Reklama

Nokia E75 - towarzysz kobiety

Dzięki zapisywaniu w obrazach danych o lokalizacji możemy rejestrować szczególne miejsca i później zaznaczać ich pozycję na mapie, co jest przydatną cechą w firmach, np. reklamowych. Jakość zdjęć wykonanych tym modelem w dużym stopniu zależy od warunków oświetleniowych. W słabym świetle lub w scenach gdzie dominuje czerń, np. formacje skalne rozrzucone w lesie, na zdjęciach będą mocno widoczne szumy matrycy, często też obraz wyjdzie poruszony. Również szczegółowość zdjęć pozostawia wiele do życzenia. Owszem, wyglądają ostro, ale to zasługa algorytmów wyostrzających. Jeżeli spojrzymy np. na gałęzie iglastych drzew, zauważymy tylko zieloną plamę.

Reklama

Wbudowanym aparatem możemy też nagrywać filmy wideo i to z rozdzielczością 640x480 pikseli. Ich jakość jest na dobrym poziomie, o ile nie korzystamy z zoomu cyfrowego. Jest dostępny, ale lepiej o tej funkcji zapomnieć. Poza znacznym pogorszeniem obrazu, będziemy czasami słyszeć nieprzyjemne "pyknięcia" w nagranym materiale. Reasumując, moduł aparatu cyfrowego sprawdzi się jako medium zbierania informacji, ale nie jako narzędzie rejestracji pamiątkowych obrazów z wycieczek.

Podczas takich podróży nieoceniony staje się wbudowany w E75 moduł GPS. Jego praca jest wspierana poprzez dane A-GPS oraz opiera się na położeniu stacji bazowych. Dzięki temu maksymalnie po paru minutach znamy swoje położenie. Podstawowym programem korzystającym z tego odbiornika jest Nokia Maps 2.0. Jest to aplikacja, dzięki której znajdziemy najbliższą restaurację czy bankomat. Pracuje również w trybie nawigacji, czyli głosowo poprowadzi nas do celu, ale dopiero po wykupieniu subskrypcji.

Jeżeli zdecydujemy się na używanie tej aplikacji, warto wykorzystać stacjonarny komputer i pakiet Nokia PC Suite, aby ściągnąć interesujące nas mapy do pamięci telefonu. W innym przypadku, w zależności od naszej lokalizacji, aplikacja będzie łączyć się z Internetem i ściągać wymagany kawałek mapy. Oprócz wysokich kosztów, może się zdarzyć, co spotkało nas w górach, iż operacja ta będzie niedostępna z powodu braku połączenia pakietowego. Mimo że ta cyfrowa mapa na skalistych szlakach była nieprzydatna, to sam GPS się sprawdził, a to za sprawą takich narzędzi jak cyfrowy kompas czy numeryczne określanie celu. Te funkcje połączone z całkiem wydajną baterią, która wytrzymała 6-godzinny okres, gdzie co chwila sprawdzaliśmy naszą pozycję GPS i kierunek, pozwoliły na szczęśliwy powrót do domu.

Nie tylko dla pań

Ciemnoczerwona kolorystyka, błyszczące wykończenie i zgrabne kształty. Pierwszym skojarzeniem jest, iż jego miejsce, to kobieca dłoń. Jednakże nie jest to kolor podstawowy tego modelu. Nim będzie barwa podchodząca pod czerń z ciemno granatowym odcieniem. A taki model bardzo ładnie komponuje się z szykownym garniturem dżentelmenów.

PLUSY

- Elegancki design, stalowa tylna pokrywa.

- Wysuwana klawiatura QWERTY,

- Pełna wersja Quickoffice,

- Oddzielny przycisk dla komend głosowych.

MINUSY

- Wąski czterokierunkowy manipulator,

- Nierównomiernie i słabo podświetlona klawiatura QWERTY,

- Kiepsko rozwiązany wybór polskich znaków na klawiaturze.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama