Laptop HP OMEN (15-ax052nw) - mistrz wagi średniej

Laptop HP OMEN. Sugerowana cena testowanego modelu - około 4200 zł. /INTERIA.PL
Reklama

Testujemy najnowszego laptopa dla graczy firmy HP - model OMEN. Czym wyróżnia się ten sprzęt, czy jest lepszy od konsol nowej generacji i jak sprawuje się w praktyce?

Laptop HP OMEN to próba wejścia HP na mocno konkurencyjny rynek, jakim są przenośne komputery gamingowe. Na szczęście dla HP, firma postanowiła nie konkurować jak najmocniejszą specyfikacją z innymi tego typu urządzeniami, co kończy się wyłącznie zwiększeniem ceny, gabarytów urządzenia i samego zasilacza. Zamiast tego stworzono urządzenie będące połączeniem multimedialnego notebooka i przenośnego komputera do gier. Jak zatem wypadła taka kombinacja?

Reklama

Krótka specyfikacja i wygląd

HP Omen prezentuje się całkiem nieźle. Tuż przed podniesieniem pokrywy, wita nas czerwone logo nowej rodziny komputerów. Nie sposób nie zauważyć całkiem rozsądnej wagi tego modelu (około 2 kg). Komputer nie prezentuje się tak "ociężale" jak modele typowo dla graczy (rozmiary 38,2 × 25,3 × 2,45 cm), nie ma również mowy o wielkim zasilaczu w zestawie. Sam sprzęt wygląda naprawdę nieźle i wyróżnia (pozytywnie) na tle przeciętnie wyglądających notebooków.

Specyfikacja OMEN-a jest poprawna, chociaż nie może pochwalić się najnowszymi rozwiązaniami (np. nowa generacja procesorów Intela). Ekran w tym modelu został wykonany w technologii IPS UWVA, i ma przekątną 15,6″ z powłoką antyrefleksyjną i podświetleniem WLED (1920 na 1080). Ekran oferuje naprawdę niezłą jakość. W środku znajdziemy kartę GeForce GTX 960M (4 GB dedykowanej pamięci GDDR5) oraz procesor Intel Core i5 (6300HQ, 2,3 GHz, maks. 3,2 GHz, 6 MB pamięci podręcznej, 4 rdzenie). Do tego doszło 8 GB pamięci RAM i dyski 128 GB SSD oraz 1 TB 7200 SATA.

Sugerowana cena testowanego modelu - około 4200 zł.

Bateria, dźwięk i głośność pracy

Bateria zamontowana w tym modelu pozwala na do 8 godzin zwykłego korzystania (bez grania) i na około 3 godziny grania na wysokich ustawieniach, z poziomem jasności ekranu ustawionym na 75 proc. To poprawny wynik. Za stronę dźwiękową odpowiadają głośniczki firmy Bang & Olufsen, które sprawdzają się całkiem nieźle - jak na notebooka. Pochwalić należy również poziom głośności pracy notebooka - z HP OMEN nie mieliśmy większych problemów.

Gramy w gry

Jak łatwo się domyślić, laptop z taką specyfikacją bez problemu radzi sobie z multimediami oraz "zwykłą pracą". Zatem, jak na testy laptopa gamingowego przystało, odpaliliśmy na nim kilka nowych gier:

ReCore - pierwsza gra wspierająca program Xbox Play Anywhere. Dzięki niemu jedna cyfrowa kopia umożliwia jednoczesne granie na komputerze z Windows 10 oraz na konsoli Xbox One. ReCore chodził bez problemu na wyższych ustawieniach graficznych.

Obduction - nowa gra przygodowa twórców Mysta. Graficznie dość wymagający produkt. Na najwyższych ustawieniach graficznych widać było drobne spadki liczby klatek animacji, ale na ekranie nie działo się nic złego. Można było grać bez problemów.

Kozacy 3 - kolejna część dobrze znanej, w niektórych kręgach, strategii. Sama gra pozostawia wiele do życzenia, ale na HP Omen działała bez problemu.

Oxenfree - pozycja nie mająca dużych wymagań sprzętowych, ale czasami komputery nie radzą sobie z pozoru prostą grafiką 2D. W tym przypadku nie było takich problemów.

Podsumowanie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: komputer dla gracza
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy