Reklama

iPad Air 2019, iPadOS i Apple Arcade - test

iPad Air 2019 /materiały prasowe

Sprawdzamy tegorocznego iPada Air, przy okazji testując system iPad OS i przygotowując listę najciekawszych gier w ofercie usługi Apple Arcade. Czy iPad Air 2019 to dobry tablet do grania i multimediów? Sprzęt jest dostępny w Polsce m.in. dzięki sklepowi RTV Euro AGD.

Reklama

Apple było i jest absolutnym "królem tabletów". O ile na rynku smartfonów twórcy iPhone’a maja bardzo mocną konkurencję ze strony urządzeń z Androidem, tak w przypadku tabletów nikt nie może się z nimi równać - statystyki tylko to potwierdzają. Jeśli mamy do wydania odpowiednią sumę, iPad wydaje się najlepszym wyborem. Ale który model wybrać? Postanowiliśmy sprawdzić nowego iPada Air, a przy okazji przyglądać się systemowi iPadOS i Apple Arcade.

iPad Air 2019 - trzeci filar

Reklama

Tegoroczny iPad Air to tak zwana "trzecia droga", wybór pośredni pomiędzy tańszym, standardowym iPadem/iPadem mini, a droższym modelem - iPadem Pro.  Air może pochwalić się specyfikacją i możliwościami lepszymi od standardowego iPada, jednocześnie ustępując droższej wersji m.in. na płaszczyźnie częstotliwości odświeżenia ekranu (i samej jego przekątnej) czy mocy obliczeniowej. Jeśli nie planujemy wykorzystywać tabletu do szeroko rozumianej pracy - Pro nie jest nam potrzebny. Jednak w przypadku, kiedy zwykły iPad to za mało - do akcji wkracza Air.

Tegoroczny model ma - bez zaskoczenia - ekran o przekątnej 10,5 cala, wykonany w technologii Retina (2224 na 1668 pikseli).  Urządzenie prezentuje się, jak to w przypadku Apple, dobrze, chociaż duże ramki wyglądają przypominają designem o tym, że Apple musi postawić na najnowsze trendy.  Inżynierowie projektujący Air skorzystali ze złącza Lightning. Sprzęt ma procesor  Apple A12 Bionic i 3GB pamięci RAM. W przypadku urządzeń mobilnych Apple, za sprawą dobrze zoptymalizowanego systemu, więcej pamięci RAM nie jest właściwie konieczne.  Wspomniane złącze Lighting nie będzie dobrą informacją dla zwolenników USB-C. Na rynku znajdziemy m.in. model z 64GB wbudowanej pamięci. Podczas testów korzystaliśmy z modelu o pojemności 256GB.

Bateria w urządzeniu wystarczy na około 7 do 10 godzin, zależnie od tego, co robimy z tabletem i na jakich ustawieniach - to niezły wynik.  Na tylnej obudowie znajduje się aparat z matrycą 8 Mpx - należy traktować go jako urządzenie do robienia notatek oraz innej "użytkowej" fotografii. Nie ma co marzyć o zdjęciach dorównujących nowym smartfonom z Androidem nawet za około 1000 zł. Jednak nikt rozsądny nie kupuje iPada z myślą o robieniu doskonałych zdjęć. Są inne powody.

iPad OS - najważniejsze nowości

Podobnie jak Air ma być "iPadem środka", tak system iPadOS ma być czymś pomiędzy iPhone’owym iOS-em a MacOS z laptopów Apple. Nie brakuje użytkowników, dla których iPad jest substytutem komputera - to właśnie z myślą o nich powstała opisywana wersja systemu.

Największą nowością w iPadOS jest nie tylko natywne wsparcie dla dysków przenośnych korzystających z interfejsu USB, ale nowa aplikacja Pliki, pozwalająca na łatwiejsze zarządzanie plikami. Dla użytkowników Androida to może być zabawne - ale w przypadku iPadów to nowość.

Modyfikacja systemu wprowadza funkcje Slide Over i Split View, dzięki którym można pracować z kilkoma apkami jednocześnie. Apple zmieniło wygląd ekranu głównego, umożliwiając umieszczenie na nim większej liczby aplikacji. Ulubione apki można trzymać w gotowości na panelu Slide Over, a najważniejsze dla nasz widżety da się umieścić w Widoku Dnia Codziennego.

Co jeszcze? Dodano ulepszone gesty do kopiowania, wklejania, cofania i wykonywania innych operacji. Przeglądarka Safari jest traktowana przez strony internetowe jako przeglądarka desktopowa, a nie mobilna. Całość systemu posiada opcję działania w Trybie Ciemnym. Jeśli korzystamy z klawiatury, możemy wspomóc się skrótami klawiszowymi, aby przyspieszyć naszą prace.

System iPadOS to jeszcze kilka pomniejszych dodatków, ale najistotniejsze wymieniliśmy powyżej. Czy zatem tablet z iPadOS zastąpi komputer? Raczej nie. Albo inaczej. Nie zmieni on podejścia osób, które wcześniej nie chciały korzystać z iPada "jak z notebooka". Natomiast dla tych, którzy preferują taką opcję - jest to początek ciekawej przygody.

Na następnej stronie piszemy o najlepszych grach na Apple Arcade i podsumowujemy test

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje