Reklama

HP mini 5102 - konkurencyjny netbook

Amatorów zabezpieczeń ucieszą dodatkowe zabezpieczenia, utrudniające dostanie się danych gromadzonych na netbooku w niepowołane ręce. Są to przede wszystkim funkcje rozpoznawania odcisku palca i rozpoznawania twarzy. Te rzadko używane przez użytkowników atrybuty to ukłon w stronę klientów biznesowych.

Reklama

Co ma w środku?

Testowana wersja zaopatrzona została w system operacyjny Windows 7 starter, ale dostępne na rynku są także wersje zaopatrzone jedynie w Linux. Do wyboru mamy dysk 160, 250 lub nawet 320 GB (ten ostatni niedostępny w polskim sklepie HP). Wszystkie wersje standardowo posiadają 1 GB pamięci RAM z możliwością aktualizacji do 2 GB, oraz procesor Intel Atom N450 z 512 kB pamięci. W standardzie HP mini posiada WLAN i WWAN,i Bluetooth, a także, w topowych wersjach, detektor GPS.

Razem z komputerem, HP oddaje w ręce użytkownika pakiet narzędzi wspomagających. Niektóre z nich udostępniają ciekawe opcje, jak trwałe usuwanie danych z komputera (HP disc sanitizer) czy ustawianie hasła do konkretnych aplikacji i programów (HP security manager). Inne wykorzystywane będą prawdopodobnie tylko przez osoby korzystające w analogicznych samych celach z kilku PC: HP quick sync zapewnia synchronizację wysyłki maili i zarządzanie plikami pomiędzy dwoma komputerami. Dla wszystkich, którzy wybiorą wersję z Windows 7 do wykorzystania pozostaje pakiet wsparcia HP support assistant, czuwający nad bezpieczeństem naszego mini.

Przeciętnego użytkownika oszołomić może ilość aplikacji udostępnionych pod marką HP. Poza wyżej wymienionymi są to dodatkowo: HP quick look (tylko z Windows), HP quick web, HP connection manager, HP security manager. Na szczęście większość z nich działa w miarę automatycznie, raportując jedynie potrzebę wykonania konkretnych czynności .

Dla kogo?

HP mini to netbook funkcjonalny i stylowy, zaspokajający nie tylko podstawowe potrzeby użytkowników, ale także poszerzone wymogi zabezpieczenia i transferu danych, oraz mobilności pracy. Jego cechy mogą przekonać do zakupu osoby wykorzystujące kilka komputerów w pracy, czy pracujące w ruchu. Jednak dla tych, którzy słowo "netbook" kojarzą z tanim, małym laptopem służącym głównie do surfowania po sieci, HP mini może być komputerem za drogim i oferującym wielość funkcji przy ograniczeniu, jakim jest niewielki rozmiar ekranu. Takie osoby wybiorą raczej większe modele z rodziny HP. Zachętą dla nich może być mobilność, urok i styl mini, jednak czy to wystarczy alby wydać na HP dwukrotnie więcej niż na Eee? Czas pokaże.

Ewa Wróbel

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: netbook

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje