LG V30 - pierwsze wrażenia z IFA 2017

LG V30 /INTERIA.PL
Reklama

Na targach IFA 2017 firma LG zaprezentowała swojego najnowszego flagowca. V30 to smartfon niezwykły pod każdym względem - mieliśmy okazję przyjrzeć mu się w Berlinie.

Firmę LG można lubić lub nie, ale na pewno nie można odmówić im odwagi. Koreańczycy na przestrzeni ostatnich lat wypuszczali na rynek różne, często mocno "eksperymentalne" smartfony. Za takie należy uznać oba Flexy, takim był modułowy G5 oraz V10 i V20 z dodatkowymi ekranami.

Na targach IFA 2017 zaprezentowano następcę ostatniego z wymienionych, który w rzeczywistości jest "czymś więcej". V30 to prawdopodobnie najlepszy smartfon LG w historii.

Zmiana goni zmianę

LG V30 przy pierwszym kontakcie zachwyca. Smartfon wygląda rewelacyjnie i tak też jest wykonany. Pod względem wzornictwa jest to kontynuacja idei rozpoczętej przez model G6. Ekran zajmuje niemal cały przedni panel smartfona, jest delikatnie zakrzywiony w rogach i na bokach, tył jest szklany, a całość spina metalowa ramka.

Reklama

V30 jest lekki i smukły, mimo że zmieszczono w nim złączę audio jack (grubość 7,3 mm). V30 waży zaledwie 158 gramów i mamy wrażenie jakby był pozbawiony baterii. Mimo swojej niewielkiej masy smartfon wydaje się być solidny i bardzo wygodnie leży w dłoni. Nie jest wydłużony jak Note8, a pomimo tego i tak ma 6-calowy ekran.

Poszczególne elementy obudowy zostały dobrze spasowane, więc już na tym etapie można mieć pewność, że będzie to sprzęt z segmentu premium. Mimo szklanego tyłu, obudowa wcale nie zbiera nagminnie odcisków palców - pod tym względem jest dużo lepiej niż w przypadku HTC U11, którego testowaliśmy jakiś czas temu.

Witamy OLED-a!

Jedną z najważniejszych nowości w LG V30 jest ekran QuadHD+ OLED FullVision. Chciałoby się rzec: wreszcie! Po wielu latach produkcji rewelacyjnych telewizorów OLED, inżynierom LG w końcu udało się usprawnić proces produkcji tych paneli i przystosować je do warunków mobilnych. To gigantyczny skok jakościowy, bo w poprzednich flagowcach LG OLED-ów po prostu brakowało.

Jeżeli chodzi o właściwości wyświetlacza, to ma on proporcje obrazu 18:9 (taki sam jak model G6) i pracuje w rozdzielczości 2880 na 1440 pikseli. To odpowiednia konfiguracja sprawdzona już przez Koreańczyków, więc brak zmian w tej materii jest zrozumiały. Jakości samego ekranu nie dało się wiarygodnie sprawdzić w warunkach targowych (prawdziwy test to intensywne oświetlenie), ale ostrość, kontrast i odwzorowanie kolorów są prawidłowe. Barwy nie są podbite jak w Samsungach, więc wydają się być bardziej naturalne. Trudno jednak jednoznacznie stwierdzić na ten moment, kto w starciu OLED-owych gigantów by zwyciężył.

Warto wspomnieć także o drugim ekranie, który był do tej pory cechą charakterystyczną smartfonów z serii V. Tym razem go... nie doświadczymy, przynajmniej w klasycznej postaci. Nie ma osobnego paska wyświetlacza, na którym pojawiają się powiadomienia, choć jest coś lepszego. To tzw. pływający pasek (Floating Bar), który pozwala na szybki dostęp do często używanych aplikacji i funkcji. W ten sposób możemy zgrupować cztery najczęściej używane aplikacje i przenieść je w dowolną strefę wyświetlacza, by mieć cały czas do nich dostęp. W dowolnej chwili możemy go także wyłączyć. Proste i użyteczne.

Smartfon jest oczywiście obdarzony funkcją Always On Display (AOD), dzięki czemu powiadomienia są wyświetlane także na wygaszonym ekranie. Właśnie w takich sytuacjach, funkcja AOD działa niejako jako "drugi" ekran, wyświetlając informacje o przychodzących wiadomościach, odtwarzanej muzyki, etc., bez konieczności wybudzania smartfonu.

Najlepszy aparat na rynku?

LG V30 ma wyróżniać się na tle konkurencji także możliwościami fotograficznymi. Podczas finalnych testów urządzenia będzie co sprawdzać. Podwójny aparat główny z obiektywem standardowym 16 Mpix i szerokokątnym 13 Mpix wyposażono w funkcję optycznej stabilizacji obrazu (OIS) i elektronicznej stabilizacji obrazu (EIS), a także hybrydowy autofokus, który łączy detekcję laserową i fazową. Wszystko po to, by zdjęcia i filmy wykonane V30 były jeszcze ładniejsze.

Cechą wyróżniającą V30 na tle konkurencji jest to, że obiektyw standardowy aparatu głównego (16 Mpix) o przysłonie F1.6 ma szklaną soczewkę. Pozwala to wpuścić więcej światła, a to z kolei przekłada się na rejestrację bardziej nasyconych kadrów. Obiektyw Crystal Clear gwarantuje dokładniejsze odwzorowanie kolorów i bardziej wyrazisty obraz niż w przypadku smartfonów z plastikowymi soczewkami. Ulepszeniu uległ także obiektyw szerokokątny, w którym wyeliminowano prawie 70 proc. zniekształceń krawędzi obrazu w porównaniu do V20. Efekt "rybiego oka" jest tu zatem nieco łagodniejszy.

Dzięki V30 każdy będzie mógł stać się zawodowym filmowcem. Pomogą w tym funkcje Cine Effect czy Point Zoom. Ta pierwsza daje nam dostęp do 15 filtrów tematycznych charakterystycznych dla odrębnych gatunków filmowych - od komedii romantycznej, przez "klasyk", po thriller. Point Zoom to z kolei funkcja wykorzystująca zaawansowane algorytmy, do wykonywania płynnych zbliżeń wybranych obiektów w kadrze. Zapowiada się naprawdę nieźle, zwłaszcza że V30 ma baterię o pojemności 3300 mAh, która pod względem żywotności na "bić konkurencję na głowę". To naprawdę wielkie ambicje.

Będzie hit?

LG V30 miałby szansę stać się rynkowym hitem, o ile jego cena byłaby "przystępna". O tej na razie zbyt wiele nie wiadomo, gdyż LG wciąż negocjuje z polskimi operatorami. To oznacza, że będzie drogo. Cena startowa ma być wyższa od ceny LG G6 w momencie premiery, zatem można by przewidywać kwotę rzędu 3500 zł. Smartfon trafi na nasz rynek w czwartym kwartale bieżącego roku - jeszcze przed gorącym okresem bożonarodzeniowym, być może w listopadzie.

PARAMETRY

·      Procesor: układ Qualcomm Snapdragon 835

·      Wyświetlacz: 6,0-calowy QuadHD+ OLED FullVision 18:9 (2880 x 1440 / 538 ppi)

·      Pamięć:

o  V30: RAM LPDDR4x 4 GB / ROM UFS 2.0 64 GB / MicroSD (nawet 2 TB)

o  V30+: RAM LPDDR4x 4GB / ROM UFS 2.0 128GB / MicroSD (nawet 2 TB)

·      Aparat:

o  podwójny tylny: 16MP standardowy (F1.6/71°) /13MP szerokokątny (F1.9/120°)

o  przedni: 5 MP szerokokątny (F2.2 / 90°)

·      Bateria: 3300 mAh

·      System operacyjny: Android 7.1.2 Nougat

·      Wymiary: 151,7 x 75,4 x 7,3 mm

·      Waga: 158 g

·      Sieć: LTE-A 4 CA

·      Łączność: Wi-Fi 802.11 a, b, g, n, ac / Bluetooth 5.0 BLE / NFC / USB 2.0 typ C (kompatybilne z wersją 3.1)

·      Kolory: Aurora Black / Cloud Silver / Moroccan Blue / Lavender Violet

·      Inne: ochrona przed wodą i pyłem klasy IP68 / zgodność ze standardem MIL-STD 810G / obiektyw Crystal Clear Lens / 32-bitowy system Hi-Fi Quad DAC / format HDR10 / funkcja Daydream / Asystent Google / funkcja UX 6.0+ / rozpoznawanie głosu / rozpoznawanie twarzy / czytnik linii papilarnych / technologia Qualcomm® Quick Charge™ 3.0 / ładowanie bezprzewodowe

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Smartfon | LG | OLED | IFA 2017
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy