LG 42SL8000 - LCD bez granic

Nowy telewizor LG oznaczony symbolem SL8000 to propozycja z segmentu premium. Od momentu zapowiedzi, wiadomo było tylko tyle, że będzie super elegancki i płaski, co do obrazu to producent mówił tylko o technologii 200hz i wysokim kontraście. Czego więc się spodziewać?

Czy jest to po prostu 42LH5000 tylko w ładniejszym opakowaniu? Czy telewizor nazwany jak coupé mercedesa ma do zaoferowania jedynie atrakcyjny design, a jakość dużo tańszych modeli? Na szczęście nie, o czym łatwo można się przekonać.

Reklama

LG 42SL8000 to jeden z dwóch nowych modeli koreańskiej firmy zrealizowany w duchu koncepcji BORDERLESS. Jej zamysł jest taki aby tworzyć telewizory, których panele nie są osadzone w ramkach, a z nimi zlicowane. Zabieg znoszący granicę pomiędzy panelem, a obudową pozwala dodać płaskiemu ekranowi szyku i elegancji, która dodatkowo wynika z bardzo małej głębokości obudowy. Co ciekawe SL8000 jest tym modelem serii SL, który wykorzystuje jeszcze klasyczne podświetlanie CCFL zamiast diodowego. Mimo tego jego konstrukcja do złudzenia przypomina ultra płaskie LED TV, głównie za sprawą niecałych 5 centymetrów grubości (to mniej więcej połową standardowego telewizora LCD).

Za mała grubością idzie także ciekawe wzornictwo przykuwające wzrok bardzo cienkimi krawędziami i detalami wykonanymi z duża dbałością. Do dwóch najwyraźniejszych cech wyglądu nowego LG zaliczyłbym wykończenie górnej krawędzi, którą wygładzono i doprowadzono aż do tylnej części obudowy oraz ikony na dolnej belce podświetlane diodami rodem ze sprzętu dj-skiego w kolorze niebieskim.

Obraz

Wiele osób oczekiwałoby od telewizora tego segmentu podświetlania LED. Niemniej jednak LG 42SL8000 jak na swój charakter i wyposażenie jest stosunkowo niedrogi, czego przyczyn można szukać m.in. w zastosowaniu klasycznych lamp fluorescencyjnych z zimną katodą.

SL8000 jest jednym z najlepszych ekranów LCD z klasycznym podświetlaniem na rynku. Jego współczynnik kontrastu wynoszący 150 000:1 to jeden z lepszych w klasie i chyba najlepszy wśród modeli tej firmy. LG udało się to zwiększając poziom czerni, który można powiedzieć nigdy nie był mocną stroną ich ekranów LCD. Tym czasem efekt w SL8000 jest bardzo ciekawy. Poprawiła się gradacja szarości i do minimum zredukowano efekt czarnych plam w ciemnych scenach. Telewizor na prawdę znakomicie radzi sobie z wyświetlaniem ciemnych scen zarówno w przypadku obrazu z odtwarzacza BD czy konsoli lub zwykłej anteny. Niestety, nie ma róży bez kolców i w przypadku czerni na ekranie tego LG możemy zauważyć, że blaknie ona gdy oglądamy pod kątem.

Jeżeli chodzi ogólną jakość obrazu wysokiej rozdzielczości na ekranie SL8000 to również nie należy szczędzić pochwał. Obraz w Full HD jest bardzo ciepły i dynamiczny, a krawędzie są ostre. Jedynie w przypadku jasnych obrazów można zauważyć lekkie przeostrzenie, ale na prawdę zdarza się ono sporadycznie. Na równie wysokim poziomie stoi skalowanie obrazów standardowej rozdzielczości. Sądzę, że Toshiba mająca w tej kategorii najmocniejszą pozycję może zacząć obawiać się nowego LG. Telewizor znakomicie wyświetla skalowany obraz wiernie oddając kolory i detale. Ostrość również jest satysfakcjonująca, a telewizor nie dodaje zbędnych informacji do obrazu w trakcie skalowania.

Nie jest tajemnicą, że aby móc uzyskać znakomite efekty, o których piszę, należy poświęcić ekranowi trochę czasu. Do prawidłowej kalibracji możemy wykorzystać instalowany od zeszłego roku w telewizorach tej marki system ISF (tryb ekspercki) lub gdy nie chcemy siłować się z dziesiątkami suwaków Picture Wizard, czyli kreator obrazu przeprowadzający nas krok po kroku przez kolejne etapy kalibracji.

Omawiając nowego LG 42SL8000, nie sposób nie zwrócić uwagi na jego 200hz. To ciekawe gdyż producenci z początku reklamowali je jako najwydajniejsze rozwiązanie w dziedzinie czynienia ruchu jeszcze bardziej płynnym, a teraz wyposażają w nie tylko niektóre modele. W przypadku serii SL jest podobnie. SL8000 wyposażony jest w system TruMotion 200hz, podczas gdy droższy SL9000 ma 100hz. Rzecz w tym, że testowany dziś LG nie działa tak jak podobne ekrany Sony czy Samsunga tworzące w jeszcze więcej niż w 100hz klatek pośrednich.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje