzy dobry sprzęt grający? Czy telewizor, a raczej jego głośniki, dostarczą nam tego, co może nam dać soundbar? Postanowiliśmy przeprowadzić test porównawczy.

Podczas testu wykorzystaliśmy dwa telewizory - jeden 55-calowy telewizor 4K, drugi 47-calowy odbiornik Full HD. Jeden miał całkowitą moc głośników wynoszącą 30 W, drugi 20 W. Oba obsługiwały kilka trybów audio, a większy TV miał nawet posiadać odpowiednik dźwięku przestrzennego.

Reklama

Po drugiej stronie stanął soundbar Samsung HW-N650. Jego całkowita moc wynosi 360 W. Listwa głośnikowa ma 200 W, a subwoofer ma moc 160 W. Całość pracuje w systemie 5.1. Sprzęt korzysta z technologii Samsung Acoustic Beam. W górnej części listwy dźwiękowej umieszczono 56 otworów, dzięki którym cały zestaw gwarantuje panoramiczne wrażenia audio. nasz obszerny test HW-N650 można przeczytać w tym miejscu.

Przejdźmy zatem do porównania, podczas którego skupiliśmy się na filmach, grach wideo i muzyce.

Oglądamy filmy

Na pierwszy ogień poszedł netfliksowy serial "Luke Cage". Jego akcję osadzono w Harlemie, a muzyka i "dźwięk ulicy" odgrywają w nim gigantyczna rolę. Głośniki telewizorów nie były w stanie zreprodukować muzycznego bogactwa przygotowanego przez twórców, a w scenach akcji brakowało przysłowiowego (i dosłownego) basu. Ten sam fragment w wersji z podłączonym soundbarem brzmiał tak, jak powinien, a my czuliśmy się, jakbyśmy przenieśli się na ulice Nowego Jorku.

Drugim wyborem był absolutny klasyk kina przygodowego - "Indiana Jones i ostatnia krucjata". Do testu posłużyła scena pojedynku na czołgu. Tym razem zaczęliśmy test od soundbara Samsung HW-N650. Sprzęt bardzo dobrze poradził sobie z oddzieleniem fantastycznej ścieżki dźwiękowej Johna Williamsa, odgłosów walki i dialogów z zabawnymi docinkami Forda i Connerego. Przełączenie się na telewizor sprawiło, że scena przestaje być tak samo epicka, zaczyna brakować jej kinowego rozmachu, a muzyka, dźwięk i dialogi "zlewają się w jedno".

Na koniec filmowej części porównania padło na wspomnianą "Incepcję", kultowy film fantastyczno-naukowy Christophera Nolana, jak w przypadku każdej jego produkcji z ostatnich lat - obdarzony doskonałym dźwiękiem (Oscar za dźwięk i montaż dźwięku). Na potrzebę filmu wybraliśmy scenę w hotelu (w gruncie rzeczy to kilka przeplatających się scen). Owszem, można ją obejrzeć na głośnikach telewizora, ale traci wiele ze swojego geniuszu, nawet jeśli z korzystamy z telewizyjnego trybu dźwięku przestrzennego. Dla porównania soundbar HW-N650 ze swoim trybem przestrzennego audio dostarcza nam znacznie więcej niż "płaski" dźwięk płynący z telewizora.

Jeśli planujemy oglądać na naszym dużym TV film ze znajomymi lub rodziną (a zaprawne planujemy) czy emocjonować się meczem - głośniki telewizora zwyczajnie nam nie wystarczą. Nie tylko ze wzglądu na ich jakość, ale także przez grupę oglądających, którzy będą "zagłuszać" dźwięk z głośniczków TV swoimi rozmowami. W kinie nie ma takich problemów, a soundbar daje nam namiastkę kina w domu.

Teraz pora na gry

Po filmach sprawdziliśmy jeszcze dwie gry wideo na konsoli Xbox One. Pierwszą pozycją było "Abzu", historia człekopodobnego stworzenia przemierzającego kolejne podwodne krainy. Dźwięk i muzyka pełnią w "Abzu" kluczową rolę. Korzystając z głośników telewizora możemy podnieść poziom głośności, ale nigdy nie uzyskamy takiego efektu, jak w przypadku soundbara. Zresztą, nigdy nie doczekamy się dźwięku na odpowiednim poziomie poprzez pogłaśnianie telewizora. W przypadku soundbara wystarczy nawet poziom 10 punktów, aby uzyskać świetny dźwięk. Soundbar Samsung HW-N650 dodatkowo ma bardzo udany Tryb Gra, doskonale dostosowany do potrzeb grających. Telewizor nie miał w tym przypadku szans.

Drugim tytułem wykorzystanym w teście był nasz polski "Wiedźmin 3: Dziki Gon", którego nikomu przedstawiać nie trzeba. Trudno chyba wyobrazić sobie lepszą grę do przeprowadzenia porównania. Aby w pełni docenić to arcydzieło, potrzeba dobrego sprzętu audio. Telewizor "poległ" przy tym wzywaniu, szczególnie w scenach, gdzie konieczne było umiejętne wyizolowanie ścieżki dialogowej w tak bogatym bukiecie dźwięków. No i sama muzyka partytury Marcina Przybyłowicza i Mikołaj Stroińskiego nie została napisana po to, aby odsłuchiwać ją na zwykłym telewizorze. Dopiero dobry soundbar pokazuje, jak wiele pracy włożono w przygotowanie ścieżki dźwiękowej. Raz jeszcze, HW-N650 i jego Tryb Gra pokonały głośniki telewizora.

Na koniec muzyka

W tym przypadku obyło się bez niespodzianki. Pomijając już fakt, że z soundbar bez problemu możemy zsynchronizować ze smartfonem, a TV zasadniczo nie daje nam takiej opcji, głośniki telewizora nie miały szans z listwą głośnikową i subwooferem, generującym niskie tony i odpowiednio pogłębiającym dźwięk. Do porównania wykorzystaliśmy: płytę audio CD (puszczona na Xboksie One), serwis YouTube (nie brakuje w nim muzyki) i Tune-In Radio. W każdym przypadku soundbar Samsung HW-N650 "bił na głowę" telewizor.

Wygrywa soundbar

Ostateczny werdykt nie budzi zastrzeżeń i był do przewidzenia - soundbar taki jak HW-N650 Samsunga został stworzony z myślą o reprodukcji dźwięku na najwyższym możliwym poziomie. Głośniki telewizora co prawda "wystarczą", ale tylko pod warunkiem, że nie mamy dużych audio-wymagań. Jednak jeśli zainwestowaliśmy w nowy telewizor 4K, albo chcemy na nowo zakochać się w już posiadanym odbiorniku, dobry soundbar zapewni nam doznania godne sali kinowej, stanowiąc brakujące ogniowo całego telewizyjnego zestawu.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Samsung

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje